zielona kupka u niemowlaka
Najczęściej zielona kupka u niemowlaka nie oznacza niczego niepokojącego
Zielona kupka u niemowlaka może być dla niektórych rodziców niepokojąca, ale zwykle nie wiąże się z żadnym problemem zdrowotnym. Dieta, taka jak jedzenie zielonych warzyw, często powoduje zieloną kupę. Może być jednak również związana z biegunką lub infekcjami bakteryjnymi. Co zatem oznacza zielona kupka u niemowlaka i małego dziecka?

Kupa jest zwykle brązowa, ale może zmieniać kolor każdego dnia i nie jest to zwykle powód do niepokoju. Przyczyny zielonej kupy u dzieci mogą być różne, w zależności od ich wieku. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co powoduje, że dzieci mają zielony stolec i kiedy powinien zbadać je lekarz.

Co powoduje, że kupa zmienia kolor na zielony?

Kupa jest zwykle brązowa, ponieważ zawiera żółć, która jest brązowozielonym płynem wytwarzanym przez wątrobę. Brązowa kupa ogólnie oznacza, że ​​wątroba i trzustka działają normalnie i dodają wystarczającą ilości do kału.

Ponieważ żółć ma brązowozielony kolor, czasami może sprawić, że stolec będzie wyglądać na bardziej zielony. W rzeczywistości zielona kupka u niemowląt i małych dzieci nie jest niczym niezwykłym.

Czasami stolec może nawet wyglądać na żółty lub lekko pomarańczowy ze względu na sposób, w jaki żółć miesza się z z przetworzonymi produktami diety dziecka.

Nieodpowiednia dieta i biegunka to dwa najczęstsze powody, które wpływają na zmianę koloru kupki dzieci na zielony:

Dieta

W większości przypadków kupka dziecięca zmienia kolor na zielony, ponieważ dziecko zjadło coś zielonego. Pokarmy zawierające chlorofil, czyli substancję sprawiającą, że ​​rośliny są zielone, mogą również zmienić kolor kału na zielony. Sztuczne barwniki spożywcze mogą powodować ten sam efekt.

Produkty, które mogą powodować zielone kupy u dzieci, obejmują:

 • warzywa liściaste, w tym szpinak, jarmuż i sałata,
 • cukierki, lukier lub ciasta zawierające sztuczne barwniki,
 • suplementy żelaza, które mogą zmienić kolor kupy na zielony lub czarny.

Biegunka

Biegunka u dziecka jest często sprawczynią zmiany koloru kupy. Występuje ona, gdy jelito cienkie nie może wchłonąć wystarczającej ilości wody, co często może być spowodowane przez wirusa.

Ponieważ biegunka zmienia ilość wody i elektrolitów w kupie, a także odpady metaboliczne przemieszczają się przez układ trawienny szybciej niż zwykle, może zmienić to kolor stolca.

Niektóre typowe przyczyny biegunki u niemowląt i małych dzieci obejmują:

 • norowirusy,
 • rotawirus, przeciwko któremu lekarze szczepią większość dzieci,
 • infekcje bakteryjne, takie jak salmonella,
 • leki, takie jak antybiotyki,
 • kofeina,
 • zatrucie pokarmowe.

Przewlekła biegunka u małego dziecka może sygnalizować inny stan chorobowy, taki jak:

 • choroba zapalna jelit (IBD),
 • choroba Crohna,
 • zespół jelita wrażliwego,
 • alergie pokarmowe lub nietolerancje, takie jak gluten z powodu celiakii,
 • nadczynność tarczycy,
 • rak, chociaż jest to bardzo rzadkie.

Pasożyty mogą również powodować biegunkę. Ponieważ dzieci są notorycznie nieskuteczne w myciu rąk, są bardziej podatne na tego rodzaju infekcje organizmu.

Giardia to pasożyt, który rozprzestrzenia się poprzez kontakt z zakażonymi fekaliami. U osób z lambliozą często rozwija się biegunka i tłusty wygląd stolca. Czasami również kupa wygląda na zieloną.

Zielona kupka u niemowlaka

Zielona kupa u niemowląt poniżej 1 roku życia jest normalna, a nawet uspokajająca.

Ponieważ noworodki i niemowlęta powinny spożywać wyłącznie mleko matki lub mieszankę modyfikowaną, kolor ich kupy jest zwykle bardziej spójny niż u starszych dzieci. Niektóre poważne źródła wskazują, że:

 • Karmione piersią dzieci zwykle mają kupę w kolorze musztardowym – Może wyglądać podejrzanie lub posiadać delikatne odcienie zieleni. Kolor kupy może się zmieniać wraz z dietą matki.
 • Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym powinny mieć jasnobrązową lub żółtą kupę ze śladami zieleni. Czasami kupka może wydawać się bardziej zieloną niż inne.

Podczas gdy zielona kupka u niemowlaka nie powinna martwić, to w towarzystwie biegunki jest niebezpieczna. Na całym świecie biegunka jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci wśród dzieci w wieku poniżej 5 lat. Oczywiści jest to ujęcie statystyczne, w którym uwzględnia się większość ludnych i biednych krajów.

Podstawowym ryzykiem wystąpienia biegunki jest odwodnienie. Opiekunowie, którzy zauważą objawy biegunki u niemowląt, powinni uważnie monitorować objawy odwodnienia, a należą do nich:

 • brak mokrej pieluszki przez 3 godziny lub dłużej,
 • płacz bez łez,
 • suche usta lub usta,
 • zapadnięte oczy lub policzki – w bardziej zaawansowanych przypadkach,
 • zagłębiony miękki punkt na czubku głowy – również w zaawansowanych przypadkach

Luźne stolce są normalne u dzieci w wieku poniżej 10 dni. Jeśli noworodek nie wykazuje żadnych innych objawów choroby, luźne stolce lub zielone stolce prawdopodobnie nie są spowodowane biegunką.

Opiekunowie powinni zabrać dzieci poniżej 2 miesiąca życia z biegunką do pediatry.

Kiedy u dziecka rozwinie się biegunka, kontynuuj karmienie piersią jak zwykle, chyba że pediatra zaleci inaczej. Chore dzieci czerpią korzyści zwłaszcza z mleka matki, które będzie zapobiegać odwodnieniu. Dziecko powinno jeść na żądanie, gdy tylko zechce, nawet jeśli jest to częstsze niż zwykle.

Zielona kupa u małych dzieci

Gdy dzieci zaczynają jeść stałe pokarmy i ostatecznie odstawione zostaje mleko matki lub mleko modyfikowane, menu staje się najczęstszym winowajcą zielonej kupy. Szczególne znaczenie będą mieć zielone warzywa liściaste i sztuczne barwniki spożywcze.

Rodzice nie powinni się martwić zieloną kupą, o ile dziecko jest zdrowe.

Biegunka u dzieci może być jednak niebezpieczna, zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez kilka dni. Rodzice powinni monitorować objawy odwodnienia, które obejmują:

 • rzadkie oddawanie moczu lub wcale,
 • suche, spierzchnięte usta,
 • sucha lub swędząca skóra,
 • niski poziom energii,
 • niepocenie się,
 • brak łez podczas płaczu,
 • bardzo ciemny i gęsty mocz,
 • drażliwość.

Aby zapobiec odwodnieniu, opiekunowie mogą rozważyć zaoferowanie dziecku napoju elektrolitowego dla dzieci i zachęcenie dziecka do dalszego picia wody.

Większość przypadków biegunki ustępuje bez leczenia, ale czasami wymaga ona interwencji lekarza. Konieczne jest monitorowanie objawów.

Kiedy iść do lekarza?

Nie wszystkie zmiany koloru stolca u dzieci są tak nieszkodliwe jak zielona kupa. Warto zatem zwrócić uwagę na poniższe sygnały.

Blady kupa

Przewlekle bardzo jasny lub gliniany stolec może oznaczać problem z wątrobą, woreczkiem żółciowym lub trzustką. Jest tak, ponieważ w stolcu jest mniej żółci. W takim przypadku należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Jeśli występują inne objawy, takie jak ból lub wymioty, trzeba udać się na pogotowie.

Ciemna kupa

Bardzo ciemna kupa jest normalna u noworodków, które mają kilka dni. Ta kupa nazywa się smółką i bardzo szybko przechodzi.

U starszych niemowląt i dzieci bardzo ciemna kupa może oznaczać krwawienie z przewodu pokarmowego. Niezbędne jest staranne monitorowanie objawów, podobnie jak wezwanie lekarza, jeśli nie poprawi się ono w ciągu 12 godzin.

Jeśli w kupce dziecka jest krew, należy je natychmiast zabrać na izbę przyjęć.

Znaki ostrzegawcze

Zielony kał dziecka nie jest wystarczającym objawem do niepokoju. Udaj się do lekarza, gdy dziecko ma biegunkę i którykolwiek z następujących objawów:

Podsumowanie

Rodzicielstwo jest pełne nerwowych chwil. Wielu rodziców staje się bardzo wrażliwych na zmiany w kolorze kupki swojego maluszka i będzie w stanie wykryć wczesne objawy jakiejś choroby.

Ale sama kupa prawie nigdy nie oznacza, że ​​coś jest nie tak. Najczęściej ​​rodzice mogą wykreślić to zmartwienie z listy największych problemów. Podobnie jak w przypadku wszystkich objawów, powinni skontaktować się z pediatrą, jeśli coś wydaje się szczególnie niekorzystne lub nastąpiła poważna zmiana w tym, co jest normalne dla ich dziecka. Zielona kupka u niemowlaka nie powinna jednak stanowić większego problemu medycznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here