gorączka w ciąży
Gorączka w ciąży może wystąpić z bardzo wielu przyczyn, jednak nigdy nie należy jej bagatelizować

Jesteś w ciąży i masz gorączkę? Jeśli tak, naturalnie będziesz się martwić, czy twoje dziecko nie jest zagrożone. Zanim jednak wpadniesz w panikę, weź głęboki oddech. Umów się na wizytę u lekarza i poradź się celu obniżenia podwyższonej temperatury. Gorączka w ciąży jest czasem objawem niegroźnych zmian, które są w tym okresie zupełnie naturalne. W niniejszym artykule przybliżamy ten problem, a w szczególności jego przyczyny i sposoby leczenia.

Lekko podwyższona temperatura ciała podczas trwania ciąży nie powinna martwić, ponieważ nie jest niczym nadzwyczajnym. Bardzo często w pierwszych tygodniach temperatura ciała oscyluje wokół 37ºC, co niektóre źródła tłumaczą wzrostem stężenia progesteronu w organizmie. Gorączka zaczyna się mniej więcej od temperatury 38ºC i nie należy jej nigdy bagatelizować. Najczęściej oznacza, że organizm broni się przed infekcją bakteryjną lub wirusową.

Bardzo ważnym krokiem jest odkrycie przyczyny podwyższonej temperatury ciała. Gorączka w ciąży jest często objawem jakiejś choroby, która może potencjalnie być szkodliwa dla rosnącego dziecka. Z tego powodu nigdy nie należny jej bagatelizować i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jaką temperaturę uważa się za gorączkę dla kobiet w ciąży?

Zasadniczo zasada jest taka dla każdego, niezależnie od ciąży. Temperaturę 38ºC lub wyższą uważa się za gorączkę. Jeśli temperatura osiągnie wyższe wartości, natychmiast skontaktuj się z lekarzem, nawet jeśli jest to środek nocy. Jeśli nie odczuwasz żadnych nagłych objawów przeziębienia lub grypy, a gorączka wzrasta do ok. 38ºC, zacznij od razu obniżać ją za pomocą dostępnych domowych środków i skontaktuj się z lekarzem tego samego dnia lub, jeśli mierzyłaś temperaturę w w środku nocy, następnego ranka.

Gorączka w ciąży może trwać tak długo, jak podstawowa przyczyna jej występowania, np. taka jak grypa. Zawsze należy natychmiast zadzwonić do lekarza, jeśli osiągnie ona wartość 38,5ºC. Należy również podjąć odpowiednie kroki w celu obniżenia temperatury jeszcze tego samego dnia, gdy wzrośnie do 38ºC lub wyższej.

Najczęstsze przyczyny gorączki w ciąży

Gorączki są często wywoływane przez infekcje dróg moczowych i infekcje wirusowe układu oddechowego. Należy jednak pamiętać, że możliwe są także inne infekcje. Najczęstsze przyczyny gorączki podczas ciąży obejmują:

  • przeziębienie,
  • grypa,
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie migdałków,
  • wirusowe zapalenie żołądka i jelit,
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek – zakażenie nerek.

Jakie objawy zwykle towarzyszą gorączce?

Przyszłe matki powinny zwracać uwagę i informować swoich lekarzy o objawach towarzyszących gorączce. Obejmują one przede wszystkim:

Gorączka w ciąży a zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe może być również winowajcą gorączki w ciąży. Zatrucie pokarmowe jest zwykle spowodowane przez wirusy lub rzadziej bakterie lub ich toksyny.

W takim przypadku prawdopodobnie wystąpi również ból brzucha, nudności i wymioty. Biegunka i wymioty są szczególnie problematyczne w czasie ciąży, ponieważ mogą powodować odwodnienie, skurcze, a nawet przedwczesny poród.

Istotne jest, by utracone w wyniku wymiotów i biegunki elektrolity zostały odpowiednio uzupełnione. W niektórych przypadkach odwodnienie może być tak poważne, że ciśnienie krwi staje się niestabilne i konieczna jest hospitalizacja.

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć zatrucie pokarmowe, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Jak gorączka wpływa na dziecko?

Jeśli temperatura ciała przyszłej matki istnie wzrośnie powyżej wartości 36,6ºC, to znak, że prawdopodobnie organizm walczy z infekcją. Dlatego tak ważne jest, aby natychmiast szukać pomocy i rozpocząć leczenie.

Nowe badania wykonane na embrionach zwierzęcych nie wykazują związku między gorączką we wczesnym okresie ciąży i zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad serca i twarzy po urodzeniu. Konieczne są jednak dalsze badania w tym zakresie, w celu ustalenia, czy sama gorączka – a nie infekcja ją powodująca – zwiększa ryzyko wad wrodzonych u ludzi.

Jeśli jesteś w pierwszym trymestrze ciąży i masz gorączkę wyższą niż 39ºC, koniecznie od razu szukaj profesjonalnej pomocy lekarskiej. Może to pomóc w zapobiegnięciu krótko- i długoterminowym powikłaniom u rozwijającego się dziecka.

Co robić jeśli moja gorączka sama zniknie?

Nawet jeśli przyszłe mamy uważają, że nic im nie jest po ustąpieniu gorączki, zawsze najlepiej jest postępować bezpiecznie i skontaktować się z lekarzem.

Czasami jednak wizyta u lekarza nie jest możliwa i należy samodzielnie radzić sobie ze zwiększoną temperatura ciała. Zaleca się wtedy pewne metody zbijania gorączki, która w innym przypadku może być niebezpieczna:

  • chłodna kąpiel lub prysznic, jednak nigdy nie lodowata,
  • regularne stosowanie chłodnych okładów na czoło,
  • picie dużej ilości płynów, takich jak woda, soki i herbaty ziołowe
  • suplementacja witaminy C oraz spożywanie posiłków, które ją zawierają,
  • odpoczynek w łóżku.

Wśród najpopularniejszych i naturalnych metod leczenia gorączki są herbaty ziołowe z czarnego bzu, malin, czy dzikiej róży. Zaleca się również często napar z kwiatów lipy, który ma działanie napotnie i wpływa na obniżenie gorączki. Można również zastosować napój, który przygotowuje się ze szczypty cynamonu, łyżeczki startego imbiru oraz soku z połowy cytryny i łyżeczki miodu. Można także wypróbować syrop z cebuli, czosnku i miodu, który ma działanie przeciwzapalnie i antyseptyczne.

Gorączka w ciąży nigdy nie jest sytuacją normalną, dlatego zawsze zaleca się przeprowadzenie badania. Na szczęście, jeśli gorączka była spowodowana chorobą wirusową, nawodnienie i proste środki domowe zwykle wystarczą do wyzdrowienia. Jeśli jednak przyczyną jest infekcja bakteryjna, często potrzebny jest antybiotyk.

Za bezpieczny lek na obniżenie gorączki podczas ciąży uznaje się paracetamol, który można stosować w dawce dziennej nie większej niż 1000 mg (2 tabletki), jednak przyjmowanej nie dłużej niż przez 3 dni. Kobiety w ciąży nie powinny przyjmować aspiryny ani ibuprofenu. Najważniejsze jest, aby udać się do lekarza w celu ustalenia sposobu właściwego leczenia.

Jak unikać gorączki?

Najlepszym sposobem na uniknięcie gorączki jest częste mycie rąk, aby uchronić się przed przeziębieniem lub grypą, które mogą prowadzić do zwiększenia temperatury ciała.

Jeśli to możliwe, trzymaj się z dala od chorych i zastosuj szczepionkę przeciw grypie, chyba że masz alergię na białko jaja lub kiedykolwiek doświadczyłaś reakcji alergicznej na szczepionkę przeciw grypie. Szczepionki w aerozolu do nosa nie są zalecane dla kobiet w ciąży.

 

Źródła:

Dreier JW, et al. (2014). Systematic review and meta-analyses: Fever in pregnancy and health impacts in the offspring. researchgate.net/publication/260378997_Systematic_Review_and_Meta-analyses_Fever_in_Pregnancy_and_Health_Impacts_in_the_Offspring

Flu vaccine safety and pregnancy. (2017). cdc.gov/flu/protect/vaccine/qa_vacpregnant.htm

Getting sick while pregnant. (2017). americanpregnancy.org/pregnancy-complications/sick-while-pregnant

Israel B. (2017). Fever in early pregnancy linked to birth defects, animal study shows. news.berkeley.edu/2017/10/11/fever-in-early-pregnancy-linked-to-birth-defects-animal-study-shows/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here