Mdłości w ciąży są zwykle jednym z najbardziej dokuczliwych i najczęściej występujących problemów zgłaszanych przez kobiety w tym szczególnym okresie życia. Prawdopodobnie powodują je silne zmiany hormonalne, które mogą inaczej oddziaływać na różne kobiety. Zazwyczaj mdłości w ciąży znikają wraz z upływem pierwszego trymestru, jednak nie zawsze tak musi być. W niniejszym artykule wskazujemy na typowe ich objawy, przyczyny i sposoby radzenia sobie z tym problemem.
Nawet do 70% ciężarnych doświadcza nudności w pewnym momencie wczesnej ciąży. Zalicza się je do typowych i wczesnych objawów ciąży, który może występować przez cały pierwszy trymestr, a czasem nawet dłużej.
Podczas gdy mdłości w ciąży są zdecydowanie nieprzyjemnym uczuciem, dobrą wiadomością jest to, że nie są zwykle szczególnie szkodliwe dla matki i dziecka. Czasami nawet wręcz przeciwnie, ponieważ mogą być postrzegane jako oznaka zdrowej ciąży. Warto jednak poznać ich przyczynę i sposoby na radzenie sobie z tym problemem.
Przyczyny nudności podczas ciąży
Przyczyna mdłości w ciąży nie jest do końca rozpoznana. Wydaje się jednak, że są związane z produkcją hormonu gonadotropiny kosmówkowej (HCG). Jest to hormon ciążowy, który organizm zaczyna wytwarzać, gdy zapłodnione jajeczko przyczepi się do wyściółki macicy. Problemy z nudnościami osiągają swój szczyt w momencie największego jego poziomu w organizmie, dlatego zakłada się, że oba te czynniki mają wyraźny związek. Nie wiadomo jednak dokładnie, dlaczego tak się dzieje i czy nie występują równolegle jeszcze inne czynniki.
Istnieją również inne teorie na temat tego, co powoduje nudności w czasie ciąży. Do najczęściej wymienianych można zaliczyć:
- Estrogen to kolejny hormon, którego stężenie rośnie we wczesnej ciąży i może przyczyniać się do mdłości.
- Wrażliwy żołądek może być podatny na zakłócenia pracy podczas próby dostosowania się do zmian w ciąży.
- Sugeruje się, że stres lub zmęczenie powodują reakcję fizyczną w organizmie, które z kolei prowadzącą do nudności i wymiotów.
Kiedy spodziewać się nudności w czasie ciąży
Mdłości w ciąży zwykle zaczynają się w ciągu 4 do 8 tygodni po zapłodnieniu i oczekuje się, że ustąpią między 13 a 14 tygodniem ciąży. W niektórych przypadkach mogą jednak zacząć wcześniej i trwać nieco dłużej dłużej. Ponadto nie każda kobieta odczuwa nudności przez cały czas trwania pierwszego trymestru. Problemy tego rodzaju mogą trwać tylko kilka tygodni lub przychodzić i odchodzić przez pierwsze kilka miesięcy.
Wiele kobiet mówi o nudnościach w czasie ciąży jako porannych mdłościach i wymiotach, co prowadzi do przekonania, że generalnie wystąpią one tylko rano. W rzeczywistości badania pokazują, że „poranne mdłości” występują równie często w ciągu całego dnia, co we wcześniejszych godzinach.
Mdłości w ciąży a czynniki ryzyka
Uważa się, że zmiany hormonalne w pierwszych 12 tygodniach ciąży są prawdopodobnie jedną z głównych przyczyn porannych mdłości. Zgodnie z obserwacjami, można być bardziej narażoną na ryzyko ich występowania w przypadku gdy:
- spodziewamy się bliźniaków, czy trojaczków,
- cierpiało się silne nudności i wymioty w poprzedniej ciąży,
- choruje się na chorobę lokomocyjną, np. w przypadku jazdy samochodem,
- cierpiało się w przeszłości na migrenowe bóle głowy,
- mdłości występowały u bliskich w rodzinie,
- źle znosiło się przyjmowanie środków antykoncepcyjnych zawierających estrogen,
- w przypadku pierwszej ciąży,
- cierpi się na otyłość – BMI wynosi 30 lub więcej,
- doświadcza się stresu.
Postępowanie w przypadku mdłości w ciąży
Leczenie i zapobieganie nudnościom podczas ciąży jest tak naprawdę skupieniem się na codziennej samo opiece i stosowaniu domowych środków zaradczych. Poniższe sugestie są przydatne, gdy tylko kobieta uświadomi sobie, że jest w ciąży lub jeśli po prostu szuka ulgi. Przeczytaj poniższe wskazówki i zapoznaj się z naszym przewodnikiem radzenia sobie z mdłościami podczas ciąży.
Domowe lub naturalne środki zaradcze na mdłości w ciąży
- Unikanie pokarmów i zapachów wywołujących nudności.
- Trzymanie krakersów z napojami przy łóżku i zjadanie kilku przed wstaniem z łóżka. Warto dać sobie trochę czasu na trawienie i powoli wstać, gdy będzie się gotowym.
- Częste spożywanie mniejszych posiłków w ciągu dnia zamiast trzech dużych posiłków.
- Picie mniejszej ilości wody / płynów podczas posiłków, a zamiast tego częstsze picie między posiłkami.
- Jedzenie suchszych i prostych potraw, takich jak biały ryż, suchy tost lub zwykły pieczony ziemniak zamiast bogatszych, bardziej kremowych potraw.
- Unikanie smażonych i ciężkostrawnych potraw.
- Ssanie twardych cukierków.
- Niedopuszczanie do silnego uczucia głodu, ponieważ niski poziom cukru może dodatkowo wzmagać nudności.
- Utrzymywanie dobrej wentylacji pomieszczeń lub stosowanie wentylatora dla łatwiejszego oddychania. Jeśli nie jest to możliwe, częstsze wychodzenie na zewnątrz, aby zaczerpnąć świeżego powietrza.
- Korzystanie z odpoczynku – słuchanie swojego organizmu, gdy czuje się zmęczenie i częstsze kładzenie się.
- Wąchanie imbiru lub cytryn, a także picie napojów imbirowych lub lemoniady, które mogą złagodzić mdłości.
- Rozmowa z lekarzem na temat przyjmowanych witamin prenatalnych – zbyt duża ilość żelaza może powodować nudności, a przejście na inną witaminę może pomóc.
- Zapytanie lekarza o możliwość stosowania suplementu witaminy B6, który pomaga zmniejszyć nudności i wymioty.
Recepta na nudności
Wiele kobiet uważa, że naturalne lub domowe środki nie pomagają. Możliwe, że odczuwa się pewną ulgę, ale może nie być ona zbyt wielka i oczekiwana. Dobrą wiadomością jest to, że można porozmawiać z lekarzem, aby uzyskać receptę na specjalnie zaprojektowany lek do leczenia nudności.
Inne powody nudności podczas ciąży
Jeśli występują silne nudności i wymioty, a powyższe leczenie nie pomaga, skontaktuj się z lekarzem w celu uzyskania dalszych wskazówek. Chociaż mdłości w ciąży mogą być zupełnie normalne, mogą również wskazywać na jakiś głębszy problem, który należy rozpoznać i rozwiązać.
Przykłady potencjalnych stanów obserwowanych w przypadku ciężkich nudności to:
- Hyperemesis Gravidarum – który jest schorzeniem powodującym utratę niezbędnych składników odżywczych potrzebnych w czasie ciąży.
- Ciąża trzonowa – która występuje, gdy w macicy następuje nieprawidłowy wzrost tkanki.
Kiedy ponadto zgłosić się do lekarza?
Do lekarza należy się zawsze zgłosić gdy:
- występuje bardzo ciemne zabarwienie moczu lub moczu przez ponad 8 godzin,
- po jedzeniu nie jest się w stanie utrzymać pokarmów lub płynów na minimalnym poziomie przez 24 godziny – częste i silne wymioty,
- ma się słabe samopoczucie, bezsenność, zawroty głowy lub omdlenia podczas wstawania,
- cierpi się na ból brzucha,
- odczuwa się ból lub zauważa krew podczas oddawania moczu,
- następuje spadek wagi ciała.
Powyższe objawy mogą być wynikiem odwodnienia, zakażenia dróg moczowych lub innych problemów medycznych. W przypadku mdłości w ciąży nie należy również samodzielnie stosować jakichkolwiek leków, bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej.