Cellulit w ciąży to normalne zjawisko, które związane jest z ogromnymi zmianami w ciele kobiety. Istnieją jednak pewne metody, które pozwalają w pewnym stopniu zapobiegać oraz umożliwiać później skuteczniejsze leczenie. W niniejszym artykule wskazujemy dlaczego podczas ciąży w niektórych miejscach ciała pojawia się tzw. skórka pomarańczowa, a także jak łagodzić tego typu zmiany i skutecznie je leczyć.
Jeśli jesteś w ciąży, bądź gotowa być świadkiem fizycznych zmian, które z pewnością doświadczy Twoje ciało. Oczywiście, również waga ciała istotnie wzrośnie, ale jest to zupełnie oczywiste. Jeśli jednak ten przyrost masy ciała będzie wiązał się z pojawieniem cellulitu, warto na to zwrócić uwagę. Musisz się wtedy zastanawiać jak mu bezpiecznie zapobiegać. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, czym jest cellulit w ciąży, co go powoduje i co można zrobić, aby się go pozbyć.
Czym jest cellulit?
Jeśli staniesz przed lustrem możesz zauważyć, że pewne części ciała będą w trakcie ciąży istotnie się zmieniać, a często może pojawić się cellulit. Stanowi on pewne złogi płynów i tłuszczu, które najczęściej lokują się na pośladkach, ale także na biodrach, udach, brzuchu, czy ramionach. Wiele kobiet martwi się tego rodzaju zmianami, ponieważ są one z reguły bardzo widoczne i nieestetyczne. Cellulit w ciąży to jednak normalne zjawisko, które często ma charakter przejściowy. Warto jednak odpowiednio zadbać o siebie, by w późniejszym czasie szybciej osiągnąć dawny wygląd.
Co powoduje cellulit w ciąży
Przyczyny wzmożonego cellulitu w ciąży generalnie są zróżnicowane i mogą obejmować czynniki związane z niewłaściwym stylem życia, a także także szczególnymi warunkami genetycznymi. Poniżej wskazujemy na najważniejsze z nich.
1. Styl życia
Wykonywanie podstawowych ćwiczeń w czasie ciąży jest niezbędne, aby utrzymać nie tylko atrakcyjny wygląd, ale także pełnie zdrowia. Na tym etapie konieczne jest również trzymanie się z daleka od niezdrowej żywności i opieranie się wielu pokusom. Niezastosowanie się do tego rodzaju zasad może spowodować szybki rozwój cellulitu, który po urodzeniu dziecka będzie trudny do pozbycia.
2. Retencja wody
Podczas ciąży ciało kobiety ma większą tendencję do akumulacji w ciele znacznych ilości płynów ustrojowych. Prowadzi to do nierównomiernego zatrzymywania wody w różnych obszarach ciał, co często objawia się wystąpieniem tzw. cellulitu wodnego. Ten rodzaj zmian jest jednak przejściowy i łatwiej ustępuje po urodzeniu dziecka.
3. Wpływ estrogenu
Poziom estrogenu podczas ciąży ma tendencję do silnego wzrostu. Podwyższony poziom estrogenów negatywnie wpływa na siłę więzadeł i mięśni, powodując ich osłabienie i utratę zdolności do utrzymania dotychczasowej sprawności. W połączeniu z akumulacją tłuszczu powoduje również tendencję do tworzenia się cellulitu.
4. Zmiany hormonalne
Zmiany hormonalne w czasie ciąży są powszechne. W tym czasie dwa hormony – prolaktyna i insulina, zmieniają się znacznie częściej, co również może prowadzić do zmian cellulitowych.
5. Zwiększenie masy ciała
U kobiet w ciąży z czasem spodziewany jest zdrowy przyrost masy ciała. Jednak nadmierna waga w tym czasie lub nawet zbyt szybki jej przyrost, który jest znacznie większy niż zwykle, zwiększa szanse na powstawanie cellulitu w późniejszych latach.
6. Wiek
Kobiety, które zajdą w ciążę w późniejszym okresie życia, mają większe ryzyko rozwoju cellulitu.
Lecznicze metody na cellulit w ciąży
Istnieją pewne sprawdzone metody, które umożliwiają ochronę przed cellulitem. Zmniejszają one powstawanie nieestetycznych zmian skórnych i dzięki nim można szybciej przywrócić ogólną kondycję oraz wygląd ciała po ciąży. Lecz te zabiegi nie są zalecane dla kobiet w ciąży i najlepiej trzymać się z dala od nich.
Zabiegi na cellulit, których kobiety w ciąży powinny unikać
Kilka metod leczenia cellulitu uważa się za szkodliwe zarówno dla dziecka, jak i dla matki, ponieważ mogą powodować istotnie negatywne skutki.
1. Doustne przyjmowanie leków
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na usunięcie cellulitu jest spalenie go za pomocą niektórych stymulantów. Do tego celu stosuje się najczęściej doustne leki na cellulit, najczęściej wykorzystujące kofeinę i inne substancje, które pomagają zmniejszyć zmiany podskórne. Jednak przyjmowanie tych leków nie jest zalecane, a czasem nawet zabronione podczas ciąży, ponieważ mogą zaszkodzić dziecku. Należy ich również unikać w trakcie karmienia piersią.
2. Techniki laserowe lub termiczne
Niektóre z najpopularniejszych technik leczenia cellulitu polegają na wykorzystaniu wiązek laserowych lub innych metod zwiększających temperaturę w problematycznym obszarze ciała, aby pozbyć się cellulitu. Mogą one być dość skuteczne, ale jakikolwiek ich wpływ może być szkodliwy dla dziecka, które wymaga optymalnego środowiska, aby być zdrowym i dobrze się rozwijać.
3. Używanie miejscowych kremów do usuwania cellulitu
Innym sposobem dbania o łagodzenie cellulitu jest miejscowe stosowanie niektórych kremów. Pomagają one absorbować wodę z komórek tłuszczowych, powodując ich zbliżenie do siebie i zmniejszenie grudkowatego wyglądu. Jednak kremy te mogą również przedostać się do krwi przez skórę, która może dotrzeć do dziecka przez łożysko i spowodować uszkodzenie płodu, powodując również nieodwracalne wady rozwojowe. Również tego rodzaju środków nie należy nigdy samodzielnie stosować na cellulit podczas ciąży.
Źródło: https://cellulitis.info.pl/
Jak pozbyć się cellulitu w ciąży w naturalny sposób
Istnieje wiele naturalnych sposobów na przeciwdziałanie cellulitowi w ciąży. Są one bezpieczniejsze niż jakiekolwiek inne techniki leczenia i wiążą się z żadnym ryzykiem dla ciąży. Poniższe środki można z łatwością wypróbować w domu, aby pozbyć się cellulitu podczas ciąży:
- Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania cellulitowi, który objawia się na ciele wielu ciężarnych, są ćwiczenia fizyczne. Jest to najzdrowszy i najbezpieczniejszy sposób, aby się tym zająć. Zazwyczaj jednak zaleca się, aby kobiety w ciąży nie podejmowały zbyt dużego wysiłku fizycznego. Wszelkie tego rodzaju aktywności zawsze warto skonsultować z lekarzem.
- Zdrowa i zrównoważona dieta również istotnie pomaga w walce z cellulitem w czasie ciąży. Twój lekarz wraz z dietetykiem zapewne mogą opracować plan, który pomoże Ci właściwe się odżywiać, a także zachować kontrolę nad cellulitem.
Wskazówki
Oto kilka wskazówek, które można zastosować, aby uniknąć cellulitu:
- Staraj się unikać picia czarnej herbaty lub kawy podczas ciąży. Zamiast tego zdecyduj się na zieloną herbatę, aby utrzymać przyrost masy ciała i uniknąć powstawania cellulitu.
- Obecność kwasów tłuszczowych omega-3 w organizmie pomaga skutecznie trzymać cellulit w ryzach. Dlatego włącz do swojej diety kwasy tłuszczowe omega-3, pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Do posiłków można np. włączyć nasiona lnu czy chia.
- Witaminy powinny być przyjmowane w odpowiedniej ilości, ale jeśli witamina C i witamina E są dostarczane w nieco większej ilości, niż jest to konieczne, Twoja skóra powinna odczuwać istotne korzyści. Ważne jest jednak, by pochodziły one głównie z ekologicznych warzyw i owoców.
- Zaprzyjaźnij się z węglowodanami podczas ciąży. Jedz w razie potrzeby, ale nigdy nie przesadzaj.
- Retencja wody to kolejny problem, który może pogorszyć cellulit. Spożywanie dużej ilości jagód i owoców morza może zmniejszyć na to szanse.
- Jeśli jesteś otyła, najlepiej jest opóźnić ciążę, aż do uzyskania zdrowej wagi. Zmniejszy to szanse na powstawanie cellulitu.
- Jedz zdrową żywność i zacznij ćwiczyć.
Jak można zapobiec cellulitowi w ciąży
Jeśli zastanawiasz się, jak zapobiegać cellulitowi w czasie ciąży, istnieje kilka łatwych sposobów, aby temu sprostać, zachowując dobrą kondycję i zdrowie.
1. Masażer do skóry
Dostępne są specjalistyczne masażery do skóry, które po regularnym stosowaniu w określony sposób pomagają rozbijać cellulit na problematycznych obszarach ciała.
2. Peeling z mielonej kawy
Zrób pastę z oleju kokosowego, mielonej kawy i cukru, i wmasuj w miejsce, w którym masz złogi tłuszczu, aby zmniejszyć cellulit w ciągu kilku tygodni. Peeling kawowy dobrze aktywuje komórki pod skórą i pobudza krążenie krwi.
3. Nawilżanie skóry
Regularne nawilżanie skóry pomaga utrzymać jej elastyczność i utrzymuje w niej właściwe proporcje kolagenu.
4. Zmniejszenie spożycia soli
Unikaj spożywania dodatkowej soli z pokarmem, ponieważ wpływa ona na odwodnienie organizmu, co utrudnia usuwanie cellulitu.
5. Picie wody
Właściwe nawodnienie organizmu pozwala skuteczniej wypłukiwać toksyny ze skóry i ogranicza powstawanie cellulitu.
6. Ćwiczenia fizyczne
Lekkie ćwiczenia cardio, takie jak chodzenie i aerobik o niskim natężeniu, mogą tonizować organizm. Pot powstający podczas ćwiczeń pozwala wypłukiwać toksyny z ciała i oczyszczać skórę. Ćwiczenia również tonizują tkanki mięśniowe i zmniejszają cellulit.
7. Masaże
Masaż pomaga w redukcji cellulitu i poprawia zdrowie skóry. Masaż pomaga również w zwiększeniu krążenia krwi, poprawie jakość snu i sprzyja zmniejszeniu retencji wody.
8. Kontrola wagi ciała
Koniecznie należy kontrolować wagę, czy jest w ciąży, czy nie. Jeśli jesteś otyła i chcesz zajść w ciążę, spróbuj zmniejszyć swoją wagę do optymalnego poziomu przed ciążą, aby zmniejszyć ryzyko powstawania cellulitu w późniejszym okresie życia. Również po ciąży należy zadbać o powrót do zdrowej wagi ciała.
9. Jedzenie zdrowej żywności
Jedz zdrowe jedzenie, takie jak świeże owoce i warzywa. Zdrowe jedzenie wypłukuje toksyny z organizmu, co prowadzi do powstawania cellulitu. Warzywa i owoce dostarczają wiele cennych składników aktywnych, które dodają energii i wpływają na dobre samopoczucie.
10. Unikanie tłustych potraw
Fast foody, mięso, produkty piekarnicze, sery itp. to produkty, których z zasady należy unikać. Mogą one zwiększyć obecność cellulitu w organizmie, a także negatywnie wpływać na wagę ciała. Unikaj ich zatem w jak najszerszym zakresie, również w trosce o zdrowie dziecka.
Redukcja cellulitu po ciąży
Po urodzeniu dziecka i okresie połogu można rozpocząć leczenie cellulitu, które zazwyczaj może nastąpić po kilku tygodniach. Unikaj miejscowych kremów, ponieważ Twoje dziecko będzie karmić piersią. Stosuj ścisłą dietę i regularnie ćwicz, aby zmniejszyć cellulit po ciąży. Warto przy tym pamiętać, że karmienie piersią istotnie pomaga wrócić do właściwej wagi ciała i zredukować niepokojący zmiany podskórne.
Nie ma wątpliwości, że cellulit po ciąży będzie Cię niepokoił, ale jeśli przejdziesz do zdrowego stylu życia i właściwej diety, z czasem efekt pomarańczowej skórki powinien odejść w zapomnienie.