Ręcznik dla niemowlaka jest jednym z podstawowych elementów wyprawki każdego dziecka. Ponieważ czas kąpieli jest tak ważny w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych, może okazać się, że dziennie będzie ich potrzeba od dwóch do trzech. Warto również wybrać odpowiedni ręcznik dla dziecka i nauczyć się z nim właściwie obchodzić. W niniejszym artykule mamy w tym zakresie najlepsze wskazówki.
Miękki i puszysty ręcznik dla niemowlaka jest bardzo ważny dla osuszenia delikatnej skóry. Co więcej, pozwala on na utrzymanie dziecka w bezpiecznym i ciepłym otoczeniu, szczególnie zimą. Z pewnością nikt nie chce codziennie robić prania, dlatego ważne jest, aby mieć odpowiedni zapas ręczników dla swojego dziecka.
Wybór odpowiedniego ręcznika kąpielowego dla dziecka z pewnością nie jest sprawą równie ważną, jak np. zakup kosmetyków do pielęgnacji delikatnej skóry noworodka. Nie mniej jednak, powinien cieszyć swoją jakością i formą. Dlatego warto zadbać, by spełniał nasze oczekiwania, a także zapewniał komfort w codziennej pielęgnacji maluszka.
Jak wybrać odpowiedni ręcznik dla niemowlaka i małego dziecka?
Dobry ręcznik dla niemowlaka i małego dziecka powinien przede wszystkim gwarantować komfort podczas jego użytkowania, ale także być trwały i estetyczny. Wysokiej jakości produkt nawet po wielokrotnym praniu zachowa swoje najważniejsze cechy i będzie cieszył oko. Nie warto zatem raczej oszczędzać paru złotych, by w szybkim czasie przekonać się o niewłaściwym wyborze.
Bez wątpienia istnieje co najmniej kilka kryteriów wyboru, oczywiście poza tymi estetycznymi. Przede wszystkim jednak warto zwrócić uwagę na poniższe.
- Rozmiar – ręcznik przede wszystkim powinien być odpowiedniego rozmiaru, by zapewniał możliwość pełnego otulenia dziecka. Coraz częściej spotkać można również ręczniki z kapturem, które świetnie sprawdzają się po umyciu główki maluszka.
- Materiał – wybierając ręcznik dla niemowlaka i małego dziecka warto wziąć pod uwagę materiał, z jakiego jest zrobiony. Najbardziej polecane są te wykonane z bawełny, bambusa lub połączenia obydwu tych składników. Zapewniają one przede wszystkim odpowiednią chłonność, szybkość wysychania i wygodę w codziennej eksploatacji. Coraz bardziej modne włókna bambusa wykazują dodatkowo cenne właściwości antybakteryjne. Raczej nie warto wybierać produktów z domieszkami włókien sztucznych.
- Miękkość – O jakości ręcznika w dużej mierze decyduje jego miękkość, ponieważ skóra niemowlaka i małego dziecka jest bardzo wrażliwa i podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Cecha ta jest pochodną zastosowanych materiałów oraz technologii wytworzenia. Przed zakupem takiego ręcznika warto go przetestować w rękach i sprawdzić czy spełnia nasze oczekiwania. Nieco starsze dzieci mogą stosować nieco bardziej szorstkie ręczniki, które w trakcie wycierania ciała będą pobudzać krążenie.
Bez wątpienia dla większości kobiet bardzo ważna będzie również estetyka danego produktu, jednak jest to absolutnie sprawa indywidualna. W ostatnim czasie bardzo modne są np. uszka na kapturku, zabawne nadruki czy finezyjne kolory. Niektóre ręczniki w typie otulaczka mogą imitować zwierzęta lub inne postaci. Taki ręcznik może z pewnością zachęcić wiele dzieci do kąpieli i następującej po niej pielęgnacji skóry.
Popularne ręczniki dla małych dzieci
Obecnie na rynku spotkać można niezliczoną liczbę form różnego rodzaju ręczników dla dzieci. Niektóre z nich są bardzo proste, a inne zupełnie fantazyjne. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.
Wielofunkcyjny ręcznik dla niemowlaka i małego dziecka
Tego rodzaju produkty można ogólnie określić jako zwykłe ręczniki. Mają one zwykle bardzo uniwersalne zastosowania i często pasują do dzieci obojga płci. Mogą występować w różnych rozmiarach, kolorach, fakturze czy doszywanych dodatkach. Mogą także być zrobione z bardzo różnych materiałów. Tego rodzaju produkty mają najszerszą reprezentację w większości sklepów.
Ręcznik dziecięcy w typie fartucha
Ręcznik tego rodzaju daje możliwość opiekunowi założenie na siebie, by przy wyciąganiu dziecka z kąpieli szybki i łatwo je okryć i przytulić do siebie. Może do niego być wszyty kapturek, umożliwiający przykrycie główki maluszka. Produkt tego rodzaju jest bardzo wygodny w codziennym użyciu, ponieważ nie angażuje rąk i dobrze osłania przed ochlapaniem wodą. Również tego rodzaju ręczniki dla dzieci występują w różnych formach i wariantach jakościowych.
Ręcznik dla niemowlaka z kapturkiem
Tego typu produkty są obecnie bardzo modne, ze względu na wygodę stosowania oraz swoją wyjątkową formę. Wielu rodziców nie wyobraża sobie, by nie znalazły się one w wyprawce dla niemowlaka. Kapturek pozwala skutecznie chronić główkę dziecka przed zimnem, a pozostała część ręcznika daje możliwość łatwego otulenia pozostałej części ciała. Na rynku tego rodzaju ręczniki bardzo często dostępne są w ramach całych zestawów produktowych, umoralniających łatwe skompletowanie wszystkich elementów wyprawki w jednolitym stylu.
Najczęstsze opinie na temat kąpieli dzieci
Młode matki często pytają, dlaczego czas kąpieli jest taki ważny? Odpowiedź jest bardzo prosta. Ponieważ kąpiel to nie tylko zabieg higieniczny, ale również rytuał, który uspokaja i przygotowuje dziecko do drzemki lub snu. Taki rytuał ułatwia przejście z dnia na noc. Czas kąpieli jest to czas dla dziecka i rodzica, również czas zabawy. Dlatego warto urozmaicić kąpiele o różne wodne zabawki, które zachęcą dziecko do rozwijania umiejętności. W czasie kąpieli rodzic musi być skupiony jedynie na dziecku w wanience, by uniknąć wypadków. Dlatego nie powinno się wtedy rozmawiać przez telefon, by nie rozpraszać swojej uwagi.
Ręcznik dla niemowlaka i małego dziecka z kapturem jest najłatwiejszym w użyciu produktem. Najlepiej jakby miały długość około 75 centymetrów, ponieważ powinien przykryć całe ciało dziecka. Zawsze najbardziej pożądaną tkaniną w takim wypadku jest czysta bawełna, lub bawełna z dodatkiem bambusa. Co więcej, bawełna nie powoduje zaczerwienienia ani wysypki na delikatnej skórze dziecka.
Ręcznik dla niemowlaka z kapturem jest najlepszym sposobem na przykrycie dziecka bezpośrednio po kąpieli. Kiedy dziecko rośnie, można zacząć owijać je większymi ręcznikami z kapturem, które mają od 70 do 130 cm. Z ręczników z kapturem można korzystać nie tylko podczas domowej kąpieli, ale równie dobrze sprawdzają się na plaży czy na basenie. Produkty te dostępne są w różnych kolorach, a wiele z nich ma charakterystyczne kaptury, często imitujące zwierzęta lub inne postaci, które doskonale zachęcają do kreatywnego spędzania czasu.
Jak obchodzić się z ręcznikami dla małych dzieci?
Jeśli kupiło się ręcznik dla niemowlaka lub dziecko otrzymało go w prezencie, np. na baby shower, to z pewności będzie się chciało o ten produkt należycie dbać. Chodzi o to, by nie zużywał się i nie niszczył, a także zapewniał odpowiedni komfort i pielęgnację.
Oto wskazówki od profesjonalistów, jak myć, suszyć i przechowywać ręczniki dla niemowlaków i małych dzieci.
- Zasada jest taka, by używać łyżeczki dedykowanego dla dzieci detergentu na jedno pranie. Zbyt wiele środka sprawi, że nie spłucze się dobrze i pozostanie na ręczniku.
- Należy zachować ostrożność przy dodawaniu wybielaczy i innych środków wybielających. Wszystko dlatego, że mogą one zniszczyć hafty, dekoracje, a także mogą przebarwić materiał.
- W przypadku bardzo brzydkich i uciążliwych plam można skorzystać z naturalnych produktów takich jak cytryna, soda oczyszczona czy ocet.
- Do prania najlepiej używać ciepłej wody z szarym mydłem, bez żadnych dodatków.
- Nie należy używać płynnych środków do zmiękczania tkanin ani arkuszy suszących, ponieważ przez nie ręczniki tracą naturalną zdolność wchłaniania wody.
- Należy zapobiegać przesuszeniu ręczników, wyjmując je z suszarki, kiedy tylko będą suche. Dzięki temu ręczniki będą bardziej miękkie.
- Jeśli właśnie kupuje się suszarkę, to najlepiej wybrać z czujnikiem wilgoci, który wyłączy ją automatycznie, kiedy pranie wyschnie.
- W celu zapobiegnięcia zagniecenia ręcznik dla dziecka zaraz po praniu, a jeszcze przed suszeniem, należy dobrze strzepnąć.
- Kolejnym sposobem na unikniecie pognieceń ręcznika, jest spryskanie go delikatną mgiełką z wody. Następnie powierzchnie ręcznika należy przetrzeć rękoma, by wyprostować zagniecenia.
Właściwa pielęgnacja ręczniaków sprawi, że będą one nadawały się do użytkowania przez wiele lat.