wanienka dla dziecka
Wanienka dla dziecka to jeden z podstawowych elementów, niezbędnych szczególnie w pielęgnacji niemowlaków

Co dla wielu może okazać się zaskakujące, wybór odpowiedniej wanienki dla dziecka nie zawsze jest łatwym zadaniem. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele różnych modeli, charakteryzujących się wieloma zmyślnymi dodatkami i funkcjami. Współczesna wanienka dla dziecka może okazać się zarówno bardzo tania, jak i dosyć droga. Dlatego proponujemy skorzystać z poniższych wskazówek, podczas wybierania odpowiedniej dla siebie i dziecka wanienki.

Zakup wanienki do kąpania niemowlaka wydaje się dość prostym zadaniem. W końcu wystarczy iść do sklepu z artykułami dla dzieci, udać się do działu z wanienkami, wziąć jedną z nich i zapłacić przy kasie. Nie miej jednak, bardzo często kiedy podjedzie się do półki z wanienkami dla dzieci, to znajdzie się produkty w różnych cenach i z równymi funkcjami. Wtedy wiele osób zaczyna się zastawiać, czy te wszystkie funkcje są potrzebne, a także która wanienka będzie odpowiedniej wielkości. Dlatego właśnie, by wybór odpowiedniej wanienki był prostszy, proponujemy poniższe wskazówki. Oto co powinno się wiedzieć, planując zakup tego rodzaju produktu.

Wanienka dla dziecka – Rodzaje i właściwości

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów wanienek do kąpieli dzieci, przystosowanych do różnych warunków i wieku. Nie wszyscy potrafią się w tym dobrze zorientować, dlatego staramy się w tym pomóc. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego rodzaju produktów dla dzieci.

Standardowa wanienka dla dziecka

Podstawowym produktem tego rodzaju jest niedroga wanna wykonana z plastiku. Mniejsze wanienki najczęściej przeznaczone są dla noworodków, a samą wanienkę można umieścić na zlewie. Wiele z tych wanienek jest specjalnie wyprofilowanych, tak by umożliwić dziecku siedzenie w pozycji bardziej wyprostowanej. Niektóre wanienki wyposażone są w wyjmowaną siatkę lub tkaninę, która umożliwia utrzymanie dziecka na miejscu. Kiedy dziecko jest już w stanie samodzielnie siedzieć, to można kupić nieco większą wanienkę, którą umieszcza się w normalnej wannie.

Wanienka zamienna

Wanienka tego rodzaju zaprojektowana została w taki sposób, by rosnąć wraz z dzieckiem. Regulowanie pozycji umożliwia korzystanie z wanienki przez noworodki, niemowlaki oraz starsze dzieci.

Składana wanienka

Składane wanienki umożliwiają ich przechowywanie w niewielkich pomieszczeniach. Jeśli korzysta się z takiej wanienki, to należy się upewnić, że została wykonana z solidnych materiałów i nie przecieka.

Nadmuchiwana wanienka

Dzięki temu, że tego rodzaju wanienka dla dziecka jest nadmuchiwana, to łatwo ją przechowywać i transportować. Wszystko dlatego, że po jej użyciu wystarczy spuścić z wanienki powietrze. Wiele z tych produktów wyposażonych jest w przyssawkę lub haczyk, który umożliwia powieszenie wanienki, by dobrze wyschła. Minusem tej wanienki jest to, że przed kąpielą dziecka trzeba ją ponownie napompować. Produkt tego rodzaju może okazać się natomiast bardzo przydatny podczas podróży z niemowlakiem.

Luksusowa wanienka

Wanna w stylu SPA, bardzo często wyposażona jest w różne dysze i wibracje, najczęściej zasilane są bateriami. Takie produkty są droższe i cięższe od zwykłych wanienek dla dzieci.

Wanienki stojące

Wanienki stojące wyposażone są w regulowany stelaż, dzięki czemu w czasie kąpieli dziecka nie trzeba się schylać. Takie wanienki również mogą być droższe.

Siedziska lub pierścienie do kąpieli

Antypoślizgowa powłoka, która umożliwia pozostanie dziecka w stałej pozycji w czasie kąpieli. Uwaga: niektóre siedziska kąpielowe zostały wycofane ze sprzedaży, z powodu możliwego utonięcia. Niektóre krajowe urzędy kontrolne na świecie wydały obowiązkowe normy dla producentów, w celu stworzenia bezpieczniejszych projektów. Mimo to, niektórzy eksperci do spraw bezpieczeństwa całkowicie odradzają stosowanie tego rodzaju produktów.

Wanienka dla dziecka – Podstawowe funkcje

Dawniej wanienki dla dzieci były wykonane z metalu i miały bardzo prostą konstrukcję. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli, które znacznie ułatwiają codzienną pielęgnację niemowlaków. Poniżej wskazujemy na najważniejsze z nich.

Wskaźnik temperatury

Wiele wanienek wyposażonych jest w korek lub naklejki zmieniające kolor, które informują, kiedy woda jest za gorąca. Niektóre produkty tego rodzaju mają cyfrowy wskaźnik temperatury. Jeśli wanienka dla dziecka, którą chce się kupić, nie ma takiego wskaźnika, to można go dokupić oddzielnie. Rodzice zawsze powinni się upewnić, że woda w wanience ma mniej niż 48ºC. Niezależnie od rodzaju wskaźnika, jakiego się używa, zawsze należy za pomocą łokcia lub nadgarstka sprawdzać temperaturę wody.

Gładka i podwinięta krawędź

Wanienka z gładkimi krawędziami i podwiniętą obręczą ułatwia podnoszenie i przenoszenie wanienki. Co więcej, to również gwarancja, że skóra dziecka się nie uszkodzi i nie podrapie. Nigdy nie należy przenosić wanienki w momencie, kiedy w środku jest dziecko.

Powierzchnia antypoślizgowa

Mokra skóra staje się śliska, dlatego warto wybierać wanienki z antypoślizgową powłoką. Dzięki temu dziecko w czasie kąpieli nie będzie się ślizgać i zostanie na swoim miejscu. Należy tylko uważać na piankowe poduszki, od których dziecko może kawałek oderwać, pogryź i połknąć.

Linia napełnienia wodą

Najczęściej jest to linia nadrukowana na wewnętrznej ściance wanny. Nad linią znajduje się napis „MAX”, który ukazuje, ile wody wystarczy do wykąpania dziecka. Jest to również wskaźnik bezpiecznej ilości wody.

Korek spustowy

Po tym, jak się jest pochylonym w czasie kąpania dziecka ostatnią rzeczą, którą chce się wykonać, to dźwiganie wanienki pełnej wody. Korek spustowy sprawia, że usuwanie wody jest szybkie i bardzo proste.

Jak wybrać i kupić odpowiednią wanienkę dla dziecka?

Wybierając odpowiednią wanienkę dla dziecka trzeba wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, takich jak wiek, dostępny budżet czy specyficzne oczekiwania. Poniżej wskazujemy, jak dokonać właściwego wyboru.

Należy wybrać odpowiedni rozmiar

Za duża wanna oznacza, że dziecka będzie miało zbyt dużo miejsca na ruszanie się i przesuwanie, co zwiększa ryzyko utonięcia. Warto zatem zadbać, by wanienka dla niemowlaka była nieco mniejsza. Nie mniej jednak, za mała wanienka może sprawić, że dziecku będzie niewygodnie, a rodzicom ciężko będzie się myło niemowlaka. Ciężko jest określić jaka wanienka będzie idealna dla dziecka? Wielu producentów do określania odpowiedniej wielkości wanienki podaje wagę lub wzrost dziecka. W tym przypadku należy kierować się wytycznymi podanymi przez producenta.

Sprawdzenie sposobu czyszczenia wanienki

Zanim zakupi się wanienkę, należy sprawdzić, jak łatwe będzie jej czyszczenie. Im więcej szczelin ma dany produkt, tym dłużej i trudniej będzie się go czyściło. Do tego jeszcze w takim wypadku łatwo przeoczyć różne zakamarki. Najlepiej kupować prostą w formie wanienkę, którą się łatwo będzie czyściło, co pozwoli zapobiec rozwijaniu się na jej powierzchni np. pleśni.

Można kupić używaną wanienkę

Jeśli chce się zaoszczędzić pieniądze, to można kupić używaną wanienkę. Nie mniej jednak najpierw należy dokładnie sprawdzić jej stan. Po prostu należy sprawdzić, czy nie jest uszkodzona, lub też mocna zużyta.

Przed pierwszą kąpielą trzeba oczywiście wanienkę dokładnie oczyścić. Należy także sprawdzić na liście, czy wanienka, którą chce się kupić, nie została już wycofana ze sprzedaży. Jeśli chodzi o kupno używanego siedziska do kąpieli, to zdecydowanie się odradza. Wiele takich siedzisk wyposażonych jest w przyssawki, które mogą się zużywać, a przez to produkt nie będzie już spełniał swoich norm.

Niezależnie od tego, jakie dodatki dla bezpieczeństwa się zakupi, zawsze należy mieć dziecko w zasięgu ręki. Pamiętaj, że najlepszą gwarancją bezpieczeństwa dla dziecka jest rodzic.

Wskazówki dotyczące bezpiecznego kąpania dziecka

Czas kąpieli to również czas zabawy i aktywnego spędzania czasu z dzieckiem. Nie mniej jednak to również czas, kiedy trzeba zachować szczególną ostrożność. Należy pamiętać o poniższych wskazówkach w momencie, kiedy przystępuje się do kąpieli swojego dziecka.

  • Pierwsza i najważniejsza zasada brzmi – nigdy, ale to nigdy nie należy zostawiać dziecka samego bez nadzoru, nawet na kilka sekund. Dziecko może utopić się w wodzie o głębokości mniej niż 2,5 centymetra. Zanim zacznie się kąpiel dziecko, należy przygotować wszystkie produkty – ręcznik, mydło, pieluchy, ubrania, itd. Zawsze należy trzymać przynajmniej jedną rękę przy dziecku, które jest w wodzie. Jeśli pojawi się konieczność odejścia od wanienki, to należy dziecko zwinąć w ręcznik i zabrać ze sobą.
  • Należy się upewnić, że w pomieszczeniu jest odpowiednia temperatura, najlepiej ok. 25°C, ponieważ dziecko może się szybko wychłodzić.
  • Nie należy wkładać dziecka do wanienki, kiedy woda nie jest jeszcze do niej napuszczona. Wszystko dlatego, że podczas tego procesu temperatura wody może się bardzo zmieniać. Poza tym, dźwięk napuszczanej wody może być dla dziecka nieprzyjemny i drażniący.
  • Należy sprawić, by wanienka dla dziecka była w pełni bezpieczna. Należy uważać, bo często wanienki są bardzo śliskie, a więc należy wyposażyć je w antypoślizgowe maty, które zapewnią dziecku bezpieczne siedzenie. Natomiast miękkie dno lub wyłożenie wnętrza ręcznikiem uchroni dziecko przed bolesnymi uderzeniami.
  • Należy zapewnić dziecku komfortową ciepłą kąpiel. Zanim umieści się dziecko w wanience, należy na sobie sprawdzić, czy temperatura wody jest odpowiednia. Kilka kropli wody umieści na nadgarstku lub wewnętrznej części łokcia. Najczęściej dzieci wolą chłodniejszą wodę, niż jakby była za gorąca.
  • Wanienkę należy wypełnić wodą do wysokości mniej więcej 5-10 centymetrów w przypadku kąpania niemowlaka. W przypadku kąpania większego dziecka woda nie powinna sięgać wyżej niż do pasa siedzącego dziecka.
  • Należy nauczyć dziecko, by nie stawało w trakcie kąpieli.
  • Jeśli jest to możliwe, to lepiej myć dziecko po prostu ciepłą wodą. Wszystko dlatego, że mydła i inne środki mogą wysuszać skórę i powodować wysypkę. Jeśli już jest konieczność użycia mydła, to należy wybrać delikatny produkt przeznaczony dla dzieci i używać go w niewielkich ilościach. Należy unikać długiego przesiadywania dziecka w wodzie z mydłem. Dlatego właśnie najpierw należy się trochę pobawić w wodzie, a na samym końcu dopiero myć dziecko za pomocą mydła i szamponu.
  • Należy unikać kąpieli z bąbelkami, które mogą podrażniać cewkę moczową. Wszystko dlatego, że może to doprowadzić do infekcji dróg moczowych dziecka.
  • Jeśli to możliwe, maksymalna temperatura wlewana do wanienki powinna mieć 50°C. Skóra dziecka potrzebuje tylko dwóch sekund, by woda o temperaturze 65°C spowodowała parzenie trzeciego stopnia i pięć sekund, przy wodzie o temperaturze 60°C.
  • Urządzenia elektryczne, takie jak suszarki, należy trzymać z dala od wanienki, w której kąpane jest właśnie dziecko. Istnieje zawsze możliwość przebicia i porażenia dziecka w kąpieli.

Mimo, iż na runku dostępnych jest wiele wanienek dla dzieci, to najważniejsze jest zachowanie rozwagi i ostrożności. Należy pamiętać, że dzieci są dosyć wiotkie, nie potrafią tak dobrze utrzymywać równowagi jak dorośli i podczas kąpieli są bardzo śliskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here