Strona główna Zdrowie Poród naturalny a odzyskiwanie pełni zdrowia

Poród naturalny a odzyskiwanie pełni zdrowia

312
0
poród naturalny
Po doświadczeniu porodu naturalnego ciało kobiety wymaga czasu by powrócić do pełni sprawności

Dochodzenie do siebie po porodzie naturalnym nigdy nie jest dokładnie takie samo. Zależy ono bowiem od wielu różnych czynników, takich jak ogólny stan zdrowia, wiek, przebieg ciąży czy też długość i skomplikowanie całej akcji odbierania dziecka. Poród naturalny, przeprowadzony siłami natury, może zapewniać wiele korzyści dla dziecka, jednak wymaga od kobiety pewnego poświecenia. Sprawdźmy zatem jak wygląda proces dochodzenia do siebie po tym niezwykłym doświadczeniu dla ciała i umysłu.

Kiedy byłaś w ciąży, Twoje ciało gromadziło duże ilości płynów, a teraz gdy już urodziłaś, muszą się one gdzieś podziać. W kilka dni po porodzie zapewne będziesz coraz częściej i dłużej chodzić. Aktywność tego rodzaju stanowi jeden z najlepszych sposobów, by twoje ciało pozbywało się nadmiernego płynu. Zapewne będziesz się też w tym czasie więcej pocić, dlatego możesz potrzebować częstszego mycia i pielęgnacji.

Kiedy okaże się, że poród naturalny maż już za sobą, przez jakiś czas możesz mieć opuchnięte kostki i stopy. Dzieje się tak dlatego, że dodatkowy płyn w organizmie często się przemieszcza. Efekt ten może być jeszcze bardziej zauważalny niż jakikolwiek obrzęk, który miałaś w czasie ciąży.

Nawet jeśli twoje ciało próbuje pozbyć się dodatkowego płynu, nadal musisz pić dużo, aby utrzymać zdrowie pęcherza i nerek. Utrzymanie właściwego nawodnienia pomoże również w zapobieganiu zaparciom. Jeśli karmisz piersią, musisz często pić, więc, a czysta woda mineralna jest najlepsza i dobrze gasi pragnienie.

Czy to normalne, że popuszczam, kiedy kaszlę lub śmieję się?

Niekontrolowane popuszczanie moczu, gdy kaszlesz, kichasz, śmiejesz się lub intensywniej ćwiczysz, jest bardzo powszechne po urodzeniu dziecka. Problem ten nazywany jest często wysiłkowym nietrzymaniem moczu i szczególnie często występuje, gdy dziecko przyszło na świat przez poród naturalny.

Ciało kobiety bardzo się zmienia w czasie ciąży, a wraz ze wzrastaniem dziecko naciska na pęcherz i cewkę moczową, która jest rodzajem rurki łączącej pęcherz z ujściem na zewnątrz. Zmiany te, wraz ze zmianami hormonalnymi i stresem porodowym, mogą negatywnie wpływać na pracę mięśni dna miednicy. Jeśli nie działają one właściwie, może pojawić się problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Możesz jednak wzmocnić mięśnie dna miednicy wykonując odpowiednie ćwiczenia.

Po porodzie naturalnym normalne jest, że nie odczuwa większych problemów przez tydzień, ponieważ nerwy w tym obszarze zostały nadwyrężone. Mimo tego, warto tym czasie wykonywać swoje ćwiczenia. Nawet jeśli na początku nie czujesz się dobrze, nadal będziesz przyspieszać swój powrót do zdrowia. Zanim zauważysz istotną różnicę, będziesz musiała wykonywać ćwiczenia przez co najmniej trzy miesiące, wykonując co najmniej osiem skurczy mięśni trzy razy dziennie. Poproś swoją położną, aby pokazała Ci, jak wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, oraz o pomoc, jeśli uważasz, że nie masz odpowiedniej techniki.

Jeśli wykonywanie ćwiczeń nie pomaga lub jeśli masz za długo trudności z trzymanie moczu, porozmawiaj ze swoim lekarzem, położną lub pielęgniarką środowiskową. Być może będziesz potrzebować pomocy fizjoterapeuty.

Dlaczego po porodzie pojawia się skurcz żołądka?

Po porodzie występują pewne dolegliwości obszarów żołądka, które wiążą się z kurczeniem macicy i jej powrotem do rozmiaru sprzed ciąży. Skurcze te są nazywane bólami pooperacyjnymi i zwykle najintensywniej trwają dwa lub trzy dni po urodzeniu dziecka.

Jeśli urodziłaś bliźnięta lub trojaczki, więcej niż jedną ciążę za sobą lub karmisz piersią, bóle mogą czasami być bardziej intensywne. Ibuprofen, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ), działa dobrze w celu złagodzenia bólu po porodzie i jest bezpieczny dla kobiet karmiących piersią. Należy go jednak przyjmować tylko po wskazaniu lekarskim.

Tuż przed urodzeniem dziecka twoja macica była około 10 razy do 20 razy większe niż przed zajściem w ciążę. Po narodzinach Twojego dziecka położna zbada ją podczas jednej z wizyt w domu lub w klinice poporodowej. W tym celu położy rękę na brzuszku i przesunie od pępka przez podbrzusze do kości łonowej. Poinformuj swoją położną, jeśli odczuwasz ból, gdy to robi, ponieważ może to oznaczać, że masz infekcję.

Twój lekarz lub pielęgniarka powinna ponownie sprawdzić brzuch podczas sześciotygodniowej kontroli poporodowej. Do tego czasu nie powinno się już odczuwać powiększenia macicy.

Dlaczego nadal wyglądam jak w ciąży, mimo że nie jestem?

Podczas cięży Twoje mięśnie brzucha bardzo rozciągnęły się i osłabły. Tak więc możesz mieć trochę brzuszka i przez jakiś czas czuć się nieswojo. Zdrowe odżywianie i bycie aktywnym pomoże Ci szybciej wrócić do formy. Nie ma tu jednak większego znaczenia czy dziecko przyszło na świat przez poród naturalny czy cesarskie cięcie. W tym drugim przypadku może być początkowo trudniej podjąć intensywniejszą aktywność fizyczną.

Wykonanie konkretnych ćwiczeń po porodzie może pomóc w odzyskaniu kształtu sylwetki, a także w leczeniu wszelkich bólów pleców. Obejmują one trening, który wzmocni mięśnie brzucha. Warto przy tym znaleźć sobie koleżankę na podobnym etapie dochodzenia do zdrowia lub zapisać się na zajęcia grupowe. Z pewnością ćwiczenia po porodzie będą wtedy przyjemniejsze i łatwiej będzie utrzymać motywację do ich wykonywania.

Czy będę miała dość mleka, aby nakarmić moje dziecko?

W ciągu pierwszych kilku dni po urodzeniu dziecka z pewnością poznasz się na tym procesie. Chociaż karmienie piersią przychodzi dziecku zupełnie naturalnie, może wymagać od Ciebie trochę nauki. Prawie wszystkie kobiety będą w tym czasie z pewnością produkować wystarczającą ilość mleka dla swojego dziecka.

Zaraz po porodzie organizm kobiety szybko się przestawia i zaczyna działać w celu zaspokojenia potrzeb niemowlaka. Niewątpliwe poród naturalny bardziej sprzyja temu procesowi. Trzeba przy tym wiedzieć, że to ssanie Twojego dziecka i dwa uwalniane wtedy hormony, zwane prolaktyną i oksytocyną, odpowiadają za odpowiednią stymulację produkcji mleka.

Za każdym razem, gdy karmisz piersią swoje dziecko, organizm wysyła sygnały do ​​twojego mózgu, aby wytworzyć więcej hormonów, by w konsekwencji wytworzyć więcej mleka. Jest to proces podaży i popytu kontrolujący właściwą ilość mleka, jaką potrzebuje dziecko.

Jeśli Twoje dziecko dobrze się odżywia, twoja pierś jest pusta, a to powoduje, że organizm powinien produkować większą ilość mleka. Warto przy tym pamiętać, że więcej prolaktyny wydziela się w nocy, więc karmienia w tym czasie odgrywają ważną rolę w utrzymywaniu odpowiednich zapasów.

Jeśli zdecydujesz się nie karmić swojego dziecka piersią, twoje ciało będzie produkować mleko tylko na początek, zapewne sprawiając, że Twoje piersi będą pełne. Ale bez fizjologicznego impulsu ssania, mleko samoczynnie zacznie w piersiach zanikać.

Pierwsze, bogate mleko nazywane jest siarą i jest wytwarzane tylko w małych ilościach. Twoje dziecko tylko na początku potrzebuje ok. łyżeczki siary przy każdym karmieniu. Mleko tego rodzaju jest bogate w białko i węglowodany, które szybko wypełniają brzuszek niemowlaka.

Po trzech do pięciu dni, twoje mleko powinno uzyskać właściwą formę i twoje dziecko zacznie potrzebować mniej, ale za to nieco dłuższych sesji karmienia. Pamiętaj przy tym ,że im więcej karmisz piersią, tym więcej mleka wyprodukujesz.

Kobiety najczęściej przestają karmić piersią, ponieważ uważają, że nie produkują wystarczającej ilości mleka. Gdy będziesz karmić piersią tylko przez chwilę, Twoje piersi będą miękkie i mniej pełne, a karmienia będą krótsze. To nie znaczy jednak, że twoje mleko zanika, a prawdopodobnie produkujesz nawet więcej, niż podejrzewasz. Jeśli Twoje dziecko odpowiednio przybiera na wadze, na pewno produkujesz wystarczającą ilość mleka. Niemal wszystkie matki są w stanie w pełni zaniepokoić potrzeby swojego niemowlaka.

Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości mleka, porozmawiaj ze swoją położną, pielęgniarką środowiskową lub konsultantem laktacyjnym. Możesz także upewnić się, że Twoje dziecko otrzymuje wystarczającą ilość mleka poprzez:

  • sprawdzenie, czy jest prawidłowo przyczepione do piersi podczas karmienia,
  • oferowanie obu piersi przy każdym karmieniu lub częste zmienianie strony, jeśli dziecko jest śpiące,
  • karmienie częściej,
  • ściąganie mleka po karmieniu.

Kiedy będę mogła wygodnie usiąść?

Poród naturalny często wiąże się z potrzebą nacięcia krocza, które może być później bolesne i powodować niewygodę podczas siedzenia. Cięcia i otarcia zdarzają się, gdy pochwowa nie może się wystarczająco rozciągnąć podczas porodu. Episiotomia jest zabiegiem, które Twoja położna czasem wykonuje, aby poszerzyć pochwę i ułatwić wyjście dziecka podczas narodzin. Większość uszkodzeń w okolicach między pochwą a odbytem.

Problemy te mogą wpływać na stan skóry i mięśni, a czasami nawet jelit. Większość kobiet, które przeszły poród naturalny, ma jakieś uszkodzenia w tym rejonie ciała. Wiele z naderwań jest jednak niewielkich rozmiarów i samo się zagoi. Inne są głębsze i będą potrzebować szwów, aby pomóc im właściwie się wyleczyć. Z kobiet, które doświadczyły pęknięcia, ok. 60% będzie musiało mieć założone szwy. Potrzebne są one również w przypadku celowych nacięć wykonanych przez położną.

Miejsce wykonania szwów prawdopodobnie będzie bolesne przez kilka dni lub nawet tygodni. W tym czasie zaleca się czasem stosowanie niesteroidowych przeciwzapalnych środków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, a także stosowanie zimnych okładów na kroczu, aby złagodzić podrażnienia. Trzeba również utrzymywać tę część ciała w szczególnej czystości, aby zapobiec pojawieniu się infekcji. Warto stosować kąpiel lub prysznic co najmniej raz dziennie i regularnie zmieniać podkłady poporodowe.

Porozmawiaj ze swoją położną, jeśli martwisz się o ból lub jeśli nie masz pewności czy krocze dobrze się goi. Jeśli ból i dyskomfort nie ulegają zmniejszeniu lub zauważysz, że twoja rana brzydko pachnie, powiedz to swojej położnej lub lekarzowi rodzinnemu.

Co z emocjami po narodzinach?

Poród naturalny jest dla większości kobiet bardzo męczącym i emocjonalnym przeżyciem, więc nie jest zaskakujące, jeśli czujesz się niezbyt dobrze. Wiele się dzieje i jest kilka rzeczy, które mogą na ciebie wpłynąć, na przykład:

  • fizyczny dyskomfort po urodzeniu dziecka,
  • komplikacje podczas porodu,
  • wymagania dotyczące opieki nad noworodkiem,
  • martwienie się o bycie rodzicem i budowanie więzi z dzieckiem,
  • zmiany hormonalne,
  • brak snu.

Niezależnie od przyczyny, normalne jest uczucie przytłoczenia i płaczu przez kilka dni po porodzie. Zwykle następuje to w dwa lub trzy dni po urodzeniu i powinno ustąpić kilka dni później.

Jeśli uczucia niepokoju i zdenerwowania nie znikną w ciągu pierwszych kilku dni i tygodni lub jeśli poczujesz się gorzej zamiast lepiej, porozmawiaj ze swoją położną lub pielęgniarką środowiskową. W takim przypadku możesz cierpieć na depresję poporodową. Najczęściej objawia się ona tym, że zaczynasz czuć się coraz bardziej przygnębiona i nie możesz sobie z tym samodzielnie poradzić. Niektóre kobiety tracą nawet zainteresowanie opieką nad swoim dzieckiem i przestają cieszyć się czymkolwiek.

Wiele kobiet po porodzie nie mówi nikomu o swych problemach i cierpi w milczeniu. Warto jednak zwrócić się o dostępne wsparcie i leczenie, a im szybciej uzyska się pomoc, tym lepiej.

Jestem stale zmęczona – Jak mogę sobie poradzić?

Jeśli czytanie o tym wszystkim sprawia, że ​​masz ochotę się zdrzemnąć, to nic dziwnego. Dramatyczna zmiana z kobiety ciężarnej na młodą mamę jest bardzo wyczerpująca, a kiedy jest połączona z brakiem snu, nie jest zaskakujące, że jesteś silnie zmęczona.

W ciągu zaledwie kilku tygodni twoje ciało dokonuje odwrócenia rewolucyjnych zmian, które zajęły dziewięć miesięcy. Zaakceptuj zatem pewne rzeczy i pozwól sobie na powrót do siebie po porodzie.

Postaraj się uzyskać dodatkowy odpoczynek w ciągu dnia, gdy Twoje dziecko śpi. Może to być trudne, jeśli masz inne dzieci do opieki, więc poproś przyjaciół i rodzinę o pomoc. Lepiej przejdziesz przez te wczesne dni, chwytając się drzemki, kiedy tylko możesz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here