czop śluzowy
Czop śluzowy to naturalna bariera ochronna przed infekcjami, a jego odejście jest jednym z objawów zbliżającego się porodu

Czop śluzowy to naturalna bariera ochronna przed infekcjami, która tworzy się podczas ciąży w kanale rodnym kobiety. Zamyka on dość szczelnie szyjkę macicy, dzięki czemu nie dopuszcza do płodu żadnych drobnoustrojów chorobotwórczych. Przyjmuje on postać galaretowatego korka, który może być bezbarwny, białawy, żółtawy, brązowawy albo różowaty. Odejście czopu śluzowego to jedna z podstawowych oznak zbliżającego się porodu. W niniejszym artykule przybliżamy wszystkie najważniejsze informacje na temat jego roli i znaczenia podczas ciąży.

Jeśli uważasz, że czop śluzowy odszedł, należy pomyśleć o pakowaniu się do szpitala i przygotować się na nadejście porodu w niedługim czasie. Może on jednak nastąpić nawet kilka tygodni później. Utrata czopu śluzowego może być objawem zbliżającego się porodu, ale nie tylko. Nie jest to również najważniejszy objaw, taki jak skurcze lub utrata wód płodowych. Istotne jest jednak, by w tym czasie pilniej obserwować objawy i oznaki nadchodzącego rozwiązania. Trzeba także wiedzieć, kiedy należy skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.

Czym jest czop śluzowy?

Czop śluzowy jest ochronną i skupioną w kanale szyjki macicy dość zbitą i  galaretowatą substancją, która pełni ważną funkcję w czasie ciąży. Pozwala on przede wszystkim utrzymać właściwą wilgotność i ochronę. Ostatecznie gromadzi się on i uszczelnia kanał szyjki macicy, tworząc dość grubą i szczelną zatyczkę. Czop śluzowy działa jako naturalna bariera i powstrzymuje przed rozwojem niepożądanych infekcji w macicy.

Utrata czopu śluzowego podczas ciąży może zwiastować bliskość porodu. Gdy szyjka macicy zaczyna się otwierać, by umożliwić wydanie dziecka na świat, czop śluzowy wypada przez pochwę. Czas między utratą czopu śluzowego a porodem może być jednak bardzo różny. Niektóre kobiety, które zauważą jego utratę, zaczynają rodzić w ciągu kilku godzin lub dni, podczas gdy u innych, akcja porodowa może rozpocząć się dopiero po kilku tygodniach.

Czy po utracie czopu śluzowego następuje poród?

Można doświadczyć kilku objawów zbliżającego się porodu, a jednym z nich jest utrata czopu śluzowego. Niektóre kobiety mogą jednak nawet tego nie zauważyć. Po jego wypadnięciu można jednak nadal nosić dziecko jeszcze przez kilka tygodni, zanim się urodzi.

Jeśli straci się zatyczkę śluzową i wystąpią inne objawy porodu, może to zwiastować niedługie rozwiązanie. Objawy i oznaki porodu obejmują przede wszystkim:

Obniżenie brzucha

Obniżenie brzucha następuje, gdy dziecko zaczyna opadać niżej do miednicy. Ten efekt ułatwia oddychanie, ale powoduje, że dziecko bardziej naciska na pęcherz. Dziecko przyjmuje wówczas pozycję, która która powinna być najbardziej odpowiednia do porodu.

Utrata wód płodowych

Często przed samym porodem worek owodniowy otaczający dziecko ulega przerwaniu i uwalnia płyn. Może to nastąpić dość gwałtownie lub powoli. Gdy utraci się wody płodowe, można spodziewać się skurczów, jeśli do tego czasu jeszcze nie wystąpiły. Skurcze te staną się silniejsze, trwalsze i będą występować częściej, gdy szyjka macicy rozszerzy się i zmiękczy w przygotowaniu do porodu.

Zmiękczenie szyjki macicy

Szyjka macicy musi stać się bardziej rozciągliwa, aby umożliwić dziecku przejście przez kanał rodny. W miarę zbliżania się terminu porodu, lekarz prawdopodobnie przeprowadzi badanie szyjki macicy, aby oszacować stopień jej skrócenia.

Rozwarcie

Zmiękczenie i rozwarcie szyjki macicy są oznakami zbliżającego się rozwiązania. Rozwarcie w istocie jest miarą tego, jak bardzo otwarta jest szyjka macicy w przygotowaniu do akcji porodowej. Zazwyczaj szyjka macicy otwarta na 10 centymetrów oznacza bezpośrednią gotowość do porodu. Jednak przed porodem możliwe jest rozwarcie na kilka centymetrów jeszcze przez kilka tygodni.

Silne i regularne skurcze

Skurcze są sposobem na zmiękczenie i poszerzenie szyjki macicy, która umożliwi wydostanie się dziecka na świat. Jeśli zacznie się doświadczać skurczów, należy określić ich regularność określ, czyli ich odstępy czasowe i regularność. Silne i regularne skurcze mogą oznaczać, że czas udać się do szpitala.

Jak widać, odejście czopu śluzowego nie jest jedynym objawem porodu. Zwykle także nie wymaga interwencji lekarskiej, jednak po utracie wód płodowych lub regularnych skurczach należy udać się do szpitala. Te dwa objawy zwykle wskazują, że poród jest nieuchronny.

Jak rozpoznać odejście czopu śluzowego?

Wiele kobiet w ciąży zauważa pojawiającą się wydzielinę z pochwy, dlatego może być trudno określić, kiedy czop śluzowy został uwolniony z szyjki macicy. Jednak jest on bardziej sztywny, zwarty i galaretowaty, w przeciwieństwie do typowej wydzieliny z pochwy. Może być również przezroczysty, różowaty lub lekko zakrwawiony.

Istnieje kilka powodów, dla których utrata czopu śluzowego podczas ciąży. W większości przypadków zostaje on uwolniony, ponieważ szyjka macicy mięknie. Zmiękczenie szyjki macicy oznacza, że w przygotowaniu do porodu staje się ona​​ cieńsza i bardziej elastyczna. W rezultacie korek śluzowy nie może się dalej utrzymać i zostaje uwolniony. Niektóre kobiety w ciąży mogą również doświadczyć utraty czopu śluzowego po badaniu szyjki macicy lub podczas stosunku płciowego.

Odejście czopu śluzowego niekoniecznie oznacza, że poród jest bardzo bliski. Jednak oznacza, że kobiece ciało i szyjka macicy przechodzą znaczące zmiany, dzięki czemu stają się bardziej przygotowane na wydanie dziecka na świat. Ostatecznie szyjka macicy zmięknie i rozszerzy się, aby dziecko mogło przejść przez jej kanał podczas porodu siłami natury.

Co zrobić po odejściu czopu śluzowego?

Zalecane postępowanie zależy od tego, jak wygląda czop śluzowy i od tego, w którym tygodniu ciąży nastąpiło jego odejście. Jeśli zauważyło się jak wyglądał, należy opisać go lekarzowi, uwzględniając wielkość, kolor i konsystencję. Tego rodzaju informacje mogą pomóc lekarzowi w nakierowaniu na dalsze działania. Najważniejszy jest jednak termin, w którym miało to miejsce.

Wcześniej niż 36 tydzień ciąży

Skontaktuj się z lekarzem, aby poinformować go o zaobserwowanym odejściu czopu śluzowego. Jeśli zaistnieje obawa, że stało się to zbyt wcześnie, konieczne może być dokonanie natychmiastowych badań. Najczęściej zaleca się sprawdzenie kondycji dziecka szyjki macicy.

Po 37 tygodniu ciąży

W przypadku ciąży trwającej ponad 37 tygodni, przy której nie występują żadne inne objawy, odejście czopu śluzowego nie powinien być powodem do niepokoju. Można jednak skontaktować się lekarzem lub zgłosić zdarzenie na następnej wizycie. Kontakt z lekarzem powinien jednak następować w każdym przypadku niepewności. Lekarz może zalecić obserwowanie oznak porodu, takich jak skurcze, które stają się bardziej regularne i coraz bliższe. Jeśli nadal doświadcza się wydzieliny z pochwy, można nosić wkładkę higieniczną w celu lepszej ochrony.

Kiedy zadzwonić do lekarza?

Należy zawsze zadzwonić do lekarza, jeśli zauważy się nadmierną ilość jasnoczerwonej krwi w wydzielinie z pochwy. Ciężkie krwawienie może wskazywać na powikłania ciąży, takie jak przodujące łożysko lub przedwczesne odklejenie łożyska.

Należy również skontaktować się z lekarzem, jeśli czop śluzowy jest zielony lub cuchnie, ponieważ może to wskazywać na potencjalną infekcję.

Podsumowanie

Odejście czopu śluzowego może być czymś pozytywnym, ponieważ oznacza, że ​​ciąża postępuje prawidłowo. Prawdopodobnie nastąpi ono podczas lub po 37 tygodniu ciąży. Podczas gdy utrata czopu zwykle nie jest powodem do zmartwień, dobrze jest skontaktować się z lekarzem, jeśli ma się jakieś pytania lub wątpliwości. Należy również natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli zauważy objawy porodu po odejściu czopu śluzowego.

 

Źródła:

BabyCentre Editorial Team. (2013, April). How long after the mucus plug comes out does labour start? Retrieved from. babycentre.co.uk/x25006041/how-long-after-the-mucus-plug-comes-out-does-labour-start

Lamppa, J. A. (2015, November 19). Losing your mucous plug. mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/expert-blog/losing-mucous-plug/bgp-20157626

Mayo Clinic Staff. (2013, July 18). Signs of labor: Know what to expect. mayoclinic.org/healthy-lifestyle/labor-and-delivery/in-depth/signs-of-labor/art-20046184

Mucus plug: Bloody show. (2015, August). americanpregnancy.org/labor-and-birth/mucus-plug/

Signs of labor. (2015, August). americanpregnancy.org/labor-and-birth/signs-of-labor/

Signs of labor. (2014, March). marchofdimes.org/pregnancy/signs-of-labor.aspx#

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here