okłady z kapusty
Okłady z kapusty to tradycyjny sposób na bolące piersi

Okłady z kapusty bardzo często polecane są jako naturalna pomoc dla matek karmiących piersią. Stosuje się je najczęściej w celu zaprzestania laktacji, nawale pokarmu, obrzęku piersi, a także stanach zapalnych. Okłady z kapusty na piersi mają potwierdzone działanie kojące i łagodzące ból. Poznajmy lepiej ich właściwości i sposoby zastosowania.

Kobiety bardzo często stosują liście kapusty, aby zmniejszyć stan zapalny oraz złagodzić ból piersi i ogólny dyskomfort. Najczęściej dzieje się tak w przypadku wystąpienia nawału pokarmu lub odstawienia dziecka od karmienia piersią. Poniżej przedstawiamy co warto wiedzieć na ten temat, a w szczególności czy taki zabieg działa i jakich efektów można się spodziewać.

Czy używanie liści kapusty na piersiach skutecznie działa?

Wiele matek karmiących piersią uważa, że umieszczenie zimnych liści kapusty na piersiach jest bardzo pomocne. Naukowcy nie wiedzą jeszcze dokładnie, czy sam liść kapusty zapewnia właściwość, która pomaga zmniejszyć ból i obrzęk piersi, lub czy stan zapalny zmniejsza się, ponieważ kapusta działa jak zimny kompres. Tak czy inaczej, badania pokazują, że jeśli karmisz piersią i zastosujesz na niej zimne okłady z kapusty, to nie tylko pozwoli to na ukojenie, ale może również pomóc zmniejszyć ból i nabrzmienie. Ponadto, mają one bardzo dogodny kształt i wielkość, które znacznie uławiają ich wykorzystanie.

Jak stosować okłady z kapusty na piersi?

Zimne liście kapusty działają przede wszystkim kojąco. Oto jak używać liści kapusty, aby złagodzić ból, gdy twoje piersi są obolałe od obrzęku.

Zanim zaczniesz stosować okłady z kapusty do piersi, warto zadbać, by były one odpowiednio zimne. W tym celu włóż wcześniej główkę kapusty do lodówki. Możesz użyć zielonej lub czerwonej kapusty, ale czerwona kapusta bardziej naraża na pozostawienie plam lub przebarwień na biustonoszu i ubraniu do karmienia piersią.

Gdy głowa kapusty zostanie odpowiednio schłodzona, wyjmij ją z lodówki. Zdejmij zewnętrzną warstwę liści i wyrzuć je. Następnie zdejmij dwa wewnętrzne liście i umieść główkę kapusty z powrotem w lodówce, aby była gotowa następnym razem, gdy jej będziesz potrzebować.

W zlewie użyj zimnej wody do spłukania dwóch liści przeznaczonych na okłady. Warto upewnić się, że będą one zupełnie czyste i wolne od brudu, pestycydów i innych pozostałości. Usuń nadmiar wody z liści, delikatnie oklepując je czystym ręcznikiem.

Po przygotowaniu liści ostrożnie odetnij w poprzek zgrubienie od środka każdego liścia, nie przecinając go na dwie części. Trzeba zachować go jako jeden element ze szczeliną w środku. Po usunięciu znacznej części łodygi i uzyskaniu szczeliny, liście będą mogły ładnie dopasować się do piersi, bez zakrywania sutka.

Następnie połóż na piersiach czyste, zimne liście kapusty. Owiń każdy liść wokół każdej piersi, zostawiając odsłonięte sutki. Stosując okłady z kapusty ze szczeliną na sutki sprawisz, że skóra wokół brodawek pozostanie sucha i nienaruszona.

Trzymaj liście kapusty na swoich piersiach w taki sam sposób, w jaki stosuje się zimne kompresy. Można nosić biustonosz, aby utrzymać liście na swoim miejscu. Jeśli martwisz się o wyciek pokarmu, załóż na okłady z kapusty i sutek czystą wkładkę laktacyjną, aby mogła ona wchłonąć mleko z piersi.

Liście kapusty można zostawić na piersiach na około 20 minut lub do czasu, aż się zupełnie rozgrzeją. Następnie można je wyrzucić i następnym razem użyć świeżych. Powtarzaj ten proces, aż zaczniesz odczuwać ulgę i poczujesz się lepiej.

Na co uważać stosując na piersi okłady z liści kapusty?

Jeśli nadal karmisz piersią lub odciągasz pokarm i po prostu chcesz użyć okładów z liści kapusty, aby zmniejszyć obrzęk piersi, uważaj aby nie przesadzić. Gdy zauważysz, że twoje piersi czują się lepiej, a obrzęk ustąpił, przestań używać kapusty na swoich piersiach.

Podczas gdy stosowanie zimnych okładów lub zimnych liści kapusty pomaga zmniejszyć obrzęk, może również obniżyć podaż mleka. Jeśli nadal będziesz stosować zimne liście kapusty na piersiach po złagodzeniu obrzęku, możliwe jest, że zmniejszy się również podaż pokarmu, a to może okazać się problematyczne.

Używanie liści kapusty podczas procesu odstawiania dziecka od piersi i zaprzestania produkcji mleka, jest bardzo powszechne. Jeśli chcesz całkowicie zlikwidować laktację, możesz nadal używać liści kapusty na piersiach tak długo, jak będą one pomocne.


Polub naszą stronę jeśli nasz artykuł okazał się pomocny!


Pozostałe sposoby wykorzystania okładów z kapusty

Kapusta w celach zdrowotnych wykorzystywana jest od wielu wieków. Jej zastosowanie w postaci okładów stosowane było w rożnego rodzaju dolegliwościach, w których występował ból i obrzęki. W medycynie naturalnej można znaleźć dla nich zastosowanie m.in. w takich dolegliwościach jak:

  • spuchnięcie kolana,
  • żylaki,
  • egzema,
  • angina,
  • zapalenie oskrzeli.

Liście kapusty polecane również często były jako naturalny opatrunek na rany.

 

Źródła:

Boi B et al. The effectiveness of cabbage leaf application (treatment) on pain and hardness in breast engorgement and its effect on the duration of breastfeeding. JBI Libr Syst Rev. 2012;10(20):1185-1213.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here