Jak zapewnić dziecku ciepło

Wielu początkujących rodziców często zastanawia się jak zapewnić dziecku ciepło zimą. Oczywiście wszystko zależy od konkretnych warunków i ich zmienności, a także czasem również przyzwyczajeń.

Kiedy nadchodzi zima ważne jest, aby upewnić się, że dziecko zawsze jest odpowiednio ciepłe i suche. Jednak myśl o tym, jak poradzić sobie z dzieckiem owiniętym w koce, może być dla niektórych nieco stresująca. Oto kilka sposobów, dzięki którym dziecko będzie zdrowe, ciepłe i będzie mu wygodnie, bez względu na to, czy idziesz z nim do supermarketu, czy usypiasz je w nocy.

Jak mogę utrzymać ciepło mojego dziecka w nocy?

Starając się zapewnić dziecku odpowiednie warunki, aby w nocy czuło się komfortowo, nie można pozwolić mu się przegrzać. Przegrzewanie dziecka wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS), znanego również jako śmierć łóżeczkowa.

Rzadko zdarza się, że pokój dziecięcy potrzebuje większego dogrzewania w nocy, ale warto upewnić się, że utrzymujesz pokój w komfortowej temperaturze. Temperatura pomieszczenia do spania dziecka powinno mieścić się w przedziale od 16 do 20oC, a 18oC wydaje się idealna. Do jej sprawdzenia warto użyć termometru, aby zapewnić dziecku pokój w bezpiecznej i komfortowej temperaturze, która powinna być również właściwa lekko ubranego dorosłego.

Aby nie dopuścić do przegrzania się dziecka, trzymaj jego miejsce do spania z dala od kaloryferów, grzejników, ognia lub bezpośredniego światła słonecznego. Nie wkładaj też do łóżka termoforu z ciepłą wodą, ani koca elektrycznego.

Co pomaga utrzymać dziecko w odpowiedniej temperaturze?

Warto wybrać dla dziecka prześcieradło i koce z bawełny, a także nie przykrywać go grubą kołdrą. Miękkie, jednoczęściowe i bawełniane śpiwory zapewniają dziecku ciepło przez całą noc, utrzymując je przykryte od stóp do głów. Kiedy w pokoju dziecka jest bardzo zimno, możesz założyć mu ocieplacz pod śpioszki. Twoje dziecko nie musi jednak mieć założonej czapki w domu podczas snu.

Zaleca się dotykanie brzuszka dziecka w celu sprawdzenia, czy nie robi się zbyt gorąco lub zbyt zimno, a w konsekwencji móc odpowiednio dostosować jego warunki. Jeśli dziecko jest zbyt gorące, usuń jeden lub więcej koców w razie potrzeby. Jeśli Twoje dziecko jest zimne, dodaj kolejny. Inne oznaki, że dziecko może być przegrzane to pocenie się, wilgotne włosy i wysypka na ciele.

Rączki i stopy dziecka mogę być chłodniejsze niż reszta ciała i jest to normalne. Jeśli jednak wydają się być blade lub zasiniałe, można nałożyć rękawiczki, skarpetki lub buciki. Pamiętaj, jeśli twoje dziecko ma gorączkę, będzie potrzebowało mniej, nie więcej, pościeli.

Wielu rodziców korzysta ze śpiwora dla dziecka, który ma suwak lub zatrzaski, aby dziecko nie mogło z niego się wydostać. Daje to mniejsze prawdopodobieństwo, że się obudzi z powodu zimna. Ponieważ śpiwory są również bez rękawów, Twoje dziecko może nadal poruszać ramionami, podczas gdy reszta ciała pozostaje zakryta. Śpiworek zapewnia również większe bezpieczeństwo i ogranicza możliwość nasunięcia sobie pościeli na twarz podczas snu.

Jak zapewnić dziecku ciepło zimą, kiedy wychodzimy z domu?

Nie ma szybkiego sposobu na wyjście z dzieckiem na dwór np. w zimowe poranki, wtedy potrzebujesz wcześnie rozpocząć dzień. Twoje dziecko może nie być zbyt chętne do współpracy, kiedy zaczniesz zakładać trzecią warstwę ubrań!

Dobrą zasadą jest, gdy małe dziecko otrzymuje jedną warstwę odzieży więcej niż Ty. Zbierz wszystkie potrzebne ubrania w jednym miejscu, aby przed samym wyjściem móc ubrać dziecko tak szybko, jak to tylko możliwe.

Kiedy na zewnątrz jest bardzo zimno, kombinezon stanowić może świetny bufor na zimno i na śnieg. Gdy dziecko będzie ubrane w swój strój na cały dzień, tuż przed wyjściem z domu możesz po prostu wsadzić je w kombinezon lub też przed samym wyciągnięciem go z samochodu.

Kombinezon powinien mieć dopasowane nogawki i rękawy, a większość z nich jest również wyposażona w kaptur. Bardzo korzystna może być warstwa dobrej izolacji, takiej jak włóknina lub flanela, a także wodoodporna zewnętrzna tkanina.

Niemowlęta mogą stracić dużo ciepła przez głowę, więc zawsze wychodząc na zewnątrz zimą należy nakładać dziecku ciepłą czapkę. Jeśli rączki dziecka są odsłonięte, należy także nałożyć rękawiczki. Warto także mieć przy sobie zapasową parę, jeśli dziecko ma tendencję do ssania palców. Upewnij się także, że dziecko ma dobrze założone skarpetki.

W mroźne dni można owinąć koc wokół kombinezonu. W wózku spacerowym dodatkowa wkładka zapewni odpowiednie ciepło i wentylację.

Pamiętaj, aby zawsze zdejmować czapkę i dodatkowe warstwy odzieży, gdy tylko wejdziesz do ogrzewanego pomieszczenia, nawet jeśli oznacza to obudzenie dziecka. Pamiętaj, aby to zrobić, także jeśli wejdziesz do dowolnego sklepu. W wielu sklepach jest bardzo ciepło, a dziecko może się w takich warunkach łatwo przegrzać.

Jeśli przykryłaś dziecko kocem w samochodzie, powinnaś go zdjąć po rozgrzaniu się samochodu.

Wskazówka: Aby w razie wypadku fotelik samochodowy prawidłowo chronił dziecko, jego pasy muszą być dopasowane. Upewnij się, że dziecko nie nosi ubrania, które jest zbyt obszerne dla jego fotelika samochodowego i nie umieszczaj koców między dzieckiem a pasami. Jeśli dziecko jest w samochodzie z włączonym ogrzewaniem, nie będzie musiało nosić dodatkowej odzieży. Jeśli samochód jest zimny, możesz położyć koc na pasach zamiast pod nimi.

Jak długo moje dziecko może pozostać na zimnie?

Niezależnie od pogody, dobrze jest dla Ciebie i Twojego dziecka, aby każdego dnia wdychać świeże powietrze. Jeśli jednak pogoda jest szczególnie zła, możesz chcieć, aby wycieczki na świeżym powietrzu były krótkie, a dziecko za bardzo nie zmarzło.

Dziecko noszone w chuście prawdopodobnie nie będzie zbyt wychłodzone, jeśli będzie dobrze ubrane, ponieważ będzie blisko rodzica. Zawsze jednak trzeba sprawdzać jego temperaturę.

Zawsze trzeba być świadomym zachowania dziecka. Jeśli jest szczęśliwe, a po chwili zaczyna marudzić, może próbować przekazać, że jest mu zimno. Warto również regularnie sprawdzać jego brzuszek, uszy i twarz, zanim jeszcze nie poczuje się niekomfortowo.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa: Jeśli dziecko jest bardzo zimne, nie próbuj go rozgrzewać przez pocieranie. Zamiast tego trzymaj jego skórę przy swojej. Możesz wsunąć jego dłonie pod swoje pachy, aby szybko je ogrzać. Jeśli nie wiesz jak zapewnić dziecku ciepło zimą kieruj się zawsze intuicją, ale z zachowaniem rozsądku.

Jak mogę ochronić skórę mojego dziecka?

Mroźny wiatr na zewnątrz i suche ciepłe powietrze w pomieszczeniu mogą usuwać nawilżenie z dorosłej skóry, a delikatna skóra dziecka jest znacznie bardziej wrażliwa. Dlatego zawsze należy zadbać o jej właściwe zabezpieczenie. Wiele płynów i kremów jest przygotowanych specjalnie dla dzieci. Jeśli wybierzesz się na zewnątrz, możesz nałożyć krem nawilżający dla niemowląt lub środek zmiękczający skórę, aby zapobiec nadmiernemu wysuszeniu.

Twarda woda może również przesuszać skórę dziecka, więc nie trzeba codziennie go kąpać dziecka, szczególnie w miesiącach zimowych. Twoje dziecko może też nie lubić kąpieli, gdy w pokoju jest zimno. Zawsze upewnij się wcześniej, że pomieszczenie jest odpowiednio ciepłe, zanim zdecydujesz się na kąpiel dziecka.

Podczas kąpieli dziecka warto używać łagodnego płynu do mycia niemowląt i ciepłej, a nie gorącej wody. Często poleca się stosowanie emolientów do kąpieli, zwłaszcza jeśli Twoje dziecko cierpi na wyprysk lub suchą skórę. Nie pozwól mu również leżeć w wanience zbyt długo. Po umyciu zawiń je w ręcznik, jak tylko wyciągniesz go z wody i delikatnie oklep. W celu wysuszenia dziecka nie należy trzeć ręcznikiem. Zakończ całą procedurę, nakładając na skórę łagodny balsam lub środek zmiękczający skórę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here