Brązowa wydzielina z pochwy może mieć bardzo rożne przyczyny. Niewątpliwe jest sygnałem, by bardziej uważnie obserwować swój organizm i nie bagatelizować niepokojących zmian. Brązowe plamienia nie koniecznie muszą jednak wynikać ze zmian hormonalnych lub jakieś choroby, a u niektórych kobiet pojawiają się regularnie i nie stanowią poważnego problemu. Warto jednak poznać ewentualne zagrożenia i wiedzieć, kiedy należy z całą pewnością udać się do ginekologa.
Wiedza o tym, jak działa nasz organizm może pomóc zrozumieć, co jest normalne lub co jest oznaką, aby prosić o pomoc lekarza. Może to być bardzo ważne, nie tylko w okresie ciąży. W niniejszym artykule przybliżamy co może oznaczać brązowa wydzielina z pochwy, która może wiele kobiet bardzo niepokoić.
Czym jest brązowa wydzielina u kobiet?
Znalezienie brązowej wydzieliny na bieliźnie lub po wytarciu okolic intymnych może być niepokojące. Za pierwszym razem z całą pewnością można się przestraszyć lub zacząć intensywnie zastanawiać, czy nie jest to oznaka jakiegoś poważnego problemu zdrowotnego.
Dobrą wiadomością jest to, że brązowa wydzielina z pochwy dość często jest po prostu starą krwią. Świeża krew ma jasno czerwony kolor, ale staje się ona ciemniejsza, im dłużej znajduje się poza naczyniami krwionośnymi. Kiedy krew wchodzi w kontakt z powietrzem, przechodzi proces zwany utlenianiem. Kiedy hemoglobina i żelazo z krwi narażone są na działanie powietrza, zyskuje ona brązowawy odcień.
W większości przypadków brązowa wydzielana z pochwy jest czymś zupełnie normalnym. Może jednak być oznaką wielu stanów, od implantacji zarodka po zbliżający się okres. Istnieją jednak pewne znaki ostrzegawcze, o których należy pamiętać, jeśli chodzi o wydzielinę z pochwy. Jeśli martwisz się, że doświadczasz czegoś niepokojącego, zawsze mądrze jest udać się do lekarza!
Czy istnieją różne rodzaje brązowych wydzielin?
Chociaż brązowa wydzielina z pochwy może wystąpić na różnych etapach cyklu miesiączkowego, zawsze wiąże się z obecnością starej krwi. Jednak zdecydowanie bardziej interesującą jest przyczyna jej pojawienia.
Coraz częściej poleca się stosowanie narzędzia do śledzenia okresu, które może być pomocne w określeniu etapu cyklu. Tego rodzaju aplikacje umożliwiają rejestrowanie wszelkich objawów – swędzenia, bólu brzucha, brązowego wydzielania śluzu, itp. – dzięki temu łatwiej jest zrozumieć, dlaczego występują brązowe wydzieliny.
Co może powodować brązową wydzielinę z pochwy?
Istnieje wiele powodów, przez które można doświadczać brązowej wydzieliny z pochwy. Mogą być zupełnie naturalne lub dawać powód do niepokoju. Dlatego właśnie zawsze warto pamiętać o wszelkich objawach towarzyszących tego rodzaju wydzielinie. Niektóre z najczęstszych powodów, dla których wydzielina może być brązowa, obejmują:
- okres,
- ciąża pozamaciczna,
- poronienie,
- jajeczkowanie,
- zespół policystycznych jajników (PCOS),
- krwawienie przełomowe,
- efekt hormonalnej kontroli urodzeń,
- choroby przenoszone drogą płciową,
- okres okołomenopauzalny.
Czy brązowa wydzielina to okres?
Wiele kobiet doświadcza pojawienia się brązowej wydzieliny przed okresem, kiedy ich przepływ jest nadal bardzo niewielki i nie wypływa zbyt dużo krwi. Szczególnie często zdarza się, że brązowe wydzieliny występują około 2 dni przed miesiączką.
Zdarza się także, że brązowa wydzielina z pochwy pojawia się po miesiączce. Jest to całkowicie normalne i jest to sposób na oczyszczenie macicy, gdy przepływ jest niewielki. Można tego doświadczać nawet kilka dni po zakończeniu okresu. Zazwyczaj jest to ciemnobrązowy śluz, który z czasem się rozjaśnia.
Chociaż stosunkowo rzadko, niektóre kobiety mogą doświadczać bardzo jasnobrązowej wydzieliny podczas owulacji. Gdy dojrzałe jajo wydostaje się z jajnika, może powodować niewielkie krwawienie, a nawet lekkie ukłucia i ból brzucha.
Kobiety przyjmujące środki antykoncepcyjne również mogą doświadczyć brązowej wydzielany z pochwy. Hormonalna kontrola urodzeń powoduje, że podszewka macicy staje się cieńsza, co może ostatecznie powodować produkcję śluzu lub nawet brak miesiączki.
Jeśli korzysta się z hormonalnych metod kontroli urodzeń, można również doświadczyć przełomowego krwawienia, które powoduje jasnobrązowe plamienie. Ponieważ hormony antykoncepcyjne zmniejszają również stabilność błony śluzowej macicy, może pojawić się brązowa wydzielina w okresie między miesiączkami. Tak długo, jak prawidłowo przyjmuje się przepisane przez lekarza środki antykoncepcyjne i nie doświadcza się innych objawów, taka sytuacja nie powinna być powodem do zmartwienia.
Co oznacza brązowa wydzielina po seksie?
Niektóre krwawe i brązowe wydzieliny po seksie mogą być po prostu oznaką energicznego seksu. W niektórych przypadkach penis partnera lub zabawki seksualne mogą powodować krwawienie z szyjki macicy w wyniku uprawiania seksu. Może to spowodować lekkie brązowe plamienie. Jeśli martwisz się lub czujesz się później obolała, poproś partnera, aby następnym razem był łagodniejszy lub spróbuj znaleźć pozycję, która zapobiega głębokiej penetracji.
Czy brązowa wydzielina z pochwy może być oznaką ciąży?
Brązowa wydzielina może być oznaką krwawienia wynikającego z procesu implantacji. Dzieje się tak, gdy zapłodnione jajeczko przyczepia się do wyściółki macicy i w tym czasie często powoduje niewielkie krwawienie. Wiele kobiet twierdzi, że w takiej sytuacji zauważyło jedynie lekkie krwawienie w postaci brązowej wydzieliny podczas wycierania okolic intymnych po oddaniu moczu.
Krwawienie wynikające z implantacji zarodka występuje zwykle w tym samym czasie, w którym kobieta spodziewa się miesiączki. Chociaż zwykle jest bardzo lekkie, u niektórych kobiet może być bardziej widoczne i przypominać okres. Jeśli więc uprawiasz seks bez zabezpieczenia i zamiast miesiączki odczuwasz brązowe wydzieliny i skurcze, dobrym pomysłem może być wykonanie testu ciążowego.
Brązowa wydzielina z pochwy podczas ciąży również może być zjawiskiem całkiem normalnym. W bardzo rzadkich przypadkach pojawia się jednak u kobiet w ciąży i może być oznaką poronienia lub ciąży pozamacicznej. Zdecydowanie zaleca się wykonanie testu ciążowego, jeśli pojawi się tego rodzaju objaw, niezależnie od tego, ile ich jest i przez jaki okres cyklu występuje. Jeśli jesteś w ciąży i doświadczasz brązowej wydzieliny, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Zawsze lepiej zadbać o profesjonalną opiekę i czuć się bardziej bezpieczną!
Czy wydzielina może oznaczać okres okołomenopauzalny?
Brązowe wydzieliny z pochwy mogą być oznaką okołomenopauzy, szczególnie u kobiet w wieku między 40 do 50 lat. Gdy cykl staje się bardziej nieregularny, bardziej prawdopodobne jest brązowe plamienie.
Warto w tym wieku obserwować inne objawy okołomenopauzalne, takie jak:
- uderzenia gorąca,
- suchość pochwy,
- wahania nastroju,
- bóle głowy,
- nocne poty,
- zmiany skórne,
- bezsenność.
Jakie infekcje mogą powodować brązową wydzielinę z pochwy?
Chociaż brązowe wydzieliny z pochwy są zwykle zjawiskiem całkiem normalnym, niektóre infekcje również mogą je powodować. Oto niektóre z najczęstszych chorób zakaźnych, które mogą powodować brązowe plamienie:
- choroba zapalna miednicy mniejszej (PID),
- chlamydia,
- rzeżączka,
- zatrzymanie ciała obcego w waginie (takiego jak tampon, prezerwatywa, zabawka erotyczna lub pierścień antykoncepcyjny),
- bakteryjne zapalenie pochwy.
Pamiętaj, że infekcje te nie powodują jedynie brązowego wydzieliny z pochwy. Powinny towarzyszyć jej także inne objawy, na które należy zwrócić uwagę:
- silniejszy i nieprzyjemny zapach wydzieliny,
- swędzenie pochwy,
- odczuwanie bolesności podczas stosunku,
- bolesne oddawanie moczu,
- tkliwość okolic brzucha,
- gorączka lub dreszcze.
Jeśli doświadczasz cuchnącej lub powodującej swędzenie brązowej wydzieliny lub masz inne nietypowe objawy, czas udać się do lekarza. Każdy rodzaj infekcji wymaga pomocy medycznej, a wczesna diagnoza jest kluczem do uniknięcia powikłań.
Co powinnam zrobić, gdy zauważę brązową wydzielinę z pochwy?
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest zwracanie uwagi na dodatkowe objawy i czas pojawienia się brązowego plamienia. Jeśli zauważyłaś tylko ciemnobrązowe wydzieliny przed miesiączką lub po niej, najprawdopodobniej jest to tylko część okresu. Ale jeśli jest przedłużony, może to być oznaką adenomiozy – endometrioza ściany macicy.
Należy również pamiętać, by przyjrzeć się dokładnie samej wydzielinie. Gęste i ciągnące się brązowe wydzieliny, które śmierdzą lub powodują swędzenie, mogą być objawem infekcji pochwy. Ból lub gorączka są również znakami ostrzegawczymi, że koniecznie należy udać się do lekarza ginekologa. Pojawienie się znacznych ilości brązowej wydzieliny, jeśli nigdy wcześniej nie się tego nie doświadczało, również może być wskazówką do umówienia się na wizytę kontrolną.
Śledzenie cyklu może również pomóc ustalić, czy pojawienie się śluzu jest normalne. Jeśli masz brązowe wydzieliny, gdy nie miesiączkujesz, ale zbiega się to z owulacją, może to być całkiem normalne. A jeśli próbujesz zajść w ciążę, brązowe wydzieliny 1–2 tygodnie po seksie bez zabezpieczenia mogą być krwawieniem związanym z implantacją zarodka.
Kiedy powinnam spotkać się z lekarzem?
Za każdym razem, gdy martwisz się wydzieliną z pochwy lub jakimkolwiek innym objawem, powinnaś porozmawiać z lekarzem.
Jeśli stosujesz hormonalne środki antykoncepcyjne, lekarz może zalecić wypróbowanie innej metody, aby zatrzymać brązowe wydzielanie śluzu po okresie. Jeśli plamienia są spowodowane torbielami jajników lub infekcją, lekarz będzie w stanie to zdiagnozować i wyleczyć podstawową przyczynę tego stanu.
Kobiety w okresie okołomenopauzalnym mogą natomiast skorzystać z hormonalnej terapii zastępczej. Tego rodzaju leczenie może złagodzić plamienie i inne objawy związane z okołomenopauzą.
A jeśli doświadczasz wydzielania brązowego śluzu podczas ciąży, zawsze dobrze jest spotkać się z lekarzem. Chociaż może to być normalne zjawisko, zarówno ty, jak i lekarz, poczujecie się bardziej pewni siebie po przeprowadzeniu rutynowej kontroli.
Podsumowanie
W większości przypadków doświadczanie brązowej wydzieliny z pochwy jest całkowicie normalne. Należy jednak śledzić cykl i wszelkie inne objawy, aby wiedzieć, kiedy należy zadzwonić do lekarza. Będzie on z pewnością w stanie wyjaśnić, co się z tobą dzieje, leczyć wszystkie leżące u podstaw tego problemu przyczyny i zapewnić spokój. Najważniejsze, abyś była zdrowa, szczęśliwa i dobrze czuła się we własnym ciele!