baby blues
Baby blues to normalny stan psychiczny po urodzeniu dziecka, który powinien minąć po ok. 2 tygodniach

Baby blues to tymczasowy stan psychiczny zaraz po porodzie, kiedy młoda matka może mieć nagłe wahania nastroju, czuje się bardzo szczęśliwa, a następnie bardzo smutna, płacze bez wyraźnego powodu, czuje się niecierpliwa, niezwykle drażliwa, niespokojna, samotna i smutna. Blues blues może trwać tylko kilka godzin lub nawet 1–2 tygodnie po porodzie. Jest to stan znacznie mniej dotkliwy niż depresja poporodowa i rzadko kiedy wymaga leczenia. Często pomaga zwrócenie się do najbliższych o pomoc lub rozmowa z innymi matkami.

Huśtawki nastroju po urodzeniu dziecka nie są rzadkie u młodych matek. Bardzo często nazywa się je baby blues i traktuje jako łagodną postać depresji poporodowej. Chociaż objawy są często podobne, nie są tym samym. Równie ważne jest jednak, aby nie ignorować zmian zachodzących w psychice i organizmie.

Wiele kobiet czuje się zmieszana zmaganiem się ze smutkiem po radosnym wydarzeniu związanym z pojawieniem się nowego członka rodziny. Często również nie potrafi o tym nikomu opowiedzieć. Rozmawianie o tych emocjach, zmianach i wyzwaniach jest jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie z „baby blues”.

Jak często kobiety doświadczają efektu baby blues?

Prawdopodobnie nawet ok. 70–80% wszystkich młodych matek odczuwa negatywne odczucia lub wahania nastroju po urodzeniu dziecka.

Często objawy baby blues uderzają mocno w ciągu czterech do pięciu dni po urodzeniu dziecka, chociaż w zależności od tego, w jaki sposób dziecko przyszło na świat, mogą być zauważalne wcześniej.

Jakie są objawy baby blues?

Objawy baby blues obejmują najczęściej:

  • płacz bez wyraźnego powodu,
  • niecierpliwość,
  • drażliwość,
  • niepokój,
  • zmęczenie,
  • bezsenność, nawet gdy dziecko śpi,
  • smutek,
  • zmiany nastroju,
  • słabą koncentrację.

Co powoduje baby blues?

Dokładna przyczyna efektu baby blues jest obecnie nieznana. Uważa się, że ma to związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w czasie ciąży i ponownie po urodzeniu dziecka. Te zmiany hormonalne mogą powodować zmiany chemiczne w mózgu, które powodują zmiany nastroju, a nawet czasem depresję poporodową.

Również stopień dostosowania, jaki należy wykonać się po urodzeniu dziecka, wraz z zaburzeniami snu, zaburzeniem codziennej „rutyny” i emocjami z samego porodu może  przyczynić się do tego, jak czuje się młoda mama.

Jak długo trwa baby blues?

Objawy baby blues zwykle występują przez kilka minut do kilku godzin każdego dnia. Objawy te powinny ustąpić i zniknąć w ciągu czternastu dni po porodzie. W przypadku przedłużania się tego rodzaju problemu, zawsze warto zwrócić się o pomoc.

Jak można zadbać o siebie w tym czasie?

Opieka nad mamą to najlepszy sposób na zmniejszenie objawów „dziecięcego bluesa”. Istnieje kilka różnych sposobów, w jaki możesz zadbać o siebie, jeśli cierpisz z powodu wahań nastroju po porodzie.

  • Porozmawiaj z zaufaną osobą o swoim samopoczuciu.
  • Utrzymuj dobrze zbilansowaną dietę. Urodzenie nowego dziecka może spowodować, że nie będziesz jeść prawidłowo, a zbyt wiele prostych węglowodanów może zwiększyć wahania nastroju.
  • Prowadź dziennik wszystkich swoich myśli i uczuć.
  • Wyjdź na zewnątrz, aby cieszyć się świeżym powietrzem i życiem poza ograniczeniem do pieluch, karmienia i ulewania dziecka. Czasami po prostu inny widok na kilka chwil może mieć ogromne znaczenie.
  • Poproś o pomoc dotyczącą posiłków, innych dzieci, w zakresie wejścia w nową „rutynę” lub jakąkolwiek pomoc, która pozwala skupić się na radości z posiadania nowego dziecka, a nie tylko życia pod presją obowiązków.
  • Nie oczekuj świetnego nastroju w ciągu pierwszych kilku tygodni. Daj sobie czas na uzdrowienie od urodzenia, dostosowanie się do nowej sytuacji oraz potrzeby karmienia piersią i wypoczynku.
  • Ćwiczenia po porodzie to świetny sposób na życie w nastroju. Kiedy ćwiczysz, twoje ciało uwalnia endorfiny, które łagodzą niepokój i łagodzą wahania nastroju. Możesz zrobić coś prostego, np. iść na spacer. W rzeczywistości możesz zabrać dziecko ze sobą w wózek, aby czuć się bardziej bezpiecznie.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie jesteś sama w swoich uczuciach. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż czternaście dni, może to wskazywać na poważniejszy stan, taki jak depresja poporodowa. Bądź szczera ze swoim opiekunem na wszystkich wizytach kontrolnych. Pamiętaj, że nikogo nie zszokujesz swoimi uczuciami. Specjaliści przez cały czas rozmawiają z kobietami po porodzie i mogą ocenić, jak sobie radzisz, jeśli będziesz szczera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here