Kolejne skoki rozwojowe Twojego dziecka w pierwszym roku najprawdopodobniej przelecą błyskawicznie. Siedzenie jest szczególnie ekscytujące dla malucha, ponieważ otwiera zupełnie nowy świat zabawy i eksploracji. Ułatwia również proces posiłku i zapewnia nowy sposób poznawania otoczenia. Warto zatem poznać kiedy dziecko siada i czy można mu w tym pomóc.
Z niewielką pomocą w uzyskaniu odpowiedniej pozycji Twoje dziecko może być w stanie usiąść już w wieku sześciu miesięcy. Jednak siedzenie to umiejętność, którą większość dzieci opanowuje w wieku od 7 do 9 miesięcy. Prawidłowy rozwój dziecka może zatem przebiegać w dość szerokim zakresie czasowym.
Kiedy dziecko siada? – Oznaki gotowości
Twoje dziecko może być gotowe do siedzenia, jeśli ma dobrą kontrolę nad utrzymaniem głowy. Inne ruchy ciała muszą być również lepiej kontrolowane i celowe. Niemowlęta, które są gotowe do siedzenia, bardzo często również często usiłują obracać się do góry, gdy leżą twarzą do dołu, i mogą szybciej nauczyć się przewracać.
Twoje dziecko może zacząć od siedzenia przez krótki okres czasu, jeśli ustawisz mu trochę utrzymanie w pozycji pionowej. Na tym wczesnym etapie ważne jest wspieranie dziecka, aby nie upadło.
Niemowlęta, które zbliżają się wykonania następnego skoku rozwojowego, najczęściej w wieku 7 do 9 miesięcy, prawdopodobnie będą mogły dość swobodnie samodzielnie obracać się w obu kierunkach. Niektóre mogą nawet robić to dość energicznie, przygotowując się do pełzania. Inne mogą eksperymentować z utrzymywaniem różnych pozycji. Na początku jednak dziecko zwykle siada podtrzymując się jedną lub obu rękami na podłodze.
Prawdopodobnie Twoje dziecko będzie w stanie utrzymać się w pozycji siedzącej, zanim będzie mogło ją samodzielnie uzyskać. Zyskując wystarczająco dużo praktyki, siły i pewności siebie, po niewielkim upływie czasu, bez problemu usiądzie bez żadnej pomocy.
Co możesz zrobić, aby pomóc dziecku siadać
Praktyka czyni mistrza, więc zapewnienie dziecku możliwości wyprostowania się może pomóc mu zdobyć siłę do samodzielnego siedzenia. Kiedy dziecko siada wymagane jest kontrolowanie przenoszenia ciężaru z lewej, prawej, a także do przodu i do tyłu. Oznacza to, że trzeba dość dużo siły i praktyki w poruszaniu się we wszystkich kierunkach, aby uzyskać właściwy balans ciała.
Aby pomóc swojemu dziecku nauczyć się siadać:
- Zapewnij swojemu dziecku mnóstwo praktyki do wykonywania prób i popełniania błędów. Trzymaj się blisko, ale pozwól mu eksperymentować z różnymi podejściami i własnymi ruchami ciała.
- Spędzaj więcej czasu na podłodze, który może przyczynić się do zwiększenia niezależności w większym zakresie, niż w przypadku umieszczania dziecka w różnych fotelikach do siedzenia. Postaw na dużo zabawy na podłodze, co najmniej 2 lub 3 razy dziennie, z zabawkami dostosowanymi do jego wieku.
- Usiądź przy dziecku na podłodze, gdzie możesz czytać książki, śpiewać piosenki i próbować różnych gier ruchowych.
- Gdy dziecko stanie się nieco bardziej niezależne i ruchliwe, rozłóż wokół niego poduszki lub inne wyściółki, zabezpieczając je na podłodze.
- Unikaj wszelkich powierzchni ponad podłogą, z których dziecko podczas zabawy mogłoby spać.
Jaki jest związek między okresem pełzania na brzuchu a siedzeniem?
Czas pełzania jest bardzo ważnym elementem wstępnym do siadania. Jeśli Twoje dziecko nie lubi bawić się na brzuchu przez dłuższy czas, zacznij od kilku minut kilka razy dziennie. Upewnij się jednak wcześniej, że maluszek jest wypoczęty i ma czystą pieluchę. Połóż się również na brzuchu, aby być na poziomie oczu ze swoim dzieckiem. Widzenie twarzy może motywować je do pozostania w pozycji pełzającej na dłużej. Możesz także spróbować umieścić miękkie lustro na podłodze, aby dziecko mogło zobaczyć własną twarz. Lusterka do zabawy można znaleźć w Internecie lub w większości sklepów z artykułami dla niemowląt. Kiedy maleństwo przyzwyczai się do tej pozycji, można powoli wydłużać czas zabawy.
Okres pełzania na brzuchu jest bardzo ważny w rozwoju dziecka. Wzmacnia ono wówczas mięśnie brzucha i pleców, które pozwalają później utrzymanie pozycji pionowej. Bez odpowiedniej praktyki i treningu maluszek będzie zbyt wiotki, by mógł usiedzieć przez dłuższą chwilę. Kiedy dziecko siada, można mu pomóc w w uzyskaniu odpowiedniej pozycji z leżącej lub stojącej do siedzącej.
Czy moje dziecko może bezpiecznie korzystać z fotelika dla dziecka?
Na rynku dostępne są różnego rodzaju foteliki dziecięce, jednak na początku trzeba wybrać odpowiedni dla dzieci w wieku od 3 do 9 miesięcy. Powinien być wykonany z formowanego materiału, który dobrze otula ciało dziecka, aby odpowiednio wspierać siedzenie.
Kiedy dzieci są umieszczane w pozycji siedzącej zbyt wcześnie lub przez dłuższy czas, może to przeszkadzać w rozwoju ich umiejętności. Innymi słowy, podczas gdy twoje dziecko po unieruchomieniu w foteliku rzeczywiście może siedzieć w pozycji wyprostowanej, nie pracuje nad krytyczną kontrolą własnego ciężaru i dobrym utrzymaniem głowy, które najlepiej rozwiną się, gdy samodzielnie ćwiczą nowe ruchy ciała.
Czasami warto poczekać, aż dziecko znajdzie się bliżej kolejnego skoku rozwojowego, aby zacząć częściej użyć fotelika dla dziecka. Zamiast podpierać dziecko w wieku trzech miesięcy, pomyśl o odczekaniu do wieku od 6 do 8 miesięcy. I nie polegaj na tym fotelu jako jedynym dziecięcym narzędziu do ćwiczeń.
Bezpieczeństwo siedzenia dziecka
Kiedy Twoje dziecko dopiero uczy się, jak siedzieć ze wsparciem, możesz usiąść z nimi między nogami, aby podtrzymywać je ze wszystkich stron. Możesz również używać poduszek jako podpór, ale nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki, gdy jest podparte.
Podczas gdy Twoje dziecko może jeszcze nie zacząć samodzielnie się przemieszczać, siedzenie to znak, że warto pomyśleć o zabezpieczeniu wszystkich kątów w domu przed nowym lokatorem.
- Używaj drzwi i innych barier we wszystkich pokojach, w których przebywa dziecko.
- Zabezpiecz odpowiednio potencjalnie niebezpieczne dla dziecka przedmioty lub obszary mieszkania. Można zastosować rzeczy takie jak zamki do szafek, nakładki na ostre krawędzie, bramy dziecięce i inne tego rodzaju artykuły zabezpieczające przed dziećmi, które dostępne są w większości dużych sklepów i sklepów dla dzieci.
- Uwzględnij wszelkie ryzyko zadławienia oraz usuń materiały trujące i inne niebezpieczne przedmioty poza zasięg dziecka. Można nawet położyć się na podłogę na poziomie dziecka, aby szukać potencjalnych zagrożeń.
- Kiedy dziecko siada, dopasuj materac łóżeczka do niższego ustawienia. Taka pozycja nie jest daleko w tyle za kolejnym skokiem rozwojowym, a dzieci ćwiczą swoje umiejętności motoryczne o różnych porach dnia, nawet gdy powinny spać.
- Zapinaj pasy bezpieczeństwa na wysokich krzesełkach do karmienia i innych urządzeniach do siedzenia. Siedzenie niezależnie wymaga dużej siły, dlatego maluszek może potrzebować dodatkowego wsparcia z pasków, szczególnie podczas dłuższego siedzenia.
- Nie umieszczaj dziecka miejscach na podwyższonych powierzchniach lub w pobliżu wody.
Co powinieneś zrobić, jeśli podejrzewasz opóźnienie rozwojowe?
Jeśli Twoje dziecko nie siedzi samodzielnie w wieku dziewięciu miesięcy, skontaktuj się ze swoim pediatrą. Dobrze jest działać wcześniej, zwłaszcza jeśli Twoje dziecko ma prawie 9 miesięcy i nie jest w stanie siedzieć ze wsparciem. Rozwój poszczególnych dzieci bywa różny, ale może to być oznaką dużego opóźnienia w uzyskiwaniu właściwej sprawności ruchowej.
Inne możliwe oznaki opóźnienia rozwoju cech motorycznych:
- sztywne lub napięte mięśnie,
- miękkie ruchy,
- sięganie tylko jedną ręką,
- brak silnej kontroli głowy,
- nie dosięganie lub niepodnoszenie przedmiotów do ust.
Istnieją w takich przypadkach możliwości pomocy, jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć opóźnienie. Najpierw porozmawiaj ze swoim lekarzem lub pielęgniarką, którzy mogą skierować Cię do centrum dla niemowląt i małych dzieci, takich jak publiczny program wczesnej interwencji.
Jakie są kolejne skoki rozwojowe dziecka?
Kiedy dziecko siada, większość rodziców zastanawia się co dalej. Ponownie, wszystko zależy od konkretnego maluszka. Generalnie jednak można spodziewać się następującego postępu, gdy dziecko zbliża się do pierwszych urodzin.
- podciąganie do pozycji stojącej,
- pełzanie po podłodze,
- wspinanie się,
- samodzielne przemieszczanie się.
Gdy twoje dziecko siedzi, spróbuj jeszcze bardziej wzmocnić jego niezależność, ćwicząc przejście od pozycji leżącej do siedzenia. Takie praktykowanie pomoże wzmocnić wszystkie podstawowe mięśnie oraz zdobyć zaufanie do tej nowej pozycji. Użyteczne mogą być również niektóre zabawki, szczególnie te zachęcające do zabawy w tej pozycji.
Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14702018