utrzymanie laktacji
Utrzymanie laktacji zależeć może od wielu różnych czynników

Wiele kobiet rezygnuje z karmienia swego dziecka piersią z powodu problemów z utrzymaniem laktacji. Mogą one wynikać z wielu różnych przyczyn, zarówno natury fizycznej, jak i mentalnej. Istnieją jednak pewne wskazania, którym warto się podporządkować w celu poprawy procesu produkcji mleka. Warto zatem dbać o utrzymanie laktacji, podejmując czasem bardzo proste działania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki w tym zakresie.

Poza naturalnym i instynktownym działaniem, podejmując decyzję o karmieniu piersią warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych informacji. Ilość posiadanego pokarmu często bowiem zależy od czynników, na które możemy mieć bardzo istotny wpływ. Przyjrzyjmy się zatem bliżej jakie czynniki mogą mieć wpływ na utrzymanie laktacji.

Co wpływa na utrzymanie laktacji?

Poza czynnikami niezależnymi od naszej woli i działania, na utrzymanie laktacji mają również wpływ nasze codzienne działania. Warto zatem sprawdzić, czy nie popełniamy jakiegoś błędu.

  • Dla utrzymania pokarmu bardzo ważne jest właściwe i częste stymulowanie piersi.
  • Warto także zadbać o skutecznie i systematyczne opróżnianie piersi z pokarmu. Zanim proces laktacji się nie ustabilizuje na właściwym poziomie, opróżnione piersi będą sygnałem do wzmożonej produkcji pokarmu. Warto o tym pamiętać, że piersi pełne pokarmu dają sygnał odwrotny, czyli ograniczający dalsze jego wytwarzanie. W normalnych przypadkach po kilku tygodniach pokarm powinien być  produkowany „na bieżąco” dzięki regularnemu karmieniu dziecka.
  • W przypadku większego apetytu dziecka, w trakcie jednego karmienia warto udostępniać obie piersi.
  • W utrzymaniu laktacji bardzo ważne może okazać się karmienie w ciągu nocy. W tym czasie wytwarzana jest duża ilość prolaktyny, która pozytywnie wpływa na utrzymanie prawidłowej laktacji. Przyjmuje się często, że najdłuższa przerwa pomiędzy nocnymi karmieniami  nie powinna dłuższa niż 6 godzin. Nocne karmienie piersią należy utrzymywać jak najdłużej, także ze względu na dużą zawartość cennych tłuszczów w pokarmie matki, które mają ogromny wpływ na prawidłowy rozwój układu nerwowego maleństwa.
  • W wielu przypadkach kluczowym elementem dla utrzymania laktacji jest zapewnienie prawidłowej techniki przystawiania dziecka do piersi.
  • O ile to możliwe warto unikać podawania pokarmów uzupełniających w ciągu pierwszych pełnych 6 miesięcy życia dziecka. Dokarmianie maluszka sprawia, że jest on mniej chętny pokarm mamy.
  • Wielu specjalistów odradza podawanie dziecku smoczka, który może powodować ograniczenie naturalnego odruchu ssania.
  • W wielu przypadkach kluczowy może okazać się spokój i atmosfera relaksu podczas karmienia. Napięcie i nerwowość bardzo często ma istotnie negatywny wpływ na proces laktacji.

W przypadku skorygowania powyższych czynników i dalszego występowania problemów z utrzymaniem laktacji zawsze warto zgłosić się do specjalnej poradni lub swojego lekarza.

Relaktacja – Odbudowa procesu laktacji

Uważa się, że dla odbudowania procesu laktacji najczęściej potrzebna jest niezwykle silna i determinacja. Bardzo często poleca się, by w tym procesie skorzystać z pomocy wykwalifikowanego konsultanta laktacyjnego.

W czasie procesu odbudowy laktacji bardzo często młoda mama powinna być wyposażona w odpowiednie pomoce. Niezwykle przydatny może okazać się elektryczny odciągacz pokarmu, naśladujący naturalne odruchy ssania pokarmu przez dziecko. W okresie pierwszych dni warto regularnie i intensywnie odciągać pokarm, co powinno następować minimum co 3 godziny w ciągu dnia i co 4 godziny w nocy.

Jedno odciąganie pokarmu to zazwyczaj ok. po 15 minut z każdej piersi. Można je również wykonywać naprzemiennie, tj. po 7 minut kolejno pierwsza i druga pierś, następnie po 5 min i na końcu po 3 min. każda. Nie należy zrażać się faktem, że w początkowym okresie piersi nie będą dawać pokarmu. Imitacja odruchów dziecka ma zapewnić pobudzanie piersi do ponownego zainicjowania procesu laktacji. W zależności od wielu czynników, dopiero po jakimś czasie gruczoły w piersiach powinny zacząć pracować i wytwarzać coraz więcej mleka.

Bardzo często bardzo ważnym aspektem w procesie odbudowywania laktacji jest sposób podawania dziecku pokarmu. W tym okresie należy zrezygnować z butelki ze smoczkiem, która ma negatywny wpływ na naturalny odruch ssania. Często jednak w takich przypadkach zaleca się stosowanie odpowiedniego zestawu do karmienia zastępczego SNS. Dzięki jego zastosowaniu dziecko będzie mogło skuteczniej pobudzać piersi do produkcji pokarmu i jednocześnie zaspakajać swoje potrzeby żywieniowe naturalnym pokarmem mamy.

1 KOMENTARZ

  1. Miałam troszkę trudność z laktacją kiedy się rozchorowałam, brałam antybiotyk i nie mogłam karmić córki. Co prawda odciągałam pokarm laktatorem, ale to nie to samo. Na szczęście nie trwało to długo i jeszcze mogłam próbować wrócić do karmienia piersią. Wspierałam się lactosanem mama, by poprawić pracę gruczołów mlecznych. I udało się 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here