System wspomagający karmienie SNS
System wspomagający karmienie SNS umożliwia często karmienie piersią, kiedy w inne sposoby zawodzą

Kiedy karmienie piersią nie przebiega zgodnie z planem, konieczna może okazać się pewna pomoc techniczna. System wspomagający karmienie SNS może pozwolić na karmienie piersią w przypadku problemów, przy których najczęściej nie jest to możliwe w inny sposób. Ponadto, może pomóc maleństwu wyćwiczyć odpowiedni odruch ssania i zapewnia możliwie najbliższy kontakt z matką. Czym zatem jest system wspomagający karmienie SNS i na czym polega jego zastosowanie.

Kiedy z różnych powodów karmienie piersią nie przebiega właściwie, dziecko może nie otrzymywać odpowiednich ilości pokarmu. W takich przypadkach zasadnym jest często wypróbowanie zastosowania rurki do karmienia, która umożliwi niemowlakowi lepsze odżywienie, bez utraty bliskiego kontaktu z rodzicem. System wspomagający karmienie SNS (ang. Supplemental Nursing System) został opracowany w celu rozwiązania wielu ważnych problemów, które napotkać może każda młoda matka.

Wspomagający proces karmienia system rurek SNS pozwala na przystawianie dziecka do piersi i równoczesne wspomaganie całego procesu karmienia dodatkowym mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym. Dzięki niemu dziecko może być normalnie karmione piersią, a jednocześnie dodatkowy pokarm z butelki.

Jak działa system SNS?

System SNS ma na celu wspomaganie lub nawet imitowanie naturalnego procesu karmienia dziecka piersią. Jego działanie oparte jest na systemie rurek oraz zbiorniczka, w którym przygotowuje się dodatkowy pokarm i substancje odżywcze. Zbiorniczek umieścić należy ponad poziom główki dziecka, by pokarm dzięki sile grawitacji mógł swobodnie przepływać do ust niemowlaka. Można go umieścić na szyi lub obok na stojaku.  dodatkowy pokarm dla dziecka doprowadzany jest przez bardzo cienkie i elastyczne rurki, których końcówki należy przymocować  przy ujściu brodawek matki. Dzięki temu rozwiązaniu dziecko może podczas karmienia otrzymywać pokarm uzupełniający lub suplement diety.

domowy system SNSSystem wspomagający karmienie SNS może bez problemu kupić jako gotowy zestaw, gdyż coraz więcej producentów oferuje w sprzedaży. Można jednak również samodzielnie go skonstruować, oszczędzając ok. 150 zł. Do jego przygotowania należy zaopatrzyć się w cieniutką gięta rurkę, którą można zakupić w sklepie medycznym. Potrzebny jest również niewielki pojemnik na pokarm, taki jak butelka oraz taśma medyczna. Można do tego wykorzystać np. nieco większą strzykawkę, w której trzeba wykonać otwór odpowietrzający.

Gotowy system SNS na pewno dla większości młodych rodziców będzie znacznie mniej uciążliwy, ponieważ stanowi kompletny zestaw gotowy do użycia. Wykonany jest również z materiałów, które umożliwiają jego regularną sterylizację. Obecnie najbardziej popularny system tego rodzaju proponuje marka Medela i kosztuje on w granicach 160-190 zł.

Kiedy stosować SNS?

Używanie systemu SNS może być szczególnie pomocne, gdy ilość pokarmu w piersiach jest niska. Czasami matki decydują się go zastosować, aby jednorazowo nakarmić swoje dziecko, jednocześnie zwiększając własne zapasy. W takim przypadku możliwe jest pełne zaspokojenie potrzeb niemowlęcia, przy jednoczesnym stymulowaniu piersi do wzmożonej laktacji.

Czasami jednak rodzice mogą być zmuszeni przez dłuższy czas uzupełniać pokarm systemem SNS, z powodu większych problemów z laktacją. Może to dotyczyć np. kobiet, które przeszły operację redukcji piersi lub konturowania klatki piersiowej, a także z problemami hormonalnymi lub innymi, które mogą negatywnie wpływać na podaż pokarmu. Z systemu SNS mogą także korzystać rodzice adopcyjni lub ci, którzy korzystali z surogatu. Czasami na taki sposób karmienia decydują się matki, które nie chcą stymulować własnych zasobów pokarmu, ale jednocześnie zapewnić dziecku bliskość.

Karmienie przy zastosowaniu systemu wspomagającemu może również pomóc przywrócić dziecko do piersi, ponieważ daje możliwość przekonania o odpowiedniej opiece i bezpieczeństwu. Z tego powodu można spróbować go zastosować w przypadkach, w których dziecko zaczęło odmawiać piersi, np. z powodu powolnego przepływu mleka matki. Dodatkowa rurka z pokarmem sprawić może, że dziecko ponownie zacznie ufać piersi, że zaspokoi jego potrzeby.

karmienie dziecka palcemNiektórzy rodzice umieszczają rurkę do karmienia wzdłuż palca włożonego do ust dziecka. Ten rodzaj karmienia zwykle ma na celu dostarczenie dziecku odrobiny mleka, aby nie było zbyt wygłodniałe. Taki sposób często wykorzystywany jest także do treningu ssania. Wielu specjalistów od laktacji przestrzega jednak, że ​​podawanie palcem pokarmu nie powinno zastępować pełnego karmienia.

Ponadto, system wspomagania karmienia SNS może być przydatny, gdy:

Jakie są zalety karmienia przy pomocy SNS?

System rurek wspomagających karmienie piersią może pomóc w zwiększeniu podaży mleka u mamy. Pozwala zapewnić jednoczesny dostęp do pokarmu matki i jego suplementu. Zapewnia przy tym ogromną korzyść, jaką jest bezpośredni kontakt skóra do skóry. Może to być naprawdę bardzo pomocne, nie tylko w celu dostarczania odpowiednich ilości pokarmu, ale także w budowania bliskiego związku z dzieckiem. Karmienie przez system SNS może również pozwolić zmniejszyć liczbę razy, kiedy trzeba odciągać pokarm z piersi, aby stymulować podaż. Dziecko jest bowiem naturalnym i najlepszym stymulatorem laktacji, ponieważ wpływa pozytywnie na emocje matki.

Czy są jakieś wady SNS?

Większość małych dzieci dość łatwo podchodzi do karmienia przez system rurek, chociaż może to być trudniejsze, kiedy osiągną wiek 3 lub 4 miesięcy. Wtedy niemowlaki są już znacznie bardziej świadome i mogą wyczuwać nienaturalną obecność rurki w ustach. Nawet w przypadku nieco starszego dziecka warto jednak próbować, jeśli zapasy pokarmu są niskie i chce się karmić piersią.

Niektórzy rodzice uważają, że karmienie przez system wspomagający SNS jest nieco trudne. Wymaga ono bowiem pewnej praktyki, której nabywanie może czasem frustrować. Z tego powodu warto czasami skorzystać z porady specjalisty, który pomoże zainicjować cały proces.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here