hemoroidy w ciąży
Hemoroidy podczas ciąży mogą wynikać z kilku czynników, takich jak zaparcia, zmiany hormonalne czy zwiększona ilość krwi

Chociaż nikt nie lubi o nich mówić, to hemoroidy są faktem w życiu wielu osób, szczególnie kobiet w czasie ciąży. Hemoroidy to żylaki odbytu, które mogą wystąpić wewnątrz lub na zewnątrz. Niestety mogą towarzyszyć im dolegliwości bólowe, które bez leczenia mogą stać się bardzo dokuczliwe. Hemoroidy w ciąży leczy się głównie domowymi sposobami i zmianą stylu życia. Tego rodzaju dolegliwości mogą minąć jakiś czas po porodzie, ale nie zawsze się tak dzieje. W niniejszym artykule opisujemy czym są hemoroidy w ciąży, jakie są ich przyczyny i objawy, a także jak sobie z nimi poradzić.

Hemoroidy to żylaki odbytu, które mogą występować w jego wnętrzu lub na zewnątrz. Chociaż mogą pojawić się w każdym stanie i wieku, to właśnie podczas ciąży mamy z nimi do czynienia szczególnie często. Mogą rozwinąć się na każdym jej etapie, chociaż bardziej prawdopodobne są w trzecim trymestrze.

Istnieją dwa główne rodzaje hemoroidów:

  • hemoroidy wewnętrzne, których nie widać i znajdują się wewnątrz odbytu,
  • hemoroidy zewnętrzne, które można zaobserwować i wyczuć.

Objawy hemoroidów mogą się różnić w zależności od ich rodzaju i zaawansowania rozwoju.

Żylaki odbytu mogą dokuczać nie tylko w czasie ciąży, ale także w innych okresach życia. Jednak to właśnie ciąża jest czynnikiem dużego ryzyka ich rozwoju, ze względu na znacznie zmiany w fizjologii i trybie życia kobiety. Na szczęście można je dość skutecznie leczyć i zapobiegać za pomocą domowych środków zaradczych, a także korekty codziennych zachowań.

Objawy hemoroidów w ciąży

Objawy hemoroidów w ciąży zasadniczo niczym się nie wyróżniają i najczęściej obejmują:

  • krwawienie – można zauważyć krew podczas wycierania po wypróżnieniu,
  • bolesne wypróżnienia,
  • zgrubiony obszar skóry w pobliżu odbytu,
  • swędzenie,
  • uczucie palenia,
  • obrzęk.

Na ogół objawy te występują w przypadku hemoroidów zewnętrznych. W przypadku hemoroidów wewnętrznych można nie mieć żadnych zauważalnych i odczuwalnych objawów. Mogą one jednak powodować zakrzepy krwi, które stać się mogą twarde, zaognione i bardziej bolesne.

Podczas wypróżniania można wypchnąć wewnętrzny hemoroid na zewnątrz, w następstwie czego może wystąpić krwawienie i silny dyskomfort.

Jakie są przyczyny hemoroidów w ciąży?

Nawet ok. 50% kobiet rozwija hemoroidy podczas ciąży, chociaż w bardzo różnym zakresie. Najczęstsze przyczyny tego rodzaju dolegliwości to:

  • zwiększona objętość krwi, co prowadzi do powiększenia żył,
  • rosnący nacisk na żyły w pobliżu odbytu od ciężaru dziecka i rosnącej macicy,
  • zmiany hormonalne,
  • zaparcia.

Niektóre kobiety są bardziej podatne na zaparcia w ciąży niż w innych okresach życia. W jednym z badań zauważono, wśród 280 kobiet w ciąży aż 45,7% cierpiało na tego rodzaju dolegliwości.

Zaparcie może być spowodowane przedłużonym siedzeniem, zmianami hormonalnymi lub przyjmowaniem żelaza i innych suplementów diety.

Czy hemoroidy znikają po ciąży?

Hemoroidy mogą całkowicie zniknąć po ciąży i porodzie bez jakiegokolwiek leczenia, ponieważ poziom hormonów, objętość krwi i ciśnienie w jamie brzusznej ulegną istotnemu zmniejszeniu.

Najczęściej hemoroidy w ciąży rozwijają się w trzecim jej trymestrze, podczas porodu, a także bezpośrednio po nim. Niektóre kobiety wykazują większą tendencje do rozwijania hemoroidów po porodzie.

Jakie jest leczenie hemoroidów podczas ciąży?

Istnieje wiele domowych środków zaradczych i modyfikacji stylu życia, którymi można spróbować zmniejszyć odczuwalne dolegliwości.

Dobrym pomysłem jest nie ignorowanie ich, ponieważ nieleczone hemoroidy mogą z czasem ulec pogorszeniu i powodować komplikacje, takie jak zwiększony ból lub w rzadkich przypadkach niedokrwistość z powodu krwawienia.

W niektórych przypadkach może również konieczne skontaktowanie się z lekarzem w celu zdiagnozowania i leczenia hemoroidów. Ponieważ hemoroidy nie są jedyną przyczyną krwawienia z odbytu, zawsze warto porozmawiać z lekarzem, jeśli zauważy się nowe objawy podczas podcierania lub w kale.

Domowe środki na hemoroidy w ciąży

Jest wiele sposobów, które można samodzielnie wykorzystać w domu w celu złagodzenia dolegliwości związanych z hemoroidami. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

  • Stosuj chusteczki lub podkładki zawierające ekstrakt z oczaru wirginijskiego.
  • Podczas korzystania z toalety używaj delikatnego papieru, a najlepiej korzystaj z bidetu.
  • Korzystaj z leczniczej kąpieli sitz lub nasiadówek kilka razy dziennie, nawet korzystając jedynie z czystej i ciepłej wody przez 10 minut.
  • Stosuj kąpiele w ciepłej wodzie z solą Epsom, która nie jest zbyt gorąca.
  • Przykładaj do odbytu okłady z lodu kilka razy dziennie.
  • Bądź aktywna fizycznie i staraj się nie siedzieć zbyt długo, aby uniknąć dodatkowego nacisku na odbyt.
  • Pij dużo wody i jedz produkty bogate w błonnik, aby zachować miękkość stolca.
  • Unikaj wysiłku podczas wypróżniania się lub długiego siedzenia w toalecie.
  • Wykonuj ćwiczenia mięśni Kegla, aby je wzmocnić.
  • Połóż się na boku zamiast siedzieć, aby zmniejszyć nacisk na odbyt.

Leczenie hemoroidów w ciąży

Przed leczeniem hemoroidów w domu warto udać się do lekarza. Zapewni to postawienie właściwej diagnozy i zrozumienie dostępnych opcji leczenia.

Podczas ciąży zawsze porozmawiaj z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek leków, w tym tych, które nakładasz na skórę. Dzięki temu zabiegi nie będą stanowić zagrożenia dla twojego dziecka. Lekarz może zalecić bezpieczny środek przeczyszczający lub czopek w celu złagodzenia zaparć.

Niektóre doustne leki na receptę do leczenia hemoroidów mogą nie być bezpieczne dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Leczenie miejscowe dostępne bez recepty lub na receptę może pomóc w hemoroidach, ale również może nie być bezpieczne dla kobiet w ciąży. Wszelkie leczenie farmakologiczne musi być skonsultowane z lekarzem.

Miejscowe leki na hemoroidy w ciąży mogą obejmować składniki przeciwbólowe lub przeciwzapalne. Poniżej wskazujemy na inne metody leczenia:

  • Podwiązanie gumką – U podstawy hemoroidu umieszcza się małą gumową opaskę, która zatrzymuje dopływ krwi. Dzięki temu zabiegowi zostanie on zasuszony i powinien odpaść, co zwykle zajmuje od 10 do 12 dni. Ostatecznie powstaje blizna, która pomaga zapobiegać nawrotom hemoroidów w tym samym miejscu.
  • Skleroterapia – Roztwór chemiczny wstrzykuje się bezpośrednio w hemoroidy, co powoduje, że się kurczą i tworzą blizny. Po takim leczeniu hemoroid może powrócić.
  • Hemoroidektomia – Jest to zabieg chirurgiczny mający na celu usunięcie hemoroidów. Jest ono jednak związane z kilkoma zagrożeniami, w tym ze znieczuleniem ogólnym, ryzykiem uszkodzenia mięśni odbytu, większym bólem i dłuższym czasem powrotu do zdrowia. W rezultacie, leczenie to jest zalecane tylko w przypadku ciężkich hemoroidów lub w przypadku powikłań, takich jak wiele hemoroidów, które wypadły.
  • HemoroidopeksjaTkanka hemoroidalna jest umieszczana z powrotem w odbycie i utrzymywana w miejscu za pomocą zszywek chirurgicznych.

Lekarz może zasugerować wypełnienie miejsca hemoroidy bandażami chłonnymi, aby uniknąć nadmiernego krwawienia.

Można również spróbować zmniejszyć hemoroidy lub zapobiec ich rozwojowi na kilka sposobów.

Podsumowanie

Natychmiast skorzystaj z leczenia, jeśli odkryjesz hemoroidy, ponieważ objawy mogą się pogorszyć. Hemoroidy w ciąży są dość często występującą dolegliwością, na którą istnie wiele domowych sposobów leczenia. Warto przede wszystkim zmienić diete i codzienny styl życia, a w szczególności:

  • stosować dietę bogatą w błonnik, taką jak warzywa i owoce,
  • pić dużo wody, aby utrzymać stolce miękkie i wspomagać regularne ruchy jelit,
  • unikać wysiłku i długiego przesiadywania podczas korzystania z toalety,
  • zadbać o aktywność fizyczną i unikać długich okresów siedzenia.

Istnieje wiele metod leczenia w domu, ale możesz potrzebować również specjalistycznej pomocy lekarskiej. Warto porozmawiać z lekarzem na temat dodania do diety odpowiedniego suplementu, który pomoże uniknąć zaparć. Nalezy również dowiedzieć się wszystkiego na temat leczenia, które może wpłynąć na przebieg ciąży.

Po porodzie hemoroidy mogą, ale nie muszą same zniknąć, bez żadnego leczenia.

 

Źródła:

Body changes and discomforts. (2019). womenshealth.gov/pregnancy/youre-pregnant-now-what/body-changes-and-discomforts

Lohsiriwat V. (2015). Treatment of hemorrhoids: A coloproctologist’s view. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4541377/

Mayo Clinic Staff. (2018). Hemorrhoids. mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/symptoms-causes/syc-20360268

Poskus T, et al. (2014). Haemorrhoids and anal fissures during pregnancy and after childbirth: A prospective cohort study.
obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1471-0528.12838

Staroselsky A, et al. (2008). Hemorrhoids in pregnancy. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2278306/

Tobah YV. (2017). What can I do to treat hemorrhoids during pregnancy?
mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/expert-answers/hemorrhoids-during-pregnancy/faq-20058149

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here