Podkłady poporodowe to bardzo pomocny produkt higieniczny, który spełnia rolę większych podpasek dla kobiet w okresie połogu. Mogą one znacznie ułatwić zachowanie czystości w czasie, gdy wydzielać się mogą większe ilości odchodów połogowych. Podkłady poporodowe najczęściej wykonane są z bawełny, a ich ergonomiczny i dyskretny kształt zapewnia komfort i bezpieczeństwo noszenia. Mają one za zadanie nie tylko chronić przed zabrudzeniem odzieży, ale także zatrzymać wilgoć i neutralizować zapach. W niniejszym artykule wskazujemy dlaczego warto zdecydować się na podkłady poporodowe i w jakich sytuacjach będą najbardziej pomocne.
Dla wielu kobiet ciąża to przede wszystkim okres oczekiwania na dziecko, który czasem nie pozwala przewidzieć własnych potrzeb po porodzie. Warto jednak zdać sobie sprawę, że po przyjściu dziecka na świat, trzeba będzie nie tylko zmierzyć się z pieluszkami. Prawdopodobnie z powodu krwawienia poporodowego trzeba będzie używać czegoś podobnego dla siebie. Z tego względu podkłady poporodowe powinny stanowić jeden z najważniejszych elementów, jakie powinna zawierać każda wyprawka do szpitala.
Podczas ciąży objętość krwi w ciele kobiety wzrośnie o 30 – 50%. Dodatkowa krew krążąca w ciele matki odżywia rosnące dziecko i przygotowuje organizm do krwawienia poporodowego. Tego rodzaju wydzielina z pochwy ma pewne podobieństwa z okresem. Po 10 miesiącach bez miesiączki połóg może wydawać się najcięższą jej odmianą w życiu. W przeciwieństwie do okresu, krwawienie poporodowe potrwa tygodnie. Warto zatem poznać pewne fakty o krwawieniu poporodowym i jak sobie z nim radzić. Z pewnością podkłady poporodowe mogą okazać się bardzo pomocne.
Krwawienie poporodowe – Czego się spodziewać?
Krwawienie, którego doświadcza się po porodzie, nazywa się odchodami połogowymi (łac. lochia). Podobnie jak miesiączka, jest ono wynikiem zrzucenia przez organizm błony śluzowej macicy, która była domem dla dziecka przez ostatnie 9 miesięcy.
Gdy macica kurczy się w procesie inwolucji, czyli kiedy zmniejsza się do swojego rozmiaru przed ciążą, doświadcza się krwawienia poporodowego. Nie ma znaczenia, czy poród odbył się siłami natury, czy przez cesarskie cięcie, krwawienie poporodowe nastąpi tak czy inaczej.
Odchody połogowe to mieszanka śluzu, krwi i tkanek z miejsca, w którym łożysko było przymocowane do ściany macicy. Można również zauważyć skrzepy, które mogą być podobne do wiśni, a nawet małych śliwek. Krwawienie poporodowe może trwać od 2 do 6 tygodni. Z czasem da się zauważyć zmianę jego koloru, konsystencji i ilości.
Zaraz po porodzie krwawienie poporodowe jest znaczne i jaskrawo czerwone lub brązowo-czerwone. Może to trwać od 3 do 10 dni po porodzie. Następnie krwawienie powinno zacząć się łagodzić. Zacznie również zmieniać kolor z czerwonego na różowy lub brązowy, a na koniec na jasnożółty lub kremowy kolor.
Podczas gdy postęp krwawienia poporodowego powinien zacząć zwalniać, można zauważyć, że niektóre czynności, a nawet pozycje, mogą tymczasowo zwiększyć przepływ krwi. Czynności, które mogą to powodować to najczęściej:
- wstanie z łóżka lub wyprostowanie się z pozycji leżącej,
- każdy rodzaj umiarkowanej aktywności fizycznej,
- karmienie piersią, która uwalnia hormon oksytocyny i stymuluje skurcze macicy,
- wysiłek podczas wypróżnienia lub podczas oddawania moczu.
Jak radzić sobie krwawieniem poporodowym?
W ciągu pierwszych 6 tygodni po porodzie nic nie powinno być wkładane do pochwy, dopóki nie przebada jej lekarz i nie wyrazi na to zgody. Oznacza to, że podczas krwawienia poporodowego zamiast tamponów należy używać podkładów poporodowych. Z pewnością już wcześniej warto zaopatrzyć się w duże i wytrzymałe produkty higieniczne tego rodzaju.
Dobrej jakości podkłady poporodowe powinny zapewniać skuteczną ochronę przed zabrudzeniem odzieży oraz nie być uciążliwe w noszeniu. Powinny mieć dość szeroki i odpowiednio wyprofilowany kształt oraz niezbyt gruby materiał. Ich materiał powinien również zapewnić oddychanie i zatrzymanie wilgoci.
Niektóre podkłady poporodowe mają żelujący wkład, dobrze zatrzymujący odchody połogowe oraz redukujący nieprzyjemne zapachy. Mogą także posiadać wygodne paski samoprzylepne, stabilizujące i utrzymujące je w odpowiednim miejscu. Górna warstwa podkładów powinna przylegać dobrze do wypełnienia, a także nie ulegać rozwarstwieniu. Podkłady poporodowe oprócz zapewnienia komfortu i wygody, powinny chronić skórę przed podrażnieniami.