Hemoroidy po porodzie i we wczesnym okresie połogu to często występująca dolegliwość, którą należy przez dłuższy czas obserwować w celu sprawdzenia ewentualnych zmian. Bardzo często zdarza się, że nie wymaga ona interwencji lekarskiej, ponieważ z czasem samodzielnie zanika. W takim przypadku zaleca się przede wszystkim zmianę trybu życia oraz działania profilaktyczne. W przypadku braku poprawy należy problem z hemoroidami po porodzie skonsultować z lekarzem.
Hemoroidy znane są również jako żylaki odbytu lub guzki krwawnicze odbytu. Stanowią dość powszechnie występującą dolegliwość, która dotyka nie tylko kobiety w ciąży i młode mamy, ale także osoby obojga płci i w różnym wieku. Wiele kobiet doświadcza ich jednak po raz pierwszy w życiu podczas ciąży lub w okresie poporodowym. Dzieje się tak z kilku powodów, także z powodu zmian hormonalnych, ciśnienia wewnętrznego oraz zaparć. Dolegliwości tego rodzaju mogą wahać się od drażniących do dość bolesnych. Dobra wiadomość jest jednak taka, że w większości przypadków hemoroidy po porodzie nie są poważnymi przypadkami i mogą być skutecznie leczone domowymi sposobami.
Hemoroidy po porodzie – Rodzaje i objawy
Hemoroidy to spuchnięte tkanki, które pojawiają się w obszarze odbytnicy i mogą występować w zakresie wielkości grochu do wielkości winogron. Istnieją hemoroidy wewnętrzne, kiedy dotknięte dolegliwościami żyły znajdują się wewnątrz zwieracza, a także hemoroidy zewnętrzne, gdy żylaki wystają poza otwór odbytu.
Hemoroidy mogą powodować nieprzyjemne odczucie swędzenia, ale także mogą być silnie bolesne. W niektórych przypadkach, szczególnie po wypróżnieniu, mogą powodować krwawienie z odbytu. Wcześniejsze dolegliwości tego rodzaju znacznie zwiększają ryzyko ich wystąpienia w okresie ciąży lub po porodzie.
Z jakiego powodu powstają hemoroidy po porodzie
W przypadku kobiet w ciąży lub w okresie połogu hemoroidy są często wynikiem nacisku na krocze w miesiącach przed porodem i w trakcie jego przebiegu. Żyły działają jak zastawki, które wypychają krew z powrotem do serca, a kiedy te „zastawki” ulegają osłabieniu, mogą puchnąć krwią.
Z dość dużą łatwością można sobie wyobrazić, jak obciążenie związane z noszeniem dziecka, a następnie wypychaniem dziecka podczas porodu, może spowodować osłabienie pracy żył. Ponadto, wszystkie hormony pojawiające się podczas ciąży oraz porodu w organizmie istotnie wpływają na działanie tych żył. Ciężarne matki mają zwiększoną produkcję hormonu progesteronu, co również powoduje rozluźnienie żył.
Z kilku powodów młode matki doświadczają również zaparć po porodzie, co może generować błędne koło prowadzące do silniejszych dolegliwości. Istnieje bowiem często potrzeba wywierania nacisku podczas wypróżnienie, następnie doświadczania związanego z tym nawrotu hemoroidów, rosnących obaw przed ich nawrotem i zatrzymywaniem stolca, który następnie twardnieje, rozpoczynając cały proces od nowa.
Zabiegi domowe na hemoroidy po ciąży
Istnieje kilka sposobów samodzielnego leczenia hemoroidów w domu:
- Zastosowanie lodu – Zawiń lód w szmatkę i przyłóż go do odbytu na około 10 minut.
- Kilka razy dziennie spróbuj kąpieli sitz – Jeśli jeszcze z niej nie korzystałaś, możesz kupić odpowiedni zestaw w aptece. Alternatywnie można też po prostu zanurzyć się w wannie. Często zaleca się naprzemienne stosowanie okładów z lodu oraz ciepłych kąpieli sitz.
- Oczyszczaj regularnie obszar odbytu delikatnie, ale dokładnie – Użyj butelki z aplikatorem wypełnionej ciepłą wodą. Zamiast używać suchego papieru toaletowego, wycieraj obszar odbytu wilgotną ściereczką. Często zaleca się również wkładki hemoroidowe zawierające ekstrakt z oczaru wirginijskiego.
- Używaj bezzapachowych i bezbarwnych produktów higienicznych – Dotyczy to takich produktów jak papier toaletowy, wkładki menstruacyjne, itp.
- Porozmawiaj z lekarzem na temat dostępnych bez recepty metod leczenia hemoroidów, takich jak miejscowo stosowane maści i czopki – Upewnij się, że wiesz, jak długo można używać danego produktu, gdyż większość nie powinna być używana dłużej niż tydzień. Używaj wyłącznie produktów zatwierdzonych przez twojego lekarza lub położną. Jest to szczególnie ważne, jeśli miałeś nacięcie krocza podczas porodu.
- Kładź się w taki sposób, na ile to możliwe, aby zdjąć nacisk z tylnej z okolic odbytu.
- Aby uzyskać tymczasową ulgę, można wziąć acetaminofen lub ibuprofenum w zalecanej dawce. Oba są bezpiecznymi środkami przeciwbólowymi dla matek karmiących piersią.
Jeśli chcesz przyspieszyć cały proces leczenia, oprócz zabiegów domowych, możesz zastosować jeszcze kilka innych metod:
- Przede wszystkim zacznij leczyć zaparcia.
- Korzystaj z łazienki, kiedy masz ochotę. Nie powstrzymuj się od załątwiania z obawy przed spowodowaniem większego bólu. Im dłużej zwlekasz, tym trudniejsze może być wypróżnienie, a tym samym może pogorszyć to problem z hemoroidami.
- Wykonuj ćwiczenia mięśni Kegla, aby wzmocnić obszar krocza.
Kiedy udać się do lekarza?
Jeśli jesteś sumienna w leczeniu domowym, powinnaś zauważyć stopniową poprawę w dolegliwościach w ciągu kilku tygodni po porodzie. Jednak jeśli twoje hemoroidy są silnie doskwierające i uporczywe lub jeśli wystąpi krwawienie z odbytu, zdecydowanie należy skonsultować się z lekarzem lub położną. W skrajnych i rzadkich przypadkach może być konieczne skonsultowanie się ze specjalistą ze względu na potrzebę rozważenia przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.
Jako młoda mama hemoroidy są ostatnią rzeczą, z którą chcesz się zmierzyć. Jednak przy odrobinie samoopieki powinnaś czuć się lepiej oraz wygodnie siedzieć w mgnieniu oka.
Domowe sposoby są w porządku, ale tylko do pewnego momentu. U mnie niestety nie poskutkowały, bo problem był już zdecydowanie zbyt poważny, dlatego zdecydowałam się zgłosić na profesjonalne leczenie. Zgłosiłam się do krakowskiej SCM Clinic, gdzie diagnozowała mnie dr Katarzyna Gotfryd- Bugajska. Pamiętam, że byłam pod wielkim wrażeniem jej kompetencji. Pani doktor nie dość, że była bardzo miła, to jeszcze kompletnie nie czułam skrępowania podczas badania. Jestem już dobry miesiąc po leczeniu, które przyniosło rewelacyjne skutki. Bardzo się z tego cieszę, ale jednocześnie wiem, że gdybym nie trafiła na tak świetnego lekarza – mogło być znacznie gorzej. Pozdrawiam wszystkie Mamy :)!