Postanowiłaś wypróbować kubeczek menstruacyjny? Przeczytałeś entuzjastyczne recenzje lub polecił Ci jego stosowanie? Z pewnością może być dla Ciebie zniechęcające, gdy po raz pierwszy spojrzy się na nowy zakup. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje o kubeczkach menstruacyjnych oraz najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci uzyskać najlepsze efekty już przy pierwszym jego użyciu.
Na wstępie warto pamiętać, że każda kobieta jest inna pod względem długości i przepływu cyklu, pozycji szyjki macicy, siły dna miednicy, i wielu innych cech, których lista jest bardzo długa. Postępowanie zgodnie z poniższymi sugestiami powinno jednak pomóc w zapobiegnięciu lub rozwiązywaniu większości problemów. Dzięki nim kubeczek menstruacyjny powinien spełnić pokładane w nim oczekiwania i stanowić bardzo interesującą alternatywę dla tamponów i podpasek.
Kubeczek menstruacyjny – Najważniejsze wskazówki
Nie należy spodziewać się, że za pierwszym razem będzie się umiało idealnie włożyć i wyjąć kubeczek menstruacyjny, a także bezproblemowo z niego korzystać. Doświadczenie pokazuje, że przyzwyczajenie się do jego używania wymaga trochę praktyki, ale wyniki zawsze są tego warte! Można rozważyć równoczesne noszenie wkładki higienicznej przez kilka pierwszych cykli, dopóki nie będzie się pewną, czy wszystko jest w porządku.
Nie zaleca się jednak używania miseczki menstruacyjnej w czasie trwania połogu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko infekcji.
Jeśli kubeczek menstruacyjny ma prawidłowy rozmiar i jest dobrze włożony:
- nie powinno się go czuć w sobie,
- nie powinno dochodzić do żadnych wycieków,
- żadna część kubeczka nie powinna wystawać z kanału pochwy.
Aby prawidłowo wykorzystywać miseczkę menstruacyjną warto skorzystać z poniższych wskazówek.
1. Przeczytaj instrukcję
Upewnij się, że dokładnie przeczytałaś instrukcję dołączoną do kubeczka, przed jego pierwszym użyciem. Może się to wydawać oczywiste, ale wiadomo, że wielu z nas jest tak podekscytowanych nowym zakupem, że po prostu staramy się z niego korzystać intuicyjnie.
Należy poznać wszystkie techniki wkładania i wyjmowania kubeczka, by móc sprawdzić, która będzie najbardziej odpowiednia. W przypadku wszystkich kubeczków menstruacyjnych należy używać ich wyłącznie zgodnie z zaleceniami i zawsze czytać etykietę. Jeśli podczas ich używania wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, skontaktuj się z lekarzem.
2. Zrelaksuj się
Wkładanie kubka menstruacyjnego będzie łatwiejsze, gdy będziesz zrelaksowana. Wypróbuj go po raz pierwszy, gdy nie masz jeszcze miesiączki. Jeśli masz trudności z wkładaniem lub usuwaniem, przynajmniej nie będziesz mieć do czynienia z szalejącymi hormonami, krwią i stresem jednocześnie. Nie pozostawiaj kubeczka w pochwie na dłużej, niż to konieczne. Po prostu spróbuj go włożyć, pospacerować, a następnie wyjąć.
3. Zwilżyć swój kubeczek menstruacyjny
Łatwiej jest włożyć kubeczek, gdy jest mokry. Z tego powodu można zwilżyć wejście do pochwy za pomocą wody lub smaru na bazie wody, a także obrzeża miseczki. Wiele kobiet uważa, że pomocne jest nauczenie się, jak wkładać miseczkę pod prysznicem.
4. Uzyskaj właściwy kąt
Nie wkładaj kubeczka menstruacyjnego pod kątem prostym (pionowym). Aby go prawidłowo usadowić, należy go włożyć do pochwy pod kontem 45º. Skieruj go w stronę podstawy kręgosłupa. Przykucnięcie z rozłożonymi kolanami jest często dobrym sposobem na prawidłowe włożenie kubeczka. Nie należy go dalej wsuwać, gdy koniec trzonu nie będzie już widoczny.
5. Zapewnij prawidłowe zassanie
Aby kubeczek menstruacyjny nie wypadł musi osiągnąć dobre uszczelnienie przyssawkowe wokół ściany pochwy. Po włożeniu należy ją nieco otworzyć, aby doszło do uszczelnienia. Niektóre kobiety czują zassanie, a inne nie.
Delikatnie przeciągnij palcem po podstawie kubeczka. Jeśli wydaje się płaski lub zgnieciony w dowolnym miejscu, prawdopodobnie nie otworzył się prawidłowo. Chwyć jego podstawę i spróbuj go obrócić o 360 stopni. Jeśli to nie zadziała, wyjmij go i spróbuj ponownie. Możesz także spróbować wykonać kilka ćwiczeń dna miednicy, które mogą pomóc w ustaleniu właściwej uszczelnienia.
6. Utrzymuj kubeczek niezbyt głęboko
Wiele kobiet popełnia błąd, umieszczając kubeczek menstruacyjny zbyt wysoko w pochwie. Powinien siedzieć nisko w pochwie (poniżej tamponu), a najlepiej nie nad otworem szyjki macicy. Koniec powinien znajdować się nie dalej niż 1 cm od otworu pochwy. Nic nie powinno wystawać, ale nie powinno być zbyt głęboko.
W niektórych przypadkach kubeczek menstruacyjny może unieść się wyżej, a następnie osiąść we własnej pozycji. Nie przejmuj się tym, oznacza to, że może być konieczne sięgnięcie nieco dalej, aby go usunąć. Jeśli ułoży się naprzeciwko szyjki macicy, możesz jednak odczuwać dyskomfort. W takim wypadku spróbuj ponownie włożyć kubek.
7. Częściowo włóż, a następnie otwórz
Inną wskazówką jest włożenie tylko pierwszej części kubeczka, a następnie spróbowanie otwarcia go dokładnie w kanale pochwy. Po otwarciu można spróbować delikatnie popchnąć go do właściwej pozycji.
8. Przytnij trzon
Trzon kubeczka menstruacyjnego nie powinien wystawać poza pochwę ani drażnić warg sromowych. Niektóre kobiety, które krótką niską szyjkę macicy, mogą stwierdzić, że tak się dzieje. Aby temu zaradzić, po prostu należy przyciąć koniec kubeczka na taką długość, aby nie stanowiło to problemu.
Uwaga: NIE przycinaj końca, dopóki nie będziesz w stanie łatwo wyjąć kubeczka. Przycinaj nie więcej niż pół cm na raz i spróbuj ponownie go włożyć, aby sprawdzić, czy jest wygodniejszy.
9. Usuń poprawnie
Wyciągając kubeczek nie ciągnij za rdzeń! Użyj trzonu po prostu jako wskazówki do znalezienia podstawy miseczki.
Jeśli kubeczek jest trudny do osiągnięcia, spróbuj zepchnąć go do kanału pochwy.
Jeśli jest śliski i trudno go chwycić, gdy próbujesz go wyjąć, możesz użyć chusteczki, aby wytrzeć jego podstawę przed wyciągnięciem.
10. Wybierz odpowiedni rozmiar
Często problemy z przeciekami lub dyskomfort mogą wynikać z nieodpowiedniego rozmiaru. Upewnij się, że dokładnie przeczytałaś wytyczne dotyczące doboru kubeczka menstruacyjnego dla konkretnej marki, aby upewnić się, że zapewni prawidłowe uszczelnienie zasysając się wokół ściany pochwy.
Miseczka menstruacyjna a dbanie o higienę
Zawsze należy pamiętaj, aby dokładnie wysterylizować miseczkę menstruacyjną przed jej przed pierwszym. W tym celu należy postąpić zgodnie z instrukcją lub przez 5 minut trzymać ją we wrzątku, jednak w taki sposób, aby nie dotykała dna naczynia. Na rynku dostępne są specjalnie zaprojektowane do tego kubeczki.
Sterylizacja jest przede wszystkim wymagana:
- przed pierwszym użyciem,
- na początku okresu,
- po zakończeniu okresu.
Podczas trwania miesiączki kubeczek menstruacyjny czyścić papierem toaletowym lub pod bieżącą wodą. Po opróżnieniu i oczyszczeniu można go ponownie aplikować.
Stosując miseczkę menstruacyjną należy także pamiętać, że:
- nie można pożyczać jej innej kobiecie,
- nie należy wyciągać jej każdorazowego podczas wypróżniania się lub oddawania moczu,
- nie należy stosować jej w przypadku przejścia syndromu wstrząsu toksycznego (TSS),
- nie należy uważać jej za formę zabezpieczenia przed ciążą lub chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Jeden kubeczek menstruacyjny może posłużyć nawet kilka lat, dlatego w dłuższej perspektywie jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym i ekologicznym