krzesełko do karmienia
Obecnie na rynku dostępnych jest niezliczona ilość różnych typów krzesełek do karmienia, jednak nie wszystkie są godne uwagi

Wybór sprzętu dla dzieci, takiego jak krzesełko do karmienia, może być dla niektórych jedną z bardziej przytłaczających emlementów rodzicielstwa. Dostępnych jest tak wiele opcji, a przyjaciele, członkowie rodziny, grupy rodzicielskie na Facebooku i recenzje w Internecie prowadzić mogą w zupełnie w różnych kierunkach. Bardzo często nie wiadomo, które z nich są najlepsze. W tym artykule wskażemy jak wybrać i użytkować krzesełko do karmienia.

Wielu specjalistów ma swoje ulubione krzesełka do karmienia, jednak często wiąże się to z umowami sponsorskimi. Dlatego większość ich ocen może być dość subiektywna i nie dająca prawdziwych odpowiedzi. W tym artykule wskazujemy na kluczowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy ich zakupie, a nie wskazujemy konkretnych modeli.

Dlaczego krzesełko do karmienia może być bardzo przydatne?

Prawie każde krzesełko do karmienia można zmodyfikować, aby dostosować je odpowiednio do potrzeb dziecka. Działa tu również ogólna zasada, która mówi, że kiedy jesteśmy dobrze przygotowani do jakiejkolwiek aktywności, jesteśmy bardziej skłonni do pozostawania przy niej na dłużej. Dlatego może okazać się niezwykle ważne, by niemowlęta i małe dzieci chciały siedzieć na wysokim krześle i uczestniczyć we wspólnym posiłku.

Większość krzesełek została stworzona z myślą o łatwości czyszczenia lub transportu, ale w rzeczywistości nie promują doskonałej ergonomii siedzenia. Mogą wspierać dziecko, które nie ma dobrych umiejętności samodzielnego siedzenia, ale nie umożliwiają udanego pozycjonowania pozycji w perspektywie długoterminowej.

Warto jednak przede wszystkim pamiętać, że sadzanie dziecka do krzesełka powinno się zacząć, kiedy dziecko będzie na to gotowe. Przede wszystkim jednak musi ono umieć samodzielnie siadać na podłodze i utrzymywać się w tej pozycji. Nieliczne wyjątki w tym zakresie mogą dotyczyć jedynie pewnych problemów zdrowotnych.

W wielu przypadkach o skuteczności i przydatności krzesełka będzie decydować jego prawidłowe ustawienie. Wskazują na to liczne doświadczenia praktyczne, które sugerują stałą potrzebę obserwacji i dostosowywania. Dla wygody dziecka należy zatem zadbać o jego prawidłową pozycję, która umożliwi stabilizację i właściwą aktywność podczas posiłku czy zabawy. Krzesełko do karmienia powinno być zatem odpowiednio modyfikowalne, dzięki czemu będzie mogło również służyć przez dłuższy okres, najczęściej do min. trzeciego roku życia dziecka.

Krzesełko do karmienia a pozycjonowanie dziecka

 • Bez względu na to, jakie wysokie jest dane krzesełko, należy pamiętać o ruchliwości dziecka i zasadach zachowania jego stabilności. Należy zatem upewnić się, że nie będzie ono zbytnio pochylać się na boki. Jeśli tak, można rozważyć dodanie zwiniętej poszewki na poduszkę. Warto pamiętać, że dziecko powinno samodzielnie usiąść na podłodze, zanim zacznie jeść w krzesełku. Nie oczekujemy także, że będzie ono długo wytrzymywać w tej pozycji. Dodatkowe wsparcie może jednak pomóc mu czuć się bardziej komfortowo.
 • Jeśli posiadane wysokie krzesełko do karmienia jest za duże dla dziecka, można dodać małą rolkę z ręcznika za plecy dla zapewnienia dodatkowego wsparcia i stabilności.
 • Warto upewnić się, że wybrane krzesełko do karmienia ma podnóżek sięgający stóp. Większość krzeseł, które się zaleca, ma regulowany podnóżek, który jest odpowiedni dla większości 6-miesięcznych dzieci. Jeśli zaistnieje potrzeba zmodyfikowania podnóżka, można użyć np. pudełka na chusteczki, torby na zamek błyskawiczny czy czegoś podobnego, a następnie przykleić do krzesła za pomocą taśmy izolacyjnej lub dwustronnego rzepu.
 • Jeśli Twoje dziecko pochyla się za bardzo do tyłu, spróbuj zmienić pozycję bioder dziecka i spraw, aby dziecko pochylało się lekko do przodu, tak jak podczas pochylania się podczas jedzenia. Pozycja ta jest również znana jako przechylenie przednie i ustawia utrzymanie tułowia w idealnej pozycji pionowej, z ramionami będącymi bezpośrednio nad biodrami.
 • Upewnij się, że taca do krzesełka krzesełka znajduje się na właściwej wysokości względem dziecka, aby mogło ono swobodnie dosięgnąć jedzenia. Jeśli twoje dziecko nie jest wystarczająco wysokie lub nie ma wystarczająco długich ramion, rozważ dodanie małego ręcznika pod nim, aby zwiększyć zdolność sięgania, aż będzie to możliwe bez dodatkowego wsparcia.
 • Wiele krzesełek do karmienia jest wyposażonych w funkcję rozkładania. To NIE jest niezbędna funkcja, ponieważ nigdy nie chcemy, aby dzieci jadły w pozycji leżącej. Może to jednak okazać się przydatne w przypadku noworodków, którym zapewnia się dodatkowe wkładki dostosowujące funkcjonalności krzesełka do mniejszego rozmiaru dziecka. Tego rodzaju krzesełko może być zatem stosowane znacznie dłużej.

Czynniki, które warto brać pod uwagę wybierając odpowiednie krzesełko do karmienia

 • Przed zakupem krzesełka do karmienia dziecka warto sprawdzić jego uprząż bezpieczeństwa. Zweryfikować także należy jego zdolność do czyszczenia. Jeśli zdecydujemy się na delikatnie używane krzesełko trzeba upewnić się, że paski są nienaruszone. Zastosowanie uprzęży bezpieczeństwa jest najważniejszym czynnikiem zapewniającym bezpieczeństwo małego dziecka. Używaj pasów bezpieczeństwa za każdym razem, gdy dziecko będzie w krzesełku.
 • Warto zastanowić się nad krzesłem do karmienia, które łatwo wytrzeć i wyczyścić. Jedzenie ma tendencję do utknięcia w małych szczelinach i często sprawia kłopoty w sprzątaniu. Trzeba się zatem przygotować, że brud może trafić w każdy możliwy zakątek.
 • Przed zakupem nowego krzesełka dla dziecka warto zmierzyć wysokość stołu kuchennego, ponieważ niektóre wysokie produkty mogą okazać się zbyt niskie. Nie należy przy tym wpadać na świetny pomysł z podkładaniem pod krzesełko książek czy innych przedmiotów, co może okazać się bardzo niebezpieczne..
 • Dobrym rozwiązaniem jest przystawienie krzesełka do stołu i od samego początku umieszczanie dziecka jak najbliżej niego. W ten sposób będzie ono mogło poczuć, że jest uczestnikiem wspólnego posiłku. Warto tę możliwość rozważyć już na etapie zakupu.
 • Systemy regulacji krzesełka są bardzo przydatne. Umożliwiają szybkie i łatwe zmiany dostosowawcze, które pozwalają na łatwiejsze i wygodniejsze karmienie.

Jak wspomniano powyżej, większość krzesełek można modyfikować, aby uzyskać dobre ich ustawienie. Oceniając dany produkt przede wszystkim należy zastanowić się nad pozycjonowaniem, w tym możliwością ustawienia bioder przez dziecko w preferowanym pochyleniu przednim, a nie tylnym – miednicznym. Pozostałe kluczowe funkcje dotyczą łatwości czyszczenia, możliwości regulacji i ogólnej ergonomii.

Użytkowanie krzesełek dla dzieci

Kiedy dziecko dorośnie do jedzenia mieszanego i przyjmowania stałych posiłków, krzesełko do karmienia może okazać się szczególnie pomocne. Warto wtedy znaleźć nowie miejsce przy stole dla najmniejszego członka rodziny. Dzięki temu od najmłodszego wieku będzie ono uczyć się prawidłowych zachowań i nawyków. Będzie także mogło wykazać się pewnym poziomem niezależności, co stanowić będzie bardzo interesujące wyzwanie.   Poniżej wymieniamy najważniejsze wskazówki, aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo, przyjemność i satysfakcję z posiłków na wysokim krześle.

Krzesełko do karmienia a bezpieczeństwo

Rozpoczynanie jedzenia przez malucha na wysokim krześle jest ekscytujące, ale podstawowym czynnikiem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Dlatego warto poświecić trochę czasu na zapoznanie się z danym krzesełkiem do karmienia i jego funkcjami bezpieczeństwa. Gdy Ty i Twoje dziecko będziecie gotowi na spożywanie posiłków w krzesełku, zawsze należy pamiętać o kilku kluczowych wskazówkach dotyczących bezpieczeństwa.

 • Pamiętaj, aby zawsze prawidłowo umieścić dziecko w krzesełku do karmienia, upewniając się, że wszystko jest prawidłowo ustawione i zablokowane.
 • Jeśli dane krzesełko ma koła, upewnij się, że są zablokowane, zanim dziecko na nim usiądzie.
 • Podczas posiłku utrzymuj krzesełko do karmienia w bezpiecznej odległości od wszystkiego, od czego Twoje dziecko mogłoby się odepchnąć, na przykład od ściany lub blatu.
 • Pamiętaj, aby zawsze prawidłowo przypinać dziecko do wysokiego krzesełka, gdy w nim siedzi.

Usiądź z dzieckiem podczas jedzenia

Podczas karmienia dziecka stanie może wydawać się wygodniejsze, ponieważ można swobodnie się przemieszczać, sprzątać i chwytać niezbędne przybory. Warto jednak pamiętać, że każdy posiłek to również okazja, by związać się bliżej z maluchem. Siedzenie obok dziecka zachęca do interakcji i kontaktu wzrokowego podczas karmienia, dzięki czemu czas posiłku może być tym bardziej wyjątkowy dla Was obojga. Podczas siedzenia będziesz również w lepszej pozycji, aby upewnić się, że Twoje dziecko jest bezpieczne w swoim krzesełku.

Zarezerwuj krzesełko tylko do karmienia

Ważne jest, aby dziecko zaczęło kojarzyć swoje krzesełko z posiłkiem i jedzeniem, aby skupić się właśnie na tych czynnościach. Pobliskie zabawki i nadmiar czasu przed posiłkami i po nich mogą odwracać uwagę dziecka, utrudniając ćwiczenie jego nowych umiejętności żywieniowych. Spróbuj postępować zgodnie z tymi wskazówkami, aby zminimalizować rozproszenie uwagi i utrzymać koncentrację dziecka podczas posiłku.

 • Przygotuj posiłki i wszystko co niezbędne, zanim usiądziesz z dzieckiem i zaczniecie jeść.
 • Usuń zabawki i urządzenia elektroniczne z pola widzenia dziecka, aby mogły skupić się na posiłku.
 • Wyłącz telewizor i głośną muzykę.
 • Trzymaj swoje zwierzęta z dala od krzesełka podczas posiłku.
 • Po zakończeniu posiłku wyczyść talerz i natychmiast zdejmij z wysokiego krzesełka. Skieruj uwagę dziecka na inną czynność poza krzesełkiem.

Bałagan podczas posiłku

Normalnym jest, że dzieci robią bałagan, kiedy uczą się jeść. Trzeba zwyczajnie to zaakceptować. Towarzyszący jedzeniu bałagan z pewnością będzie częścią podróży dziecka w nieznane. Doświadczenie dotykania i odczuwania jedzenia jest częścią rozwoju twojego dziecka. Uczenie się, jak jedzenie się zgniata i rozciera, pomaga mu stać się niezależnym konsumentem. Podłoga wokół krzesełka z pewnością będzie narażona na zabrudzenie, dlatego warto to wcześniej przewidzieć. Można sobie w tym zakresie pomóc np. stosując odpowiednią matę, specjalnie zaprojektowaną do stosowania pod wysokim krzesełkiem – łatwo ją wycierać, a niektóre można nawet prać w pralce.

Pozwól dziecku zachować niezależność w krzesełku

Chociaż dziecko nie opanuje samodzielnego karmienia przez jakiś czas, pozwolenie mu na podejmowanie prób stwarza bardziej angażujące środowisko podczas posiłku. Przyrządy do manewrowania również wyostrzają ich zdolności manualne i koordynację ręka-oko. Rozważ dostarczenie przyborów dziecięcych, takich jak plastikowa łyżeczka, możliwie wcześnie, ponieważ pomoże mu to zrozumieć, że przybory kuchenne są częścią posiłku. Spróbuj nałożyć na łyżkę lub widelec jedzenie i pozwól dziecku samodzielnie przyłożyć je do buzi. Chociaż początkowo będziesz wykonywać większość czynności karmienia, Twoje dziecko prawdopodobnie będzie cieszyło się z bycia aktywnym podczas całego procesu.

Rozpoczynanie sadzania dziecka na wysokim krzesełku może wydawać się dużym wyzwaniem, ale zapewniając mu właściwe otoczenie, wolne od rozpraszaczy uwagi podczas posiłku i pozwalając mu odkryć nowo odkrytą niezależność, szybko opanuje nowe umiejętności. Gdy dziecko poczuje się komfortowo w nowym foteliku, zaoferuj mu odżywcze przeciery dla niemowląt, aby zacząć od wypróbowywania nowych tekstur i smaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here