rozstępy na piersiach
Kobiece piersi są narażone na rozstępy głównie w wyniku zmian hormonalnych oraz szybkiej zmiany wagi ciała

Rozstępy na piersiach bardzo często pojawiają się w okresie ciąży lub dojrzewania. Generalnie, niezwykle trudno im zapobiec i usunąć. Rozstępy mają charakter blizn, powstających po uszkodzeniu struktury skóry właściwej. W niniejszym artykule przybliżamy najważniejsze informacje na temat rozstępów na piersiach, a w szczególności przyczyn ich powstawania, sposobów zapobiegania i leczenia.

Rozstępy to nieestetyczne paski lub smugi, które występują w wyniku rozciągania skóry i zrywania w niej włókien kolagenowych. Generalnie są normalnym następstwem zmian w organizmie i występują w jakiejś formie u większości ludzi. Rozstępy na piersiach najczęściej pojawiają się w okresie ciąży lub w przypadku dużych zmian wagi ciała. Rozstępy są często różowawe, fioletowe lub czerwone, gdy tworzą się po raz pierwszy, a z czasem stają się jaśniejsze lub bielsze, przyjmując formę blizny.

Co powoduje rozstępy na piersiach?

Istnieje wiele różnych przyczyn, które mogą powodować lub zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów na piersiach. Poniżej wskazujemy na najważniejsze z nich.

Pokwitanie

Zmiany hormonalne występujące w okresie dojrzewania mogą spowodować gwałtowny wzrost tkanki w piersiach. W miarę ich rozwoju skóra piersi się rozciąga. Osłabienie jej struktury może prowadzić do rozstępów na piersiach.

Rozstępy są normalnym elementem gwałtownego dojrzewania wielu dziewcząt. Niekiedy rozstępy mogą pojawić się również na udach, biodrach i pośladkach.

Ciąża a rozstępy na piersiach

Ciąża jest kolejną wyjątkowo często występującą przyczyną rozstępów na piersiach.

W ok. 6-tym tygodniu ciąży piersi zaczną rosnąć, gdy zwiększone poziomy estrogenu powodują wzrost m.in. przewodów mlecznych. Niekiedy w tym czasie można zauważyć wzrost piersi nawet o dwa rozmiary miseczek. Ten szybki wzrost może bardzo prawdopodobnie powodować rozstępy na piersiach.

Przyrost i utrata masy ciała

Kobiety, które istotnie przybierają na wadze, często zauważają wzrost tkanki tłuszczowej w piersiach. Wraz ze wzrostem rozmiaru miseczek mogą wystąpić rozstępy.

Jeśli doświadcza się utraty wagi ciała, to chociaż tkanka tłuszczowa zmniejsza się, nadal mogą wystąpić rozstępy na piersiach. Jest to spowodowane utratą kolagenu, która może się zdarzyć podczas odchudzania, powodując osłabienie elastyczności skóry.

Operacja plastyczna

Implanty piersi i zabiegi powiększania mogą rozciągać skórę przez dodanie objętości lub zmianę położenia tkanki piersi. W następstwie tego mogą powodować rozstępy. Jest to szczególnie powszechne u tych kobiet, które decydują się na implanty piersi o więcej niż jeden rozmiar miseczki większy od wyjściowego.

Genetyka

Same rozstępy nie są dziedziczone. Ale jeśli twoi rodzice je mieli, istnieje większe prawdopodobieństwo ich rozwoju. Prawdopodobnie decyduje o tym gen ELN, który determinuje obecność elastyny.

Inne warunki

Rozstępy na piersiach są bardzo częste i raczej mają łagodne następstwa. Zdarza się, że rozstępy są następstwem jakiejś dolegliwości lub ujemnym skutkiem leczenia.

Czasami zaobserwować można, że występują w przypadku problemów z nadnerczami, takiego jak zespół Cushinga. W takim przypadku może zaistnieć problem ze zwiększoną produkcją hormonu kortyzolu.

W niektórych przypadkach zabiegi stosowane w celu rozwiązania innych schorzeń mogą zwiększać ryzyko rozwoju rozstępów. Typowym przykładem są ci, którzy używają kortykosteroidów. Są one stosowane w leczeniu szerokiej gamy schorzeń, od astmy po choroby autoimmunologiczne.

Cukrzyca może również wpływać na tworzenie się kolagenu w tkance skóry. Może to potencjalnie zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów w różnych częściach ciała.

Czy istnieje leczenie rozstępów na piersiach?

Istnieje kilka różnych zabiegów, które można zastosować w celu zmniejszenia rozstępów na piersiach, ale przede wszystkim w zakresie zmniejszenia ich widoczności.

Dostępne są zarówno środki domowe, jak i chirurgiczne. Wiele zabiegów będzie jednak znacznie najbardziej skutecznych, gdy zostaną zastosowane na nowo powstałe rozstępy.

Zabiegi domowe na rozstępy na piersiach

Istnieje wiele różnych domowych środków, które można zastosować w leczeniu rozstępów. Wiele z nich wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, które mogą następować po inwazyjnych zabiegach chirurgicznych. Z reguły są również znacznie tańsze i bardziej dostępne. Do najczęściej stosowanych domowych sposobów i środków na rozstępy zaliczyć można:

 • Masowanie skóry – Uważa się, że masaż pomaga zwiększyć przepływ krwi i produkcję kolagenu, co może pomóc w zniknięciu rozstępów. Aby to zrobić, należy masować skórę piersi przez co najmniej 30 sekund. W celu uzyskania najlepszych rezultatów można stosować kremy, które leczą rozstępy podczas masażu.
 • Peeling skóry – Użyj miękkiego włosia i peelingu złuszczającego, aby przyspieszyć proces produkcji kolagenu i poprawić wygląd skóry. Wybierz tylko jeden produkt złuszczający. Jeśli użyjesz więcej niż jednego, może podrażnić skórę. Zacznij od złuszczania co drugi dzień. Często zaleca się stosowanie złuszczających szczotek i domowych peelingów złuszczających. Zabiegi takie warto stosować zanim pojawią się jeszcze rozstępy na piersiach.
 • Masło kakaowe lub masło shea – Możesz kupić te masła w czystej postaci lub w kremach, które je zawierają. Oba są odżywcze i zawierają witaminę E, która jest bardzo dobra dla zdrowia skóry. Warto kupować ekologiczne masło kakaowe i masło shea ze sprawdzonego źródła.
 • Kremy na rozstępy – Tego rodzaju kremy są sprzedawane bez recepty i zawierają mieszankę składników, które teoretycznie pomagają blednąć bliznom i poprawiać elastyczność skóry. Ich skuteczność w wielu przypadkach nie została jednak potwierdzona i prawdopodobnie zależna jest od szybkości i rozmiaru zmian hormonalnych lub wagi ciała.

Warto zauważyć, że nie wszystkie środki domowe mogą być stosowane w okresie ciąży lub karmienia piersią. Przed ich zastosowaniem w takim przypadku należy skorzystać z porady lekarza.

Generalnie uznaje się, że domowe sposoby na rozstępy nie są zbyt skuteczne, zwłaszcza w przypadku dużych zmian w organizmie. Najważniejszym elementem w zakresie zapobiegania jest utrzymywanie w ryzach wagi ciała oraz dbanie o nawilżenie i elastyczność skóry.

Inne zabiegi na rozstępy na piersiach

Jeśli środki domowe nie działają, istnieją zabiegi medyczne, które może przepisać dermatolog. Często są one bardziej skuteczne w przypadku bardziej zaawansowanych rozstępów. Do najczęściej stosowanych zaliczyć można przede wszystkim takie, jak:

 • Laserowa terapia resurfacingu – W przeglądzie z 2017 roku oszacowano, że leczenie tą metodą może zapewnić ok. 50-75% skuteczności w leczeniu rozstępów. Dermatolog powinien użyć bezpiecznego dla skóry lasera, aby rozbić bliznę, stymulować uszkodzone tkanki do naprawy i zwiększyć przepływ krwi w tym obszarze skóry.
 • Zabiegi peelingu enzymatycznego – Peelingi powodują złuszczanie i usuwają górną warstwę skóry. Może to pomóc zmniejszyć widoczność rozstępów.
 • Mikrodermabrazja – Ta silna metoda złuszczania może poprawić produkcję kolagenu i zmniejszyć widoczność rozstępów, także na piersiach.
 • Miejscowo stosowane kremy i maści na receptę – Mogą one zawierać kwas glikolowy do złuszczania skóry, a także krzemu lub kolagenu w celu poprawy stanu elastyny w skórze.

Laseroterapia jest prawdopodobnie najbardziej skutecznym zabiegiem w leczeniu rozstępów. Jednak to lekarz będzie w stanie najlepiej określić właściwy dla danej osoby przebieg leczenia.

Jak zapobiegać rozstępom na piersiach?

Nie zawsze można zapobiegać rozstępom na piersiach, ale istnieją pewne kroki, które można podjąć, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo ich rozwoju. Obejmują one przede wszystkim:

 • Zdrowa, i zbilansowana dieta – Zwiększy ilość potrzebnych składników odżywczych, aby poprawić zdrowie skóry. Może także pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi ciała.
 • Regularne ćwiczenia, aby utrzymać zdrową wagę.
 • Używanie kremów przeciw rozstępom zapobiegawczo w przypadkach, gdy istnieje duże ryzyko ich rozwoju, na przykład podczas ciąży. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że stosowane leczenie jest bezpieczne podczas ciąży i karmienia piersią.
 • Picie dużej ilośc wody, aby skóra była dobrze nawilżona.

Podsumowanie

Rozstępy na piersiach są niezwykle powszechnym problemem raczej natury estetycznej, niż medycznej. Z czasem zmieniają kolor z różowego lub czerwonego na biały.

Leczenie domowe i interwencje medyczne mogą pomóc w leczeniu rozstępów, ale wszystkie są najbardziej skuteczne, zanim problem się jeszcze pojawi lub przy jego pierwszych symptomach.

Pamiętaj, że rozstępy na piersiach są normalnym zjawiskiem występującym u wielu kobiet i nie są szkodliwe. Jeśli nie chcesz ich usuwać, nie musisz.

 

Źródła:

Farahnik B, et al. (2017). Striae gravidarum: Risk factors, prevention, and management. DOI:
1016/j.ijwd.2016.11.001

Yung JY, et al. (2013). Genome-wide association analysis implicates elastic microfibrils in the development of nonsyndromic striae distensae. DOI:
1038/jid.2013.196

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here