Wiżajny i Szlak Fortyfikacji Pozycji Granicznej

Wiżajny to niewielka miejscowość, którą zlokalizujemy na Suwalszczyźnie, uważana za polski biegun zimna. Sąsiadująca z dwoma innymi państwami, a mianowicie Rosją oraz Litwą, pomimo bardzo niskich temperatur, jakie tutaj występują, przyciąga naprawdę sporą ilość turystów. Poza wioskami tematycznymi, pięknymi widokami oraz szlakami do wędrówek i wycieczek rowerowych spotkamy się także tutaj z atrakcjami, które zaczepiają o ważne wydarzenia historyczne.

Jedną z nich bez wątpienia jest Szlak Fortyfikacji Pozycji Granicznej, który zaczyna i kończy się w miejscu styku granic Polski, Litwy oraz Rosji przez poniemiecką linię obronną II wojny światowej, która wije się wzdłuż rzeki Rospudy aż do węzła w Dowspudzie. Przemierzając tę trasę spotkamy się z wieloma schronami i fortyfikacjami polowymi oraz punktami oporowymi, które zlokalizowane są w Filipowie, Bakałarzewie, a także Raczkach. Odwiedzenie większości obiektów nie jest jednak takie proste, gdyż położone one są na ziemiach prywatnych, co za tym idzie, wymagana jest zgoda ich właścicieli.

Jeśli zamierzamy wybrać się w podroż po powojennych pamiątkach bez przewodnika, powinniśmy zachować szczególną ostrożność, gdyż większość z tych obiektów nie jest niestety zabezpieczona. Trasę można dalej kontynuować wzdłuż przygranicznego terenu Litwy. Atrakcja ta bez wątpienia zachwyci każdego miłośnika historii oraz militariów. Warto wybrać się tutaj także z dziećmi, które bez wątpienia będą zaciekawione taką formą spędzania czasu.

Po aktywnie spędzonym dniu warto zatrzymać się tutaj także na noc. Baza noclegowa [tu dostępna: ] choć skromna, to posiada tutaj przystępne ceny, a lokalizacja ich niewątpliwie podbija serca niejednego z nas. Noclegi we wsi Wiżajny oraz jej okolicach to przede wszystkim ośrodki agroturystyczne oraz domki do wynajęcia. Ciekawe usytuowanie u podnóża gór czy też tuż nad jeziorami sprawia, ze będziemy mogli każdego ranka oraz wieczoru podziwiać fantastyczne panoramy tego miejsca.

Wiżajny to spokojna okolica, którą niewątpliwie warto odwiedzić. Szereg atrakcji i ciekawych miejsc sprawia, ze nikt tutaj na pewno nie będzie się nudził. Coś dla siebie znajdą tutaj miłośnicy sportu, pięknych widoków, jak i ci kochający historię. W połączeniu ze skromną aczkolwiek tanią i dobrze zlokalizowaną bazą noclegową Wiżajny oraz jej okolice stają się łakomym kąskiem na kilkudniowe oderwanie się od codzienności.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *