Szklarska Poręba i Karkonosze

Na styku Karkonoszy oraz Gór Izerskich znajduje się miejscowość, która idealnie odpowiada na zapotrzebowanie wszystkich tych, którzy oczekują tego specyficznego, górskiego klimatu. Mowa tu o Szklarskiej Porębie. Położona u stóp Szrenicy miejscowość jest doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania najważniejszych miejsc Karkonoszy.

Historia

Jak nietrudno się domyślić historia Szklarskiej Poręby jest ściśle powiązana ze szkłem i jego produkcją. Już bowiem w początkach wieku XIV w miejscowości powstała pierwsza huta szkła. Jak powszechnie wiadomo, do produkcji szkła obok minerałów niezbędne jest też drewno do opalania pieców hutniczych. Co za tym idzie okoliczne lasy były wykorzystywane, jako opały dla kolejnych produktów szklanych. Wyrąb drzewostanu doprowadzał do powstawania miejsc po pastwiska, a to w naturalny sposób prowadziło do rozwoju rolnictwa i szerszego osadnictwa w graniach miasta. Wraz z odsłanianiem kolejnych połaci gór w Szklarskiej Porębie zaczęli pojawiać się także poszukiwanie drogocennych minerałów. Przybywali oni przede wszystkim z Europy Zachodniej i starali się znaleźć złoto lub też kamienie szlachetne. Główną nacją, która starała się zdobyć skarby tych gór byli Walończycy. Ich odmienność kulturowa oraz skryty tryb życia prowadził do mistycyzacji ich aktywności. Nawet dzisiaj można spotkać w mieście kamienne pamiątki po tych dawnych gościach. Można spotkać kopalnie, szyby oraz szereg symboli na głazach. Dziedzictwo dawnych Walonów jest dziś przechowywane przez żyjących po dziś dzień w Szklarskiej Porębie Walończyków. Można ich spotkać w Walońskiej Chacie, która stanowi skupisko walońskich pamiątek. Obok tych dwóch nacji żyjących w Szklarskiej Porębie, pojawiła się jeszcze jedna – czescy ewangelicy. Wśród nich szczególnie wyróżniali się Laboranci, którzy wytwarzali specyfiki z ziół.

Turystyka i narciarstwo

Współczesna Szklarska Poręba to przede wszystkim turystyka. Rozwój infrastruktury drogowej oraz kolejowej przyczynił się do rozwoju miejscowości do stopnia, w którym możemy mówić o kurorcie. Można tu bowiem korzystać nie tylko z naturalnych atrakcji Karkonoszy, ale także z wielu wyciągów, hoteli (meteor-turystyka.pl) oraz punktów gastronomicznych, które nie są prostymi barami. Baza noclegowa Szklarskiej Poręby jest wyjątkowa. Posiada bowiem w swoim zakresie zarówno piękne, nowoczesne hotele, jak i proste, prywatne kwatery.

2 Comments

  1. żółta ciżemka

    Ciekawa historia o tych Walończykach, pierwszy raz ją słyszę. Teraz jak pojadę do Szklarskiej Poręby to się będę uważniej rozglądać po mieście.

    Reply
  2. margarita

    @żółta ciżemka a ja byłam w Walońskiej Chacie i muszę przyznać, że to ciekawe miejsce do zobaczenia i warto je odwiedzić

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *