śluz w kupce niemowlaka
Pojawienie się śluzu w kupce dziecka może wynikać z wielu przyczyn, które należy rozpoznać

Śluz w kupce niemowlaka najczęściej nie stanowi powodu do niepokoju, jeśli nie występują inne objawy. Generalnie ułatwia on przemieszczanie się treści pokarmowej w jelitach oraz wypróżnianie. Jednak duże ilości śluzu, który pojawia się w kilku stolcach z rzędu lub towarzyszące mu dolegliwości biegunki, mogą wskazywać na alergię, infekcję żołądkowo-jelitową lub inny problem zdrowotny. W niniejszym artykule podpowiadamy najważniejsze wskazówki i porady w tym zakresie.

Jelita naturalnie wydzielają śluz, który pomaga pokryć przewód pokarmowy, trawić pokarm i przemieszczać stolec. Czasami część tego śluzu wydalany jest wraz ze stolcem. Niewielka ilość śluzu w jednej lub dwóch pieluchach, szczególnie jeśli nie ma innych objawów, zwykle nie jest jednak oznaką żadnej anomalii czy choroby.

Czasami śluz w kupce niemowlaka pojawia się w większych ilościach lub powtarza się przez kilka dni. W takim przypadku istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemu, który należy dokładnie rozpoznać. Sytuacja taka wymaga wówczas konsultacji lekarskiej. Warto jednak poznać niektóre z najważniejszych przyczyn tego rodzaju problemu.

Śluz w kupce niemowlaka – Najczęstsze przyczyny

Śluz w kupce niemowlaka może być dla wielu rodziców przyczyną niepokoju o zdrowie dziecka. Z reguły jednak jest zupełnie normalnym zjawiskiem, chociaż wszystko zależy od czynników towarzyszących. Poniżej wskazujemy najczęstsze przyczyny niepokojącego pojawiania się śluzu w kale dziecka.

Biegunka

U dziecka z biegunką cieknące i luźne stolce mogą zawierać śluz. Jednak u niemowląt karmionych piersią kupa bardzo często jest luźna i nieco ciągnąca, dlatego trudno odróżnić zwykły stolec od biegunki.

Niektóre objawy biegunki obejmują:

  • częstsze wypróżnienia niż zwykle,
  • oznaki bólu lub niepokoju, takie jak płacz, napięcie ciała lub wykonywanie nietypowych ruchów,
  • zmniejszenie częstotliwości oddawania moczu, które może sygnalizować odwodnienie.

Infekcja wywołana przez bakterie lub wirusy, zmiany diety i wiele innych problemów mogą powodować biegunkę. Dlatego właśnie czasami trudno jest ustalić jej przyczynę.

Biegunka często jednak ustępuje sama. Do tego czasu należy jednak zawsze upewnić się, że dziecko pije odpowiednio dużo płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Opiekunowie dzieci, które są karmione wyłącznie piersią, powinni zapewnić odpowiednio częste karmienia. Zawsze należy pamiętać, że u niemowląt w wieku poniżej 3 miesięcy przedłużająca się lub ciężka biegunka może szybko powodować odwodnienie. Z tego powodu ciężka biegunka może być nawet śmiertelna.

Pojawienie się większej ilości śluzu w kale dziecka może również wynikać z biegunki rotawirusowej.Rotawirus sprawia, że często kupka zmienia kolor, a nawet się pieni. Tego rodzaju infekcji towarzyszy również zazwyczaj biegunka, gorączka, torsje, a także brak apetytu oraz ogólne rozdrażnienie. W przypadku biegunki rotawirusowej należy zadbać o odpowiednie pojenie dziecka, by nie uległo ono odwodnieniu. W skrajnych przypadkach trzeba dziecku podać kroplówkę lub hospitalizować.

Zawsze należy udać się do lekarza, jeśli dziecko wykazuje objawy odwodnienia, a także jeśli biegunka trwa dłużej niż 1–2 dni lub jeśli wiąże się z ciężkimi objawami.

Alergie i zmiany dietetyczne

Alergie pokarmowa i wrażliwość na niektóre produkty mogą powodować biegunkę lub prowadzić do śluzu w kupce dziecka, chociaż jest to stosunkowo rzadkie. U niemowląt karmionych piersią przyczyną może być nagła zmiana diety matki. Wrażliwość na żelazo, soję lub inne składniki formuły może również odgrywać pewną rolę.

U starszych dzieci, które przyjmują już substancje stałe, niektóre pokarmy mogą powodować biegunkę. Może to być wczesny sygnał ostrzegawczy o wrażliwości pokarmowej, chociaż kupka często zmienia kolor lub konsystencję w miarę wprowadzania nowych produktów spożywczych.

Czasami nagła zmiana diety dziecka, także zmiana na nową formułę mleka modyfikowanego, może powodować biegunkę przez kilka dni. Z tego względu warto porozmawiać z pediatrą o tym, jak poradzić sobie z tymi zmianami żywieniowymi, aby zminimalizować ryzyko biegunki i bólu brzuszka.

Zmiany w karmieniu piersią

Zmiany w sposobie, w jaki dziecko jest karmione piersią, może również wpływać na teksturę kupy. Na przykład niektóre dzieci, które są karmione przez krótki czas przed zmianą piersi, mają pienisty zielony stolec.

Bardzo często u dzieci karmionych piersią, stolec może wydawać się zawierać śluz. Może się to zdarzyć, gdy dziecko dostanie więcej mleka przedniego, które jest dostępnym na początku karmienia, a także jest mniej tłuste i słodsze, w odróżnieniu od mleka tylnego, które jest dostępne na końcu karmienia. W takim przypadku, kiedy zauważy się śluz w kupce niemowlaka, pomocne może okazać się karmienie z każdej piersi przez dłuższy czas.

Krwawienie

W niektórych przypadkach w kale dziecka wraz ze śluzem może pojawić się krew. Jeśli stolec jest bardzo twardy, może to oznaczać, że dziecko ma zaparcia. Krew i śluz mogą pochodzić z małych ranek w odbycie dziecka. W takich przypadkach pomocne może być upewnienie się, że dziecko spożywa odpowiednio dużo płynów.

Zawsze należy skontaktować się lekarzem, jeśli występuje:

  • rozległe krwawienie – więcej niż kilka smug w kale,
  • krwawienie, które znika i powraca kilka dni później
  • biegunka z krwią (ze śluzem lub bez).

Jeśli dziecko wydala tylko krew i śluz lub ma dużo krwi w kupie, natychmiast nalezy udać się na izbę przyjęć.

Problemy zdrowotne narządów i inne poważne obawy

Generalnie uważa się, że śluz w kupce niemowlaka dość rzadko może sygnalizować poważny problem.

Jeśli stolec wygląda na bardzo tłusty, pływa na powierzchni w toalecie i jest niezwykle duży lub cuchnie, problemem może być biegunka tłuszczowa, znana jako steatorrhea. Oznacza ona, że ​​w kale jest za dużo tłuszczu. Liczne stany mogą powodować biegunkę tłuszczową, a w śród nich najczęściej:

  • Problemy ze zdrowiem wątroby – Dziecko z problemami zdrowotnymi wątroby może mieć żółtawą skórę i oczy oraz ciemny mocz lub rzadkie jego oddawanie. W rzadkich przypadkach stolec dziecka może również stać się blady lub biały.
  • Problemy ze zdrowiem trzustki – Gdy trzustka nie działa prawidłowo, organizm nie może prawidłowo wchłonąć lub strawić tłuszczu. Stolec dziecka może być również blady lub biały.
  • Choroby powodujące złe wchłanianie – Niektóre choroby utrudniają trawienie tłuszczu. U niemowląt, które zaczęły jeść stałe posiłki, czynnikiem blokującym może być na przykład celiakia lub mukowiscydoza

Kiedy iść do lekarza?

Jeśli w kupce dziecka jest tylko niewielka ilość śluzu, zwykle bezpiecznie jest poczekać i sprawdzić, czy samoistnie problem nie zniknie. Należy jednak zawsze podjąć pewne kroki i skontaktować się z lekarzem, gdy dziecko:

  • ma dużo śluzu w kale,
  • ma inne objawy, takie jak biegunka, gorączka lub ból,
  • urodziło się przedwcześnie lub ma mniej niż 3 miesiące,
  • ma osłabiony układ odpornościowy z powodu choroby lub stosowania leków.

Każdy, kto nie jest pewien, czy istnieje dany problem jest poważny, powinien zachować ostrożność i umówić się na wizytę z pediatrą.

Szczególnie szybko należy reagować i udać się na pogotowie, jeśli dziecko:

  • ma duże ilości krwi w kale,
  • ma biały stolec i wydaje się chore,
  • wykazuje oznaki odwodnienia, takie jak spierzchnięte usta, zapadnięte oczy lub rzadkie oddawanie moczu,
  • przestaje jeść i pić.

Inne rodzaje kupy dla niemowląt

Dziecko może mieć inne rodzaje stolca, takie jak:

  • Smółka – jest to czarny lub ciemny, lepki stolec, który dzieci przechodzą wkrótce po urodzeniu. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli występować będzie dłużej niż 3 dni.
  • Zdrowa kupa – u niemowląt jest zwykle miękka i może być ciągliwa. Niemowlęta karmione piersią zwykle mają żółtawą, chociaż może być również brązowo-zielona lub kasztanowa.
  • Jasny stolec – gdy dziecko zaczyna spożywać pokarmy stałe, niektóre produkty mogą zmieniać kolor stolca. Marchew może na przykład zmienić kolor na czerwony lub pomarańczowy, podczas gdy szpinak może zmienić kolor na zielony.
  • Zaparcia mogą być ciemnobrązowe, nierówne i twarde.
  • Czarny stolec – może sygnalizować ogólne krwawienie w górnym układzie pokarmowym dziecka. Wymaga on konsultacji lekarskiej.

W przypadku zaniepokojenia kolorem lub konsystencją kupki dziecka, można udać się do lekarza z pobrudzoną pieluszką.

Podsumowanie

W większości przypadków śluz w kupce niemowlaka jest tymczasowy, a jego niewielka ilość nie stanowi powodu do niepokoju.

Pediatra może jednak zapewnić otuchę i pomóc w monitorowaniu objawów dolegliwości u dziecka. Każdy opiekun, który nie jest pewien, czy zmiany w kale wskazują na jakiś problem, powinien skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania porady.

 

Źródła

Diaper decoder. (n.d.). https://static.abbottnutrition.com/cms-prod/abbottfamily.com.sg/img/Diaper_Decoder_Poster_v2.pdf

Giannattasio, A., et al. (2016). Management of children with prolonged diarrhea. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4765715/

Johansson, M. E. V., et al. (2013). The gastrointestinal mucus system in health and disease. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3758667/

Schmitt, B. D. (2014). Diarrhea: Breast-fed infants. https://www.summitmedicalgroup.com/library/pediatric_health/hhg_diarrhea_breast/

Symptoms of cystic fibrosis. (n.d.). https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=symptoms-of-cystic-fibrosis-90-P02937

Diarrhea. (2019). https://www.seattlechildrens.org/conditions/a-z/diarrhea/

Pushman, E. (2018). Baby’s poop. https://www.llli.org/babys-poop/

Azer, S. A., & Sankararaman, S. (2019). Steatorrhea. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541055/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here