ręczne odciąganie pokarmu
W niektórych przypadkach konieczne jest ręczne odciągnięcie pokarmu

W niektórych warunkach trzeba przeprowadzić ręczne odciąganie pokarmu, często z powodu braku innych możliwości. Warto nauczyć się tej czynności i odpowiednio wcześniej ją przećwiczyć, niejako na wszelki wypadek. W niniejszym artykule wskazujemy jak to przeprowadzić prawidłowo.

Ręczne odciąganie pokarmu przeprowadza się często w sytuacjach niestandardowych, kiedy normalne karmienie dziecka piersią nie jest możliwe. W takich przypadkach można odciągać swoje mleko delikatnie i rytmicznie naciskając na piersi. Sztuką jest naciśnięcie kanałów mlecznych za sutkiem. Jeśli wyciskasz tylko sam sutek, nie uzyskasz mleka i prawdopodobnie będzie bolało.

Jak wykonać ręczne odciąganie pokarmu?

Umyj ręce, zanim zaczniesz. Znajdź odpowiedni pojemnik z szerokim otworem. Wysterylizuj pojemnik w sterylizatorze albo umyj go dobrze i wyparz go wrzącą wodą.

Rozsiądź się w ciepłym pokoju, w którym nie będziesz niepokojona niepotrzebnymi bodźcami. Umieść pojemnik w zasięgu ręki. Zacznij od masowania piersi, głaszcząc w dół, w kierunku sutka, przez ok. minutę. Pomocne może być umieszczenie gorącej flaneli na piersiach przez pięć minut, zanim zacznie się odciągać.

Umieść mały palec pod piersią, na żebrach i delikatnie rozłóż pozostałe palce, aby podtrzymać swoją pierś. Kciuk musi znajdować się na górze, około 3 – 4 cm od podstawy sutka.

Jeśli chcesz, spróbuj ułożenia tak aby pierwszy palec i kciuk były naprzeciwko siebie, tworząc wokół piersi duży kształt litery „C”.

Twoje mleko pochodzi z głębi piersi, więc Twój palec i kciuk muszą znajdować się z dala od sutka. Przesuwaj je w kierunku krawędzi ciemniejszej skóry otaczającej twój sutek (otoczka). Poczuj zmianę tekstury od miękkości sutka i otoczki do lekkiego stwardnienia. Następnie połóż kciuk i palce za tym stwardnieniem i zacznij masować. Jeśli masz dużą otoczkę, być może będziesz musiała położyć na niej palce.

Delikatnie, ale zdecydowanie ściśnij kciuk i pierwszy palec razem, a następnie zwolnij, ale trzymaj palec i kciuk w tej samej pozycji.

Powtarzaj ściskanie i zwalnianie raz za razem, budując rytm.

Utrzymuj rytm a w pewnym momencie zobaczysz krople siary lub mleka pojawiające się w twoim sutku. Bądź cierpliwa, ponieważ może minąć minuta lub dwie, aż pokarm zacznie płynąć.

Ręczne odciąganie pokarmu polega na kontynuowaniu uciskania i popuszczania. Czasami potrzeba dobrej praktyki i czasu, aby uzyskać dobry przepływ. Gdy zauważysz kilka kropel mleka, dostosuj swoją pozycję, aby móc je zebrać.

Jeśli przepływ spowalnia, obróć delikatnie rękę, jakby poruszała się po tarczy zegara i spróbuj innej części piersi. Staraj się masować wszystkie obszary piersi przed zmianą piersi.

Możesz ciągle przesuwać dłonią po piersi, aby wyciskać inną jej część i dalej zamieniać się z jednej piersi na drugą. Zrób to, aż mleko przestanie lecieć lub masz tyle, ile chcesz.

Na co warto zwrócić uwagę przy ręcznym ściąganiu pokarmu?

Niektóre kobiety zauważają, że ręczne odciąganie pokarmu działa lepiej, gdy dociskają całą rękę do klatki piersiowej, tuż przed ich ściśnięciem. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc:

  • Unikaj przesuwania kciukiem lub palcami po skórze piersi, ponieważ nie pobudzi to przepływu mleka i spowoduje ściśnięcie tkanki piersiowej.
  • Być może będziesz musiała przesunąć kciuk i palce w kierunku brodawki lub dalej od niej. Wszyscy mamy różne kształty i rozmiary, więc znajdź to, co najbardziej Ci odpowiada.
  • Jeśli twoje palce są zmęczone, użyj drugiej ręki lub spróbuj drugiej piersi.

Potrzeba czasu, aby nauczyć się odciągać pokarm ręcznie, ale to nic nie kosztuje i jest szczególnie przydatne, jeśli karmienie piersią jest trudne we wczesnych dniach. Szczególnie wtedy, gdy dziecko jest wcześniakiem lub chore. W takim przypadku, im wcześniej zaczniesz odciągać, tym większą ilość mleka, którą będziesz w stanie wyprodukować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here