Perły architektury – zabytkowe cerkwie na Podlasiu

Podlasie to nazwa rejonu północno – wschodniej Polski, którego głównym miastem jest Białystok. Ta historyczna kraina znana jest przede wszystkim z wielu zabytkowych budynków oraz pięknej przyrody. Przybywając na Podlasie możemy zobaczyć nie tylko znany w całym kraju Białowieski Park Narodowy, ale jeszcze dwa inne parki narodowe – Biebrzański oraz Narwiański. W międzyczasie możemy odwiedzać liczne miejscowości, gdzie zobaczymy zabytkowe kościoły, cerkwie, domy i pałace pochodzące z ostatnich kilku wieków.

Poruszając się po różnych miejscowościach na Podlasiu, możemy skorzystać z tutejszej rozbudowanej bazy noclegowej. W każdej miejscowości znajdziemy obiekty, które oferują nam noclegi. Podlasie to nie tylko Białystok ze swoimi hotelami, ale także wiele mniejszych ośrodków wczasowych, schronisk, gospodarstw agroturystycznych czy pól kempingowych. Na każdym kroku znajdziemy miejsca, gdzie można się zatrzymać. Jeśli jednak nie lubimy niespodzianek, to możemy wykorzystać internet i zarezerwować z wyprzedzeniem noclegi na Podlasiu na Meteorze.

Dużą atrakcją dla turystów przybywających na Podlasie są tutejsze cerkwie, których w takich ilościach nie ma nigdzie indziej w Polsce. W Białymstoku znajduje się największa cerkiew prawosławna w Polsce. Jest to nowa konstrukcja, pochodząca z końca XX wieku. Sam budynek jest olbrzymi, ale na uwagę zasługuje też dzwonnica znajdująca się obok. Ma ona 70 metrów wysokości, a w jej wnętrzu wisi 10 dzwonów. Jednak tym, co bardziej interesuje turystów, są małe, zabytkowe cerkwie, zazwyczaj zbudowane z drewna. Tak jest np. w Puchłach, gdzie znajduje się prawosławny ośrodek kultu maryjnego. Obecny budynek powstał na początku XX wieku na miejscu wcześniejszej świątyni. W środku znajduje się piękna ikona Matki Bożej Opiekuńczej.

Niedaleko, w Narwi, znajduje się natomiast cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Ta świątynia powstała w XIX stuleciu, ale wcześniejsza cerkiew powstała w tym miejscu już w 1560 roku. Na początku lat 90. XX wieku wnętrza świątyni spłonęły, ale ze wsparciem wiernych, szybko przywrócono poprzedni stan. Inny styl przedstawia cerkiew Świętego Kosmy i Świętego Damiana w Rybołach. Jest to cerkiew parafialna, pod którą podlega kilka cerkwi cmentarnych i filialnych. Sam budynek wyróżnia się tym, że jest murowany. Pochodzi on z końca XIX wieku. We wnętrzu znajduje się interesujący ikonostas oraz freski. Wybierając się na urlop do tej niezwykłej podlaskiej okolicy warto odwiedzić przynajmniej kilka cerkwi, bo są to wyjątkowo różnorodne symbole kultury wschodniej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *