noworodek

Noworodek urodzony w terminie powinien być gotowy, by przystosować się do nowych warunków życia. Należy jednak mieć na względzie, że wymaga on cierpliwości i czasu do pełnej adaptacji zupełnie nowych warunków. Jak zatem nowo narodzone dziecko odczuwać może zupełnie nowe otoczenie i jak wygląda jego proces przystosowawczy.

Podczas ciąży dziecko spędza dużo czasu przygotowując się do odkrycia nowego świata. Kiedy się urodzi, w końcu spotyka rodziców twarzą w twarz. Niektóre z jego reakcji będą oparte na instynktach, ale jest też wiele rzeczy, które można zrobić, aby pomóc mu się dostosować do nowej rzeczywistości. Każdy noworodek potrzebuje jednak właściwej opieki i czasu na dostosowanie się do zupełnie nowych warunków życia.

Okres noworodkowy

Według stosowanych definicji noworodek (łac. neonatus) to dziecko w wieku od samego urodzenia do ukończenia 4 tygodni życia. W tym czasie dziecko przystosowuje się do kompletnie odmiennych warunków życia, które panowały w okresie ciąży. Okres noworodkowy trwa zazwyczaj 28 dni, jednak u wcześniaków może być wydłużony. Badaniem wad wrodzonych oraz prawidłowego rozwoju dziecka w tym okresie zajmuje się neonatologia.

Klasyfikacja noworodkowa

Lekarze i specjaliści stosują umowny podział noworodków ze względu na ich wiek ciążowy w chwili porodu.

  • Wcześniak to dziecko, które urodziło się przed skończeniem 37 tygodnia ciąży (<35 tygodni od zapłodnienia drogą natury – nie dotyczy procedury in vitro).
  • Noworodek donoszony to według przyjmowanych kryteriów dziecko urodzone w 38-42 tygodniu ciąży, chociaż nie jest do jednoznacznie definiowane. Najczęściej uznaje się jednak, że ukończenie 37 tygodnia ciąży zamyka możliwość rozpoznania „porodu przedwczesnego”, co nie musi jednak oznaczać „ciąży donoszonej”.
  • Noworodek przenoszony to według tradycyjnego kryterium dziecko urodzone po ukończeniu 42 tygodnia ciąży – powyżej 40 tygodni od zapłodnienia drogą natury. Coraz częściej zaleca się podejmowanie wzmożonej opieki lekarskiej w przypadku braku porodu do 41 tygodnia ciąży.

Noworodki klasyfikuje się również ze względu na ich masę urodzeniową.

  • Noworodek hipertroficzny to dziecko o urodzeniowej masie ciała powyżej 90 centyla dla wieku ciążowego (ang. large for gestational age, LGA).
  • Noworodek eutroficzny to dziecko o urodzeniowej masie ciała pomiędzy 10 a 90 centylem dla wieku ciążowego (ang. apropriate for gestational age, AGA).
  • Noworodek hipotroficzny to dziecko o urodzeniowej masie ciała poniżej 10 centyla dla wieku ciążowego (ang. small for gestational age, SGA).
  • Mała urodzeniowa masa ciała (LBW – ang. Low Birth Weight) – urodzeniowa masa ciała dziecka wynosi poniżej 2500 g.
  • Bardzo niska urodzeniowa masa ciała (VLBW – ang. Very Low Birth Weight) – urodzeniowa masa ciała wynosi poniżej 1500 g.
  • Ekstremalnie niska urodzeniowa masa ciała (ELBW – ang. Extremely Low Birth Weight) – urodzeniowa masa ciała wynosi poniżej 1000 g.

Jak noworodek poczuje się w pierwszych kilku chwilach?

Twoje dziecko prawdopodobnie poczuje się przytłoczone w pierwszych kilku chwilach. Po dziewięciu miesiącach łagodnej amortyzacji w łonie każdy noworodek nagle staje przed światem, w którym wszystko jest nowe i zupełnie inne. To początek ekscytującej podróży nie tylko dla Ciebie, ale także dla malucha.

Kiedy się urodzi, prawdopodobnie usłyszysz płacz noworodka, kaszel i klapsa. Chociaż głowa „rodzi się” jako pierwsza, nie może odetchnąć, ponieważ jest zbyt duży nacisk na klatkę piersiową. Ale kiedy jego całe ciało wydostanie się na zewnątrz, a ciśnienie zniknie, usłyszysz, usuwany płyn z jego jamy ustnej i gardła, a płuca wypełniają się powietrzem. To będzie jego pierwszy oddech.

Krótko po tym, gdy przecięta zostaje pępowina, oddychanie, krążenie i trawienie dziecka zaczynają swoje działa, po raz pierwszy nieżalenie od matki.

Większość dzieci rodzi się zdrowa i energiczna, co można usłyszeć i odczuć praktycznie od razu. Jednak niektóre noworodki potrzebują niewielkiej pomocy w oddychaniu. Położna lub lekarz może po prostu potrzeć dziecko ręcznikiem, aby pobudzić je do oddychania lub może potrzebować wziąć ją na bok na kilka chwil, aby pomóc oczyścić drogi oddechowe. Pamiętaj, że noworodek jest w dobrych rękach i prawdopodobnie wkrótce usłyszysz jgo najcenniejszy pierwszy oddech.

Jak moje dziecko przystosuje się do świata poza moim łonem?

Każde dziecko zareaguje i dostosuje się do nowego otoczenia w inny sposób. Noworodek może spokojnie i cicho odbierać wszystkie nieznane dźwięki i odczucia lub manifestować swoje lęki w jedyny znany mu sposób, czyli poprzez płacz.

Jeśli pomieszczenie jest jasne, możesz pomóc dziecku poprzez przyciemnienie świateł. Możesz także ukoić je dźwiękiem twojego głosu i przytulając je skóra od skóry. Będąc blisko ciebie, pozwól mu usłyszeć twoje bicie serca, które poznało tak dobrze w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy.

Dotyk skóry pomaga mu również wchłonąć twoje ciepło. Jest to ważne, ponieważ noworodki nie mogą regulować swojej temperatury i bardzo szybko mogą się wyziębiać. Przykryj resztę ciała kocem i nałóż mu czapeczkę.

Twoje dziecko rodzi się z kilkoma silnymi odruchami, które pomagają mu znaleźć twoją pierś i zacząć ssać. Na przykład, jeśli dotkniesz jego policzka, odwróci głowę w swoją stronę, aby znaleźć sutek, a może nawet przesunąć się po brzuchu w kierunku Twoich piersi.

Jak mogę pomóc swojemu dziecku wrócić do dobrego samopoczucia po urodzeniu?

To normalne, że noworodek zaraz po porodzie czuje się zmęczony od siły skurczów lub od użycia dodatkowych instrumentów lekarskich. Zapewnienie dziecku ciepła i komfortu oraz delikatne obchodzenie się z nim pomoże czuć się bardziej bezpiecznie.

Nienarodzone dziecko prawdopodobnie będzie całkiem czujne przez pierwszą godzinę po porodzie. Miało ono dzień pełen wrażeń, więc nie bądź zaskoczona, kiedy zapadnie w długi sen. Po prostu odzyskuje swoją energię!

Jeśli podczas porodu podano ci lek opiatowy, taki jak petydyna, na początku twoje dziecko może być senne. Może również mieć problemy z odszukaniem i ssaniem piersi w ciągu pierwszych kilku dni, zanim lek całkowicie opuści jego organizm.

Nie przejmuj się, otrzymasz od swojej położnej mnóstwo wsparcia, a noworodek na pewno szybko dojdzie do siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here