łóżeczko dostawne
W wielu przypadkach wybór odpowiedniego łóżeczka dostawnego zapewnić może odpowiednie bezpieczeństwo dla dziecka i wygodę dla jego mamy

Łóżeczko dostawne to jeden z wielu dostępnych wariantów spania dla małego dziecka. Takie rozwiązanie posiada wiele korzyści, które wielu młodym rodzicom mogą pomóc sprawować codzienną opiekę nad noworodkiem i niemowlakiem. W niniejszym artykule przyglądamy się bliżej takiemu rozwiązaniu i najważniejszym cechom, jakie powinno posiadać.

Niektórzy młodzi rodzice są bardzo zadowoleni z tego, że ich dziecko śpi w łóżeczku w swoim własnym pokoju już od bardzo wczesnego wieku. Niektórzy jednak nie mogą znieść myśli, że ich dziecko jest z dala od nich podczas nocy. Właśnie dla nich łóżeczko dostawne może okazać się idealnym rozwiązaniem, dzięki któremu można odczuwać bliskość dziecka podczas długiego wypoczynku. Ponadto zapewnia ono wiele korzyści w zakresie ergonomii, wygody i bezpieczeństwa. Sprawdźmy zatem jak wybrać idealne łóżeczko dostawne i jakie powinno mieć cechy.

Różne warianty wspólnego spania z dzieckiem

Różni rodzice mają odmienne upodobania i oczekiwania względem nocnej opieki nad noworodkiem i niemowlakiem. Warto zatem wybrać wariant dopasowany do możliwości i upodobań, który zapewni odpowiedni poziom wygody i bezpieczeństwa.

Po pierwsze, można spać z dzieckiem w jednym, dużym łóżku, co jest bez wątpienia wygodne w okresie karmienia piersią. Metoda wspólnego dzielenia łóżka z małym dzieckiem niestety nie jest zbyt zdrowa i bezpieczna. Istnieje bowiem zawsze ryzyko, że ​​podczas obracania we śnie można dziecko uderzyć lub przycisnąć. Lekarze nie zachęcają do dzielenia łóżek z noworodkami i niemowlętami, ponieważ zwiększa to ryzyko SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci niemowląt.

Po drugie, dziecko może spać w oddzielnym łóżeczku, kołysce lub gondoli w tym samym pokoju, co rodzice lub opiekun. W ten sposób rodzice są świadomi każdego ruchu swojego dziecka, nawet gdy śpią i nie muszą iść bardzo daleko, na wypadek gdyby dziecko się obudziło lub potrzebowało karmienia w środku nocy. Nazywa się to dzieleniem pokoju, ponieważ dziecko dzieli sypialnię rodzica zamiast spać w osobnym pokoju dziecięcym.

Jest też inny rodzaj wspólnego wypoczynku, w którym zarówno dziecko, jak i rodzice mają dobre i wygodne warunki do spania, a w nocy pozostają bardzo blisko siebie. Takim rozwiązaniem jest właśnie łóżeczko dostawne, które zapewnia dobrą świadomość bliskości, a także odczuwania dotyku, zapachu i dźwięków. Jest to idealne połączenie dla wspólnego spania, które coraz więcej rodziców dobrze akceptuje.

Dlaczego warto wybrać łóżeczko dostawne?

Łóżeczko dostawne to najczęściej rodzaj gondoli, która jedną stroną może być bezpośrednio mocowana do łóżka rodziców. Umożliwia ono przede wszystkim łatwy dostęp do maluszka, a także zapewnia mu odpowiednią i bezpieczną przestrzeń. Rozwiązanie takie jest szczególnie wygodne dla mam karmiących w nocy piersią, ponieważ nie muszą one nawet wychodzić z własnego łóżka. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli takich produktów, które zapewniają rozmaite funkcjonalności.

Wiele wytycznych względem bezpieczeństwa spania małych dzieci wskazuje, że noworodek powinien spać w tym samym pokoju co rodzice przynajmniej przez pierwsze sześć miesięcy. Jednak nie powinien mieć swojego miejsca w tym samym łóżku co rodzice, ze względu na ryzyko uduszenia i przegrzania. Łóżeczko przystawne oferuje wiele korzyści i zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo posiadania własnej przestrzeni. Tego rodzaju łóżeczka dziecięce są zwykle odpowiednie od czasu urodzenia do momentu, gdy dziecko ma około sześciu miesięcy lub zaczyna siadać.

Wybór łóżeczka dostawnego

Do wyboru są różne rodzaje miejsc do spania, w zależności od dostępnych warunków. Jeśli zdecydowaliście się spać ze swoim dzieckiem w jednym pokoju, potrzebujecie czegoś, co pozwoli być jak najbliżej swojego dziecka, bez zbędnego ryzyka.

Gondola lub łóżeczko przymocowane do łóżka rodziców jest uważane przez większość rodziców za idealne rozwiązanie, ponieważ zapewnia bliskość dziecka. Ułożony w łóżeczku dostawnym maluszek jest wystarczająco blisko, by od czasu do czasu dotknąć go, poklepać lub przystawić do karmienia piersią. Nie trzeba przy tym się martwić, że przypadkowo skrzywdzi się dziecko podczas snu.

Wybrane łóżeczko dostawne powinno służyć co najmniej kilka miesięcy. Twoje dziecko będzie rosło wraz z nim i powinno zapewnić mu bezpieczeństwo, ochronę i wygodę. Istnieje wiele funkcji, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego miejsca do spania dla swojego dziecka. Wybierając łóżeczko dostawne bez wątpienia warto zwrócić uwagę na kilka niżej wymienionych elementów.

Wszechstronność

Jeśli chcesz zainwestować w dwa osobne łóżeczka dla swojego dziecka, to zależy wyłącznie od Ciebie. Jeśli jednak kupujesz tylko jedno, lepiej zainwestować w łóżeczko, które później można przekształcić w stałe łóżeczko. Niektóre łóżeczka mogą zostać przekształcone w miejsce do spania dla najmniejszych dzieci poprzez obniżenie ścian po jednej stronie, podczas gdy pozostałe trzy strony pozostają stałe. Na początku otwartą stronę bez barier można bezpiecznie przymocować do łóżka rodziców.

Niektóre łóżeczka dostawne można przekształcić w normalne łóżeczko, które można stosować w ciągu dnia lub gdy rodzice nie czują już potrzeby wspólnego spania. Będzie to rozsądna inwestycja, którą można wykorzystywać na różne sposoby. Ogranicza ono również ilość mebli w domu.

Bezpieczeństwo

Każde łóżeczko dostawne, gondola, kołyska czy kosz musi zapewniać spełnienie pewnych zasad bezpieczeństwa, aby zmniejszyć ryzyko SIDS. Jedną z zasad jest to, że materac podkładu musi być cienki i twardy. Miękkie materace mogą wydawać się wygodne, ale zwiększają ryzyko uduszenia. Wybrany przez Ciebie podkład powinien mieć materac o grubości nie większej niż 3-5 cm i być wystarczająco mocny, aby dziecko się w nim nie zatopiło.

Widoczność

Często preferowane są łóżeczka, które mają ściany siatkowe, ponieważ dziecko otrzyma odpowiedni przepływ powietrza do środka. Przy wysokich ścianach ruch powietrza jest słabszy i może być niewystarczający dla śpiącego maluszka. Siateczki zapewniają lepszą wentylację podczas snu. Przezroczysta strona ułatwia także sprawdzenie dziecka podczas snu bez konieczności wstawania.

Łatwość czyszczenia

W łóżeczku i jego pobliżu z pewnością wielokrotnie zdarzą się wypadki, których nigdy nie da się przewidzieć. Powstałe zabrudzenia mogą być np. następstwem ulewania czy przepełnionej pieluchy. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby wybrać łóżeczko do spania ze zdejmowaną pościelą lub pokrowcem na materac, które można łatwo prać.

Mobilność

Jeśli jesteście typem rodziny, która uwielbia podróżować, można chcieć mieć przenośne łóżeczko dostawne. Dzięki takiemu wariantowi można zabrać je ze sobą w podróż i korzystać z dodatkowego miejsca do spania w dowolnym miejscu.

Możliwość kołysania

Niektórzy łóżeczka mają możliwość kołysania, co jest szczególnie pomocne w przypadku wybrednego dziecka, które budzi się kilka razy w nocy. Dzięki automatycznej kołysce nie będzie trzeba tak często budzić się w nocy, aby samodzielnie kołysać dziecko do snu. Można także to zrobić, siedząc w swoim łóżku.

Zakup łóżeczka dostawnego

  • Zmierz wysokość swojego łóżka – Ważne jest, aby nie było odstępu między materacem dziecka a twoim, a łóżeczko można bezpiecznie przymocować do łóżka. Sprawdź, czy wysokość materaca łóżeczka dopasowuje się do tego samego poziomu, co Twój materac. Niektóre łóżeczka są zaprojektowane tak, aby zaczepiać o ramy łóżka i dlatego nie będą działać z tapczanem.
  • Sprawdź, czy materac łóżeczkowy ma standardowy rozmiar i kształt – Jeśli nie, możesz ograniczać się do kupowania pościeli od producenta, co może okazać się droższe niż zwykła pościel, więc weź to pod uwagę. Sprawdź również, czy materac jest w zestawie, czy należy go kupić osobno za dodatkową opłatą.
  • Sprawdź możliwość dostosowania i modyfikacji – Niektóre łóżeczka zostały zaprojektowane również jako samodzielne miejsce do spania. Z tego powodu warto wybrać produkt, który łatwo przełącza się między trybami. Niektóre wymagają więcej pracy, aby można je było używać jako samodzielnego łóżeczka i są mniej przenośne. Można też znaleźć taki model z odpinaną częścią sypialną, którą można łatwo przenieść do innego pokoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here