Każdy to wie, jak jest pięknie w Augustowie

Augustów jest urzekającym miastem w województwie podlaskim, położonym w północno-wschodniej części Polski. Swoją nazwę miasto zawdzięcza królowi Zygmuntowi II Augustowi. To właśnie on oczarowany tymi terenami, postanowił założyć tu miasto, które szybko stało się centrum wymiany handlowej dla okolicznych wsi. Augustów jest obecnie bardzo znanym uzdrowiskiem otoczonym aż 9 dużymi jeziorami oraz „Puszczą Augustowską” i to właśnie od niej należy zacząć zwiedzanie okolicy.

„Puszcza Augustowska” jest jednym z największych leśnych kompleksów. Powierzchnia puszczy wynosi ponad 1100 km2, a bory stanowią tu aż 85 procent. Najpopularniejszym gatunkiem jest tutaj sosna i w mniejszym stopniu świerk. Często można się natknąć na drzewa, które osiągnęły wiek ponad 120 a nawet 200 lat. Na obszarze puszczy jest również rezerwat krajobrazowy oraz florystyczno-faunistyczny. Znajduje się tu wiele jezior. Największe z jezior, to oczywiście Wigry. Flora puszczy jest dość charakterystyczna dla Europy północno-wschodniej, ale występują tu także gatunki związane z epoką polodowcową. Są nimi na przykład: zimoziół północny, borówka bagienna, bażyna czarna czy cis. Jeśli chodzi o gatunki zwierząt, występują tu: łosie, sarny, borsuki, jelenie, a nawet rysie czy wilki. Z mniejszych gatunków możemy tu spotkać: bobry, wydry, kuny, piżmaki oraz zające. W puszczy występuje też dużo gatunków ptaków. Spotkamy tutaj: orlika krzykliwego, bociana czarnego, cietrzewie, głuszce oraz trzmielojady.

Baza noclegowa Augustowa (online ➾ Augustów noclegi) jest doskonale rozwinięta i nie ma tu problemu z noclegami. Wygodnym miejscem na nocleg jest „Pensjonat Iskra”. Pokoje są gustownie, aczkolwiek dość prosto urządzone. Na terenie obiektu znajduje się restauracja, która specjalizuje się w tradycyjnych daniach polskiej kuchni. Do dyspozycji gości jest też otwarty w weekendy klub nocny i kino. Przed pensjonatem znajduje się bezpłatny, monitorowany parking. Okolica jest bardzo spokojna i zielona z wieloma trasami na wycieczki piesze czy rowerowe. W okolicy można również pojeździć konno czy połowić ryby. Warto więc tutaj przyjechać z całą rodziną, aby spędzić urocze chwile.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *