jak przyspieszyć okres
Nie ma skutecznej metody na przyspieszanie terminu okresu, chociaż niektóre mogą być pomocne

Wiele kobiet zastanawia się jak przyspieszyć okres, jak przesunąć jego termin, czy jak wywołać okres po raz pierwszy. W internecie można znaleźć wiele wskazówek i porad na ten temat, jednak niewiele z nich ma uzasadnienie naukowe. Jedyną skuteczną i potwierdzoną metodą regulowania cyklu miesiączkowego jest terapia hormonalna, czyli stosowanie środków antykoncepcyjnych. W niniejszym artykule odpowiadamy jak przyspieszyć okres i czy w ogóle jest to możliwe.

Niektóre kobiety zastanawiają się jak przyspieszyć okres, gdyż chcą zdążyć przed jakimś wydarzeniem, np. wyjazdem lub ważną uroczystością. Z oczywistych względów dokładne planowanie i przesuwanie terminów miesiączek byłoby bardzo wygodne, jednak nie jest to takie proste. Nie ma bowiem gwarantowanych sposobów, aby wywołać okres na zawołanie lub w krótkim terminie. Wiele jednak wskazuje, że niektóre metody mogą czasem być w tym pomocne. Prawdopodobnie wykonywanie ćwiczeń, stosowanie metod relaksacyjnych lub orgazm może być sprzyjające. Generalnie jednak, kobiety mogą skutecznie przejąć kontrolę nad cyklem miesiączkowym, stosując hormonalne środki antykoncepcyjne.

W internecie spotkać można opisy wielu rozwiązań dotyczących wywoływania miesiączki, takich jak jedzenie ananasa lub kozieradki. Nie ma jednak dowodów na to, że te metody są skuteczne. W tym artykule przyglądamy się niektórym z nich, a w szczególności tym najbardziej popularnym. Omawiamy również, które z tych metod nie mają poparcia naukowego i nie powodują potencjalnego ryzyka.

Jak przyspieszyć okres?

Jedyną niezawodną metodą zmiany cyklu miesiączkowego jest stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Prawdopodobnie pomocna może być jednak również określona dieta, ćwiczenia i redukcja stresu.

Nie ma jednak sposobów na wywołanie pierwszego okresu u kobiet, a pierwsza miesiączka zwykle pojawia się między 12 a 13 rokiem życia. Szacuje się również, że 98% kobiet doświadcza pierwszego okresu do 15 roku życia.

W poniższych podpunktach omówiono najczęściej wskazywane metody, które mogą pomóc wywołać miesiączkę u dojrzałej płciowo kobiety, która pierwszy okres już ma za sobą.

Hormonalne środki antykoncepcyjne

Stosowanie hormonalnej antykoncepcji, takiej jak pigułki antykoncepcyjne lub pierścienie, jest jedyną niezawodną metodą przejęcia kontroli nad cyklem miesiączkowym.

Popularna pigułka, która zawiera zarówno estrogen, jak i progestynę, jest najskuteczniejszą metodą kontrolowania miesiączki. Kobiety przyjmują tabletki hormonalne przez 21 dni, a następnie przestają je brać lub przyjmują pigułki obojętne na 7 dni. Okres pojawia się wówczas w ciągu tych 7 dni.

Jak przyspieszyć okres? Niektóre kobiety przestają przyjmować pigułki hormonalne wcześniej, czyli zanim upłynie 21 dni. Dzięki temu organizm otrzymuje impuls do wywołania miesiączki wcześniej, niż wynikałoby to z normalnego cyklu. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie przyjmuje się tabletek antykoncepcyjnych zgodnie z zaleceniami lekarza, ryzykuje się utratę względnej niezawodności w zakresie zapobiegania ciąży.

Ćwiczenia

Delikatne ćwiczenia mogą rozluźnić mięśnie i przyspieszyć miesiączkę. Jednak dowody na skuteczność tej metody są jednak niepotwierdzone.

Niektóre kobiety mają nieregularne miesiączki z powodu intensywnych ćwiczeń fizycznych. Ćwiczenie z umiarem może pomóc w przywróceniu poziomów hormonów potrzebnych do przywrócenia regularnego cyklu miesiączkowego.

Relaks

Badania naukowe pokazują, że wysoki poziom stresu może mieć związek z nieprawidłowościami miesiączkowania. Znalezienie sposobów na relaks i odstresowanie może pomóc, szczególnie jeśli dana kobieta wyraźnie zauważa, że jej okres jest opóźniony lub nieobecny z powodu stresu.

Delikatna joga, medytacja oraz czas spędzany z przyjaciółmi i bliskimi mogą pomóc w obniżeniu poziomu stresu.

Seks i orgazm

Seks i orgazm mogą również pomóc w spowolnieniu miesiączki. Kombinacja hormonów wytwarzanych podczas aktywności seksualnej i skurczów macicy podczas orgazmu może pomóc w rozszerzeniu szyjki macicy i zainicjować proces zrzucania wyściółki macicy, czyli miesiące.

Jeśli zatem zastanawiasz się jak przyspieszyć okres, jest na to całkiem przyjemny sposób. Niestety raczej trudno zupełnie polegać na jego skuteczności.

Dieta i waga ciała

Istotne zmiany w zakresie masy ciała kobiety mogą wpływać na jej cykl miesiączkowy. Zbyt niska masa ciała może powodować nieregularne miesiączki, a nawet całkowite jej zatrzymanie. Wynika to z faktu, że organizm potrzebuje odpowiedniej ilości tłuszczu do produkcji hormonów związanych z miesiączką. Z tego powodu wiele kobiet z bulimią i anoreksją ma kłopoty z powodu braku okresu.

Zbyt wysoka masa ciała lub nagła jej zmiana może również powodować nieregularne cykle miesiączkowe. Prawdopodobnie również niektóre pokarmy mogą opóźniać lub przyspieszać okres, jego intensywność i czas trwania. Prawdopodobnie może to być spowodowane m.in. zawartością tłuszczu względem białka i innych składników odżywczych w żywności. Wiadomo również, że ekstremalne ograniczenie kalorii lub nadmierne ćwiczenia mogą mieć istotny wpływ na poziomy hormonów rozrodczych i owulację.

Inne metody na to, jak wywołać okres

Wiele kobiet używa naturalnych środków, aby spróbować wywołać okres. Nie ma jednak naukowych dowodów na to, że te metody działają, ale ryzyko związane z ich próbowaniem jest niewielkie. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne metody na przyspieszenie terminu okresu, których opisy można znaleźć w wielu poradnikach czy forach dyskusyjnych.

Ananas

Ananas jest bogaty w bromelainę, czyli enzym, który według niektórych osób może wpływać na estrogen i inne hormony. Badania sugerują, że bromelaina może pomóc zmniejszyć stan zapalny, co oznacza, że ​​może pomóc w przypadku niektórych przyczyn nieregularnych okresów.

Nie ma wyników badań, które pozwalałyby stwierdzić, że spożywanie suplementów z ananasem lub bromelainą pozwala wywołać okres. Z pewnością warto jeść ananasy, ale na efekty w zakresie wywołania miesiączki raczej nie ma co liczyć.

Witamina C

Niektóre osoby uważają, że spożywanie dużych ilości witaminy C może pomóc w przedłużeniu miesiączki. Może to być spowodowane możliwym wpływem witaminy C na poziomy estrogenu i progesteronu, które są hormonami odpowiedzialnymi za czas trwania cyklu miesiączkowego.

Nie ma jednak dowodów naukowych na poparcie tego twierdzenia, ale zwiększenie ilości witaminy C w diecie nie jest szkodliwa. Aby zwiększyć spożycie witaminy C, warto częściej sięgać po takie produkty jak:

  • zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak i jarmuż,
  • owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze i grejpfruty,
  • warzywa krzyżowe, takie jak brokuły i brukselka.

Zastanawiasz się jak przyspieszyć okres? Zacznij jeść warzywa i owoce. Jeśli nawet nie będą zbyt skuteczne, na pewno przysłużą się ogólnemu zdrowiu.

Zioła

Uważa się, że niektóre zioła mogą pobudzać krążenie krwi w macicy, a nawet wywoływać menstruację. Do tej grupy, zwanej emmenagogues, należy m.in. rumianek, pietruszka, cynamon, rozmaryn, szałwia i oregano. Niekiedy wskazuje się także na granaty, seler, papaję, kozieradkę i cykorię. Nie ma jednak żadnych dowodów naukowych na to, że zioła mogą wywołać okres. Wykorzystywanie ich w umiarkowanych ilościach nie powinna być jednak szkodliwa.

Wywoływanie okresu a ryzyko

Większość omówionych powyżej metod jest generalnie bezpieczna i nie powinna stanowić żadnego ryzyka dla zdrowych osób dorosłych.

Istotne jest, aby ewentualnie stosować suplementy ziołowe pochodzące z renomowanego źródła, ponieważ nie ma państwowego nadzoru ich produkcją. Ponadto, należy także uważać, ponieważ niektórzy ludzie mają alergię na zioła, pokarmy lub suplementy, dlatego powinny unikać ich przyjmowania.

Hormonalna kontrola urodzeń może powodować działania niepożądane i może nie być odpowiednia dla wszystkich kobiet. Chociaż rzadko, pigułka antykoncepcyjna może zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi, udaru mózgu lub zawału serca.

Kobiety, które palą lub są w wieku powyżej 35 lat, są bardziej narażenie na powikłania związane z zażywaniem środków antykoncepcyjnych. Rozważając hormonalną kontrolę urodzeń, warto porozmawiać z lekarzem na temat poszczególnych czynników ryzyka.

Według większości źródeł średni cykl menstruacyjny trwa 28 dni, chociaż typowy zakres wynosi od 21 do 35 dni.

Kobieta powinna udać się do lekarza, jeśli regularnie brakuje jej okresu lub jeśli jej cykl jest bardzo nieregularny. Podczas wizyty kontrolnej należy poinformować lekarza o wszelkich znaczących zmianach w menstruacji.

Kobiety przyjmujące pigułki antykoncepcyjne powinny natychmiast skontaktować się z lekarzem lub skorzystać z pomocy doraźnej, jeśli wystąpią następujące objawy:

  • silny ból brzucha,
  • silny ból głowy,
  • ból w klatce piersiowej lub duszność,
  • ból, zaczerwienienie lub obrzęk łydek.

Kobiety używające hormonalnej kontroli urodzeń w celu manipulowania terminem miesiączki powinny porozmawiać z lekarzem na temat tego, jak to zrobić. W zależności od danych środków sposób postępowania może się dość istotnie różnić.

Podsumowanie

Kobiety próbują wywoływać i przesuwać termin miesiączki przy wykorzystaniu zarówno naturalnych, jak i nowoczesnych metod medycznych. Jedyną niezawodną metodą kontrolowania okresów jest jednak stosowanie terapii hormonalnej. Czasami jednak można być w stanie przyspieszyć miesiączkę, stosując odpowiednią dietę, ćwiczenia i metody relaksacyjne.

Kobiety próbują również innych metod, chociaż nie ma wystarczających wyników badań, które pozwalałby potwierdzić ich skuteczność. Warto jednak pamiętać, aby porozmawiać z lekarzem na temat wszelkich obaw lub pytań dotyczących procesu indukcji miesiączki. Nie wiesz jak przyspieszyć okres? Najlepiej udaj się do lekarza i przedstaw swój problem.

 

Źródła:

Combined hormonal birth control: Pill, patch, and ring. (2018). https://www.acog.org/Patients/FAQs/Combined-Hormonal-Birth-Control-Pill-Patch-and-Ring

Dovom, M. R., et al. (2016). Menstrual cycle irregularity and metabolic disorders: A population-based prospective study. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5161370/

How safe is the birth control pill? (n.d.). Retrieved from https://www.plannedparenthood.org/learn/birth-control/birth-control-pill/how-safe-is-the-birth-control-pill

Ko, K. M. et al. (2017). Association between body weight changes and menstrual irregularity: The Korea National Health and Nutrition Examination Survey 2010 to 2012. https://synapse.koreamed.org/DOIx.php?id=10.3803/EnM.2017.32.2.248

Menstruation in girls and adolescents: Using the menstrual cycle as a vital sign. (2017). https://www.acog.org/Clinical-Guidance-and-Publications/Committee-Opinions/Committee-on-Adolescent-Health-Care/Menstruation-in-Girls-and-Adolescents-Using-the-Menstrual-Cycle-as-a-Vital-Sign?IsMobileSet=false

Muhammed, Z. & Ahmad, T. (2017). Therapeutic uses of pineapple-extracted bromelain in surgical care – a review. https://jpma.org.pk/article-details/8055?article_id=8055

Nagma, S., et al. (2015). To evaluate the effect of perceived stress on menstrual function. https://jcdr.net/article_fulltext.asp?issn=0973-709x&year=2015&volume=9&issue=3&page=QC01&issn=0973-709x&id=5611

What causes amenorrhea? (2017). https://www.nichd.nih.gov/health/topics/amenorrhea/conditioninfo/causes

What happens during the typical 28-day menstrual cycle? (2018). Retrieved from https://www.womenshealth.gov/menstrual-cycle/your-menstrual-cycle

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here