Górskie oblicze Lądka-Zdroju

Miejscowości takie jak Lądek-Zdrój chyba od zawsze kojarzyły się wielu Polaków wyłącznie ze znajdującymi się tam sanatoriami i szpitalami. Tymczasem sama miejscowość, chociaż raczej niewielka, bo wedle statystyk z ostatnich lat – zamieszkana zaledwie przez 6 tysięcy osób, ma również spore znaczenie historyczne oraz wypoczynkowe. Nic więc dziwnego, że zwłaszcza w okresie letnim przyjeżdża tu sporo turystów, którzy chcą wypocząć, a przy okazji skorzystać z leczniczych właściwości oferowanych przez miasto.

Górskie walory Lądka

Wciąż zapominamy, że to miejscowość przede wszystkim górska, co oznacza, że noclegi w większości dostosowane są do turystów, którzy przyjeżdżają tu dla górskich atrakcji. Wystarczy tylko wspomnieć, że wiodą tędy dwa podstawowe szlaki piesze w Sudetach Wschodnich, a więc popularny szlak E3 oraz Główny Szlak Sudecki. Ten drugi wiedzie od Czarnej Góry przez Pasiecznik i Kąty Bystrzyckie, aż do Orłowca, Przełęczy Jaworowej i kończy się na Złotym Stoku. Z kolei drugi ze szlaków prowadzi od Nowej Morawy i Przełęczy Suchej, zahacza o Stary Gierałtów (plus ruiny zamku Karpień), wiedzie przez Radochów wraz z jaskinią Radochowską i kończy się na Ptaszniku oraz Przełęczy Kłodzkiej. Statystyki wskazują, że co roku dla samych tych szlaków pojawia się w Lądku przynajmniej kilka tysięcy turystów z całego kraju. Niektórzy pokonują te dwie trasy pieszo, inni wybierają rozwiązanie, jakim jest podroż rowerami. Warto również zapamiętać, że w pobliżu funkcjonują stajnie, gdzie można pojeździć konno zarówno na padokach, jak i wybrać się na trasę w teren.

Co więcej?

To oczywiście nie wszystko, ponieważ jakkolwiek górskie walory Lądka-Zdroju z pewnością dorównują tym leczniczym, to miasteczko oferuje również kilka innych atrakcji. Na przykład noclegi (meteor-turystyka.pl) jesienią zapełniają się turystami i gośćmi przyjeżdżającymi tu w celu wzięcia udziału w Przeglądzie Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady. To unikatowa, cykliczna i najstarsza impreza tego typu w Polsce, która przyciąga miłośników kina skoncentrowanych na amatorskich produkcjach górskich. Z kolei w czerwcu, odbywa się diecezjalny Przegląd Piosenki Pielgrzymkowej, często połączony z religijnymi spotkaniami kół parafialnych. Z imprez tematycznych polecić można również Lądeckie Lato Baletowe – trwające zwykle na początku lipca – gdzie i mieszańcy, i goście zapraszani są do udziału w nauce baletu, ale również do podziwiania artystów występujących na scenach.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *