Darłowo czyli coś więcej niż morze i plaża

Darłowo jest popularne wśród turystów głównie z tego powodu, że jest tam dostęp do morza i plaży. Zdecydowanie powinien tu przyjechać każdy kto chce się poopalać, popływać w morzu i pooddychać zdrowym morskim powietrzem, które jest przesycone jodem. Nie jest to jednak jedyny powód, aby się tutaj wybrać. Niezwykła atrakcyjność pod kątem krajobrazów i zabytków powoduje, że warto pomyśleć aby wybrać Darłowo i jego noclegi na wakacje.

Darłowo to miasto, którego początki sięgają jeszcze średniowiecza, a dokładniej okolic XI wieku – bo już wtedy znajdowała się w jego miejscu warownia, której mieszkańcy zajmowali się żeglarstwem, połowami i konserwowaniem ryb. Dzięki temu zachował się tutaj typowo średniowieczny układ urbanistyczny z centralnie położonym głównym placem czyli rynkiem. W śródmieściu zaś możemy podziwiać również wspaniały barokowy ratusz, który w 1725 roku doczekał się przebudowy. Obecnie w ratuszu znajduje się siedziba władz miejskich.

Darłowo było kiedyś otoczone murami obronnymi, z basztami i bramami. Do dzisiaj niestety zachowała się jedynie drobna pozostałość po nich w postaci tak zwanej Bramy Wysokiej. Każdy kto lubi piękne, historyczne budynki będzie na pewno zachwycony zabytkowymi kamienicami, które znajdują się na ulicy Powstańców Warszawskich. Warto również wybrać się na ulicę Kanałową, gdzie znajdziemy zespół młyna wodnego, który pochodzi jeszcze z XIX wieku. W Darłówku zaś, nad rzeką Wieprzą możemy zobaczyć most zwodzony również z początku XIX wieku.

Nie zapominajmy również o najbardziej niezwykłym miejscu w Darłowie czyli Zamku Książąt Pomorskich. To jedyny w Polsce nadmorski zamek zbudowany w stylu gotyckim. Jego historia sięga XIV wieku, kiedy to zaczęła się jego budowa za czasów panowania Bogusława V. Wtedy też najprawdopodobniej rozpoczęła się współpraca Darłowa z Hanzą czyli średniowieczno – nowożytnym związkiem handlowym miast Europy Północnej. W XVIII i XIX wieku w zamku znajdowały się magazyny i więzienie, a od 1930 roku pełni on funkcję muzeum. A kiedy już zobaczymy te wszystkie miejsca możemy znowu wrócić spokojnie na piękną plażę, gdzie ogrzeje nas słońce, ochłodzi morska bryza i pozwoli nam na chwilę oderwać się myślami od naszej zapracowanej codzienności.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *