choroba karmiącej mamy
Choroba często nie musi oznaczać potrzeby odstawienia dziecka od piersi

Choroba karmiącej mamy bardzo często nie musi oznaczać potrzeby odstawienia dziecka od piersi. Na przykład w czasie klasycznego przeziębienia dzięki mleku matki dziecko jest naturalnie chronione zawartymi w nim przeciwciałami. Wytwarzane są one w przez system immunologiczny matki, który chroni przed rozwojem infekcji. Przeciwwskazaniem nie jest również podwyższona temperatura, a zażywanie leków przeciwgorączkowych zaleca się po zakończeniu karmienia. W takich przypadkach zaleca się środki z zawartością paracetamolu lub ibufenu, natomiast unikać należy aspiryny czy pyralginy.

W przypadku, gdy choroba karmiącej mamy wymaga leczenia, należy wziąć pod uwagę rzeczywiste potrzeby stosowania określonych środków farmakologicznych. Bardzo często możliwe jest zastosowanie bezpieczniejszej terapii alternatywnej. Wszystko jednak zawsze powinno odbywać się w wyniku konsultacji lekarskiej. W przypadku karmienia piersią powinno się dobierać leki w taki sposób, który będzie bezpieczny dla małego dziecka. Poleca się wówczas stosować środki farmakologiczne po karmieniu, np. przed długą przerwą nocną.

Bezpieczeństwo stosowania określonych środków farmakologicznych można zweryfikować w leksykonie leków na stronie internetowej Centrum Nauki o Laktacji.

Choroba karmiącej mamy może skutkować potrzebą odstawienia od piersi

W katalogu leków bezwzględnie zabronionych w czasie karmienia piersią znaleźć można takie środki jak pyralgina, aspiryna, leki przeciwnowotworowe, preparaty radioaktywne, leki psychotropowe oraz o działaniu narkotycznym.

JW sytuacjach gdy karmiąca matka musi zażywać lek, które stanowią potencjalne zagrożenie dla jej maluszka, na czas terapii należy odstawić dziecko od piersi. W tym czasie należy jednak dla utrzymania laktacji regularnie odciągać pokarm, a następnie się go pozbywać. Takie działanie umożliwi podtrzyma procesy produkcji pokarmu na odpowiednim poziomie. Po powrocie do zdrowia poleca się powrócenie do karmienia piersią. Na czas przerwy warto jednak zadbać odruch ssania u dziecka, by nie został on nadmiernie zaburzony.

Kiedy karmienie piersią jest zabronione?

Karmienie piersią zazwyczaj jest zabronione w przypadku długotrwałych i poważnych chorób, ograniczających zdolności fizyczne i psychiczne, a także wymagające stosowania potencjalnie szkodliwych dla dziecka leków. Wśród typowych przeciwwskazań zalicza się przede wszystkim:

  • zakażenie wirusem HIV lub AIDS,
  • zmiany zakaźne w obrębie piersi, np. opryszczka lub kiła – zaleca się by do czasu wyleczenia choroby nie karmić chorą piersią, jednak regularnie ściągać z niej pokarm i wylewać. W tym czasie dziecko powinno być karmione zdrową piersią.
  • choroby zakłócające lub uniemożliwiające odpowiedzialną opiekę nad maluszkiem, np. psychiczne lub krążenia,
  • gruźlica – przy takiej chorobie kobieta nie może karmić dziecka bezpośrednio z piersi, jednak dziecko może być karmione jej pokarmem, gdyż prątki gruźlicy nie dostają się do mleka matki,
  • cytomegalia – zazwyczaj poleca się regularne odciąganie pokarmu i jego pasteryzację, a następnie podawanie dziecku w takiej formie – nie dotyczy to jednak wcześniaków,
  • żółtaczka typu A lub C – niemożliwe jest karmienie piersią podczas leczenia, jednak podtrzymanie laktacji umożliwić może karmienie po okresie terapii,
  • galaktozemia – jest to wrodzona choroba metaboliczna dziecka.

Warto zawsze pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, również związanych z chorobami w czasie karmienia piersią, należy zwrócić się do najbliższej poradni laktacyjnej lub lekarza pediatry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here