Atrakcje Międzygórza – kto co lubi

Międzygórze to niewielka miejscowość położona w Sudetach, niedaleko Masywu Śnieżnika. To miejsce idealne do odpoczynku od problemów wielkiego miasta. Znajdziemy tu piękne zabytki oraz liczne przyrodnicze ciekawostki. W okolicy pełno też pięknych tras turystycznych, a zimą w te miejsca przyciąga Ośrodek Górski Czarna Góra, który jest rajem dla narciarzy.

Międzygórze ma też dobrą bazę noclegową, więc możemy tu zostać na dłużej i naładować baterie. Czekają na nas wille, pensjonaty, ośrodki wczasowe czy pokoje gościnne i różnorodne kwatery na wynajem. Noclegi w Międzygórzu oferowane są też w gospodarstwach agroturystycznych.

Śnieżnik jest jedną z większych atrakcji w okolicach tej wioski. Jest to szczyt, wznoszący się na wysokość 1425 metrów n.p.m. Jest to najwyższe wzniesienie w Sudetach Wschodnich, które zaliczane jest do Korony Gór Polskich. Po jego zdobyciu możemy też ruszyć w stronę Kletna. Szczyt Śnieżnika nie jest porośnięty lasami, więc jest doskonałym miejscem, by podziwiać panoramę całej okolicy. Górne części wzgórza pokrywa tu rezerwat Śnieżnik Kłodzki. Na zboczu Śnieżnika znajduje się schronisko górskie, które zostało wybudowane w 1871 roku, dzięki staraniom księżnej Marianny Orańskiej. Obecnie budynek znajduje się we władaniu PTTK. Na szczycie wzgórza kiedyś także istniała budowla, gdzie można było się schronić, a do której później dobudowano wieżę widokową. Obecnie myśli się coraz częściej o jej odbudowie. Będąc na Śnieżniku, możemy ruszyć w dół do Hali pod Śnieżnikiem, skąd można się wybrać do Kletna lub Nowej Morawy. Ze szczytu warto także wybrać na czeską stronę.

Kolejnym, charakterystycznym miejscem w tych okolicach, które przyciąga turystów, jest wodospad Wilczki w Międzygórzu. Jest on drugim pod względem wysokości wodospadem w Sudetach. Jego wysokość to 22 metry, a później woda płynie tam stromym wąwozem. Można do niego dojść w kilka minut z centrum miejscowości. Na rzece Wilczka znajdziemy także zaporę. Znajduje się ona około 500 metrów w dół strumienia, licząc od wodospadu. Jest to dosyć nietypowa budowla, ponieważ miejsce, które odgradza nie zostało zalane wodami, tak jak np. Jezioro Czorsztyńskie lub Zalew Soliński. Można się nią jednak przespacerować, a w międzyczasie podziwiać widoki po jej obu stronach.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *