Aktywnie w Iwoniczu Zdroju

W południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego w powiecie krośnieńskim leży małe, urocze uzdrowisko Iwonicz-Zdrój. Jest to najstarsze z polskich uzdrowisk, otoczone pięknymi wzgórzami i lasami. Co roku wielu turystów i kuracjuszy przyjeżdża tu w poszukiwaniu ciszy i czystego powietrza. Również goście zagraniczni chętnie spędzają tu swój wolny czas. Specyficzny mikroklimat i piękne otoczenie to gwarancja dobrego odpoczynku. Swoją sławę uzdrowisko zawdzięcza bijącym tu źródłom wody mineralnej oraz wysokiemu poziomowi opieki medycznej. Wody nasycone minerałami i borowina stosowane są zarówno do picia, jak i do leczniczych kąpieli.

Iwonicz-Zdrój dysponuje bardzo bogatą i dobrze wyposażoną bazą noclegową (więcej na stronie Meteora), sanatoryjną i pensjonatową. Każdy turysta znajdzie tutaj odpowiednie dla siebie lokum. Goście przebywający w uzdrowisku są otoczeni wszechstronną i troskliwą opieką medyczną. Mają również zagwarantowane wyżywienie w bardzo wysokim standardzie. Dla miłośników zabytków też znajdzie się coś ciekawego. Zabytkowe centrum składające się z drewnianych obiektów z ubiegłego stulecia, piękne wille i budynki opowiadające o minionych czasach. Obowiązkowym punktem dla każdego turysty jest pomnik przyrody – źródełko „Bełkotka”. Woda w nim burzy się i wydaje podobne do bełkotu dźwięki, a wszystko to za sprawą wydobywających się pęcherzyków gazu ziemnego. O miejscu tym powstało kilka wierszy.

Dla lubiących piesze wędrówki ciekawymi szlakami będą te prowadzące na Górę Przedziwną, Żabią Górę, do pustelni świętego Jana z Dukli czy na Przymiarki, ze szczytu których przy dobrej pogodzie widać nawet grzbiety Tatr. Propozycji na aktywne spędzenie wolnego czasu jest tu naprawdę sporo. Iwonicz-Zdrój posiada tę zaletę, że nie jest dużym, gwarnym kurortem, ale cichym uzdrowiskiem. Stary park zdrojowy zapewnia doskonałe miejsce do spacerów. Warunki klimatyczne i doskonałe obiekty sportowe pozwalają na organizowanie w Iwoniczu obozów i zgrupowań sportowych. Wieczorami liczne lokale zapełniają ją wczasowiczami, którzy przy dobrej muzyce chcą miło spędzić czas i potańczyć. Iwonickie dansingi to już legenda. O dużej popularności tego uzdrowiska świadczy już sam fakt, że z roku na rok wzrasta liczba turystów i kuracjuszy, zarówno tych z Polski, jak i zagranicznych. Iwonicz-Zdrój jest również chętnie odwiedzany w weekendy. Tutaj nie można się nudzić.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *