ABC zwiedzania Lublina – szlaki tematyczne

Mało znany turystom krajowym Lublin jest miejscem niezwykle bogatym historycznie. Piękna starówka, wiele ciekawych miejsc, muzea, kolekcje sztuki, wydarzenia i imprezy różnego typu oraz baza noclegowa i gastronomiczna sprzyjają tymczasem przyjazdom tutaj na urlop. Chcąc zwiedzić Lublin, możemy korzystać z przewodników prezentujących najważniejsze zabytki, lub po prostu wybrać się na spacer po najstarszych częściach miasta, jak też obrać jedną z kilku oznakowanych i opisanych tras turystycznych, dających możliwość tematycznego zwiedzania.

Do najdawniejszych, znanym wszystkim z podręczników historii wydarzeń nawiązuje Jagielloński Szlak Unii Lubelskiej. Podążając nim zobaczymy Zamek Lubelski wraz z XIII-wiecznym donżonen oraz Kaplicą Trójcy Świętej z niezwykłymi freskami, a w samym gmachu m. in, „Unię Lubelską’ Jana Matejki. Szlak prowadzi przez kościoły i klasztory, które mają związek z Władysławem Jagiełłą i które zapewne gościły ówczesnych dyplomatów, a jego zwieńczeniem jest Pomnik Unii Lubelskiej na Placu Litewskim. Szlak Wielokulturowy, prowadzi przez dawne i istniejące świątynie różnych wyznań, Pałac Lubomirskich, Rynek, bramy Starego Miasta. Znajdziemy tu ślady obecności dawnych mieszkańców z różnych kultur, którzy mieli swój wkład w rozwój miasta.

Lublin w średniowieczu położony był na przecięciu ważnych szlaków handlowych, na granicy państw i kręgów kulturowych. W jego miejską tkankę wtopili się nie tylko Rusini, Żydzi, Niemcy, ale i Ormianie, Turcy, kupcy z Francji, Anglii, Szkocji, Holandii, Grecji czy Włoch. Każda z tych kultur pozostawiła coś po sobie w architekturze kościołów kamienic. O dziś nieobecnych mieszkańcach, którzy odegrali ogromną rolę w rozwoju i dziejach miasta, przypomina także Szlak Żydowski. To nie tylko miejsca związane z codziennością drugiej co do wielkości społeczności dawnego Lublina, ale i świadectwa rozwoju nauki, handlu, czy postacie takie jak laureat literackiego Nobla, Izaak Beshewis Singer. Szlak Zabytków Architektury pozwala zobaczyć obiekty znane już z wymienionych wyżej tras, a także inne budowle sakralne i świeckie najważniejsze w historii i najpiękniejsze w dzisiejszej architekturze miasta. Szlak Znanych Lublinian pozwoli poznać miejsca związane z życiem m. in. Józefa Ignacego Kraszewskiego, kard. Stefana Wyszyńskiego, Józefa Czechowicza, Henryka Wieniawskiego. Każda z tras Lublina wymaga na przejście kilu godzin. Ponadto miasto kryje wiele innych ciekawych, a mniej oczywistych miejsc. To idealny kierunek na kilkudniowy, weekendowy wyjazd czy też dłuższy przystanek w podróży, w którym uwzględnimy spanie w Lublinie. To perła nie tylko swojego regionu. Przyznać trzeba, że pod względem architektury, sztuki i historii należy do najwspanialszych polskich miast.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *